Pismom predsjedniku Vrhovnog suda i zahtjevom da se sudac Ivan Turudić ispriča zbog “narušavanja digniteta i javnog povjerenja u Hrvatski sabor” Boris Šprem nije polučio ništa drugo osim što je pokazao da na čelu Sabora imamo političara koji još ne shvaća neke stvari. Legitimno je da se Šprem kao predsjednik Sabora osjećao loše kada je prije nekoliko dana slušao Turudićevu opasku Luki Bebiću “neka se pristojno ponaša u sudnici jer nije u Saboru”. Razumljivo je i to da osebujni Turudićev stil u vođenju sudskih rasprava “lepršavim” opaskama može Špremu ići na živce, a da pozivanje Bebića na red nije mogao prožvakati. No, način na koji je Šprem odlučio štititi dignitet i ugled Sabora potpuni je promašaj. Pismom Hrvatinu predsjednik Sabora nije, kao što ga mnogi sada optužuju, narušio neovisnost sudbene vlasti niti je to stvarni atak na sudstvo. Ali je pokazao kako je vrlo skromno njegovo poznavanje sudbene vlasti i načina na koji ona funkcionira.
Suci su neovisni u svome radu. To znači da za sve što su izgovorili u sudnici, kao i za odluke koje donose, ne odgovaraju nikome. Iako je Hrvatin predsjednik hijerarhijski najvišeg, Vrhovnog suda, on ni jednome sucu nema pravo prigovoriti ni riječ zbog načina na koji vodi sudske postupke. Dakle, pišući predsjedniku Vrhovnog suda žalopojke na Turudićev račun i optužujući ga pritom za sudačku neprofesionalnost, Šprem je ispalio pucanj u prazno. No, istovremeno je dao povoda da ga se pita zašto nije reagirao u nekim drugim situacijama ako mu je toliko stalo do zaštite digniteta zakonodavne vlasti. Time što je krenuo u javnu prozivku suca u čiji imidž spada sklonost verbalnim duelima (što, uostalom, i nije svima simpatično), Šprem je nabacio lopticu Jadranki Kosor. Predsjednica HDZ-a ga nakon ispada prema Turudiću s punim pravom pita zašto nije bio tako agilan u zaštiti ugleda Sabora kada je njegov stranački kolega Željko Jovanović Sabor nazvao kokošinjcem.
Šprem je očito svjestan da je prvi čovjek jedne od triju grana vlasti, ali da ne uživa politički autoritet niti u javnosti ima težinu koja bi bila ekvivalentna funkciji. Njegov politički status još je uvijek na razini zagrebačke Gradske skupštine. Da je tome tako, najbolje govori nedavna epizoda sa SDP-ova stranačkog skupa koji je početkom mjeseca održan u Poreču. Na summitu stranke novinari su doznali da se sprema izmjena saborskog Poslovnika.
No, iako je bio tamo, novinarima tu informaciju nije objavio Šprem kao predsjednik Sabora, nego je to učinio Željko Jovanović, ministar znanosti, obrazovanja i sporta, koji sa Saborom više nema veze.
što ste se primili --cuca turudića pogledajte saborske sjednice pogotovo burića i stazića jeli to pristojnost reci te --