Kolumna

Pukovniku je uzor bila ‘ljubičica bijela’

Foto: AFP/REUTERS/PIXSELL
Pukovniku je uzor bila ‘ljubičica bijela’
21.10.2011.
u 12:00
Od maršala Tita, koji je ljude slao u logore čak i ako bi se bezazleno našalili njegovim opjevanim nadimkom, Gadafi je štošta naučio.
Pogledaj originalni članak

Vijesti su stizale nepotvrđene, ali uvjerljive. Fotografija je bila krvava i negledljiva. Nitko ne zaslužuje tako strašnu smrt, pa ni diktatori za koje bi bilo pravednije da im je suđeno. Ali tako je skončala libijska “ljubičica bijela”: onako kako je i vladala.

Ona prava “ljubičica bijela” pukovniku Gadafiju bila je uzor. Od maršala Tita, koji je ljude slao u logore čak i ako bi se bezazleno našalili njegovim opjevanim nadimkom, Gadafi je štošta naučio. Obojica su možda i imali pravedne ideale za koje su nekad ratovali, ali su se s vremenom pretvorili u zle karikature: u službama su zapošljavali ubojice koji su proganjali svakog tko se s njima nije slagao, a prema vanjskom svijetu, s manje ili više uspjeha, glumili su šarmere.

Gadafi se u 21. stoljeću reinkarnirao u prijatelja takvih uglednika kao što je Tony Blair. To je doista bio veliki zaokret: još 1999. podržavao je Miloševića, a desetljeće poslije novcem je podmazivao prijateljstvo s britanskim premijerom koji je osmislio bombardiranje Srbije. Ali ništa mu nije pomoglo kad se narod probudio. Gadafijev narod bio je kao gospoda u malim oglasnicima: dobro situiran, ali u očajničkoj potrazi za “onim nečim”. Za slobodom. Uživali su u povlasticama i visokom BDP-u. Ali, ugnjetavani i neslobodni, priključili su se Arapskom proljeću i ustali protiv diktatora.

Čemu nas je naučila lekcija iz Libije? Tomu da su se vremena promijenila. Nitko više ne može živjeti u iluziji da će vladati cijeli život, poubijati i pozatvarati protivnike, nagrađivati poslušnike i mirno umrijeti u uvjerenju da će mu na sprovod doći pola svjetskih državnika. I egipatskom Mubaraku, da nije svrgnut, na sprovodu bi se vjerojatno okupili mnogi vladari. A gdje je sad? Čeka smrt u ćeliji dok mu se sudi u Kairu, sa šansama da mu se na sprovodu umjesto Obame pojavi zatvorski čuvar.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 86

BM
Boris Markovic
12:29 21.10.2011.

Ajde da probamo ovako. Samo za starije od 45 godina. Neka svi citaoci kojima je bilo bolje dok je Tito bio predsednik daju ovom komentaru plus, a neka svi kojima je sada bolje daju ovom komentaru minus.

DU
Deleted user
12:32 21.10.2011.

Da je Tito pozivio zavrsio bi sigurno kao Causesku i Gadafi.

OB
-obrisani-
12:29 21.10.2011.

Tomislave, na Titov su sprovod došla 4 kralja, 31 predsjednik države, 6 prinčeva, 22 premijera i 47 ministara vanjskih poslova, i to iz oba hladnoratovska bloka i iz Trećeg svijeta. Ukupno je stiglo je 209 izaslanstava iz 127 država svijeta, od čega 122 državna izaslanstva i 68 stranačkih izaslanstva, četiri izaslanstva oslobodilačkih pokreta, devet izaslanstva međunarodnih organizacija i šest ostalih delegacija. Na čelu državnih izaslanstava bilo je 38 šefova država, među ostalima Margareth Thatcher, Sandro Pertinni, Hans Dietrich Genscher i Indira Gandhi. Vatikan je poslao dva svoja izaslanika. Titov sprovod po prvi je puta na istom mjestu okupio hladno-ratovske neprijatelje poput Leonida Brežnjeva i Margareth Thatcher. Uočavaš li možda razliku u ugledu koji su uživali Tito i Gadafi?