DAN PODUZETNIKA 2009.

Sanader poručio gospodarstvenicima da zaborave na luksuz dok je kriza

05.05.2009.
u 12:51
Pogledaj originalni članak

Tradicionalni susret gospodarstvenika naše zemlje pod nazivom Dan poduzetnika ove je godine u Zagrebu okupio 800 sudionika kojima se obratio i premijer Ivo Sanader ne propuštajući podsjetiti kako se nalazimo u ekonomski vrlo kriznim vremenima.

Gospodarstvenici optužuju: Vlada provela samo jednu antirecesijsku mjeru radi lokalnih izbora

U takvim vremenima, procijenio je premijer, ne možemo si priuštiti luksuz bez razmišljanja o budućnosti. U svom govoru nazočnim gospodarstvenicima ustvrdio je kako je potrebno podnijeti određene žrtve kako bi zemlja isplivala iz ovih nemirnih kriznih voda.

Posjetio je kako je velika žrtva smanjenje plaća zaposlenima u državnim i javnim službama. Ali te su mjere nužne, ocijenio je predsjednik Vlade, ističući kako je teško u vremenu kada se očekuje da plaće rastu brže, one padaju, ali to su mjere koje odgovorna vlada u ovim uvjetima mora povući.

Poručio je nazočnima ali i cijeloj hrvatskoj javnosti kako ne može dopustiti da založimo budućnost svoje djece radi sadašnje potrošnje.

No nije propustio zahvaliti poduzetnicima koji Hrvatsku guraju naprijed nazivajući ih ljudima koji riskiraju te su spremni potrošiti vlastiti novac radi ideje.

Premijer je bio i optimističan ističući kako će i nadalje biti teških odluka, ali istaknuo je i da je uvjeren da će se kriza prebroditi te će se naći nove prilike kad je ostavimo iza sebe. Dodao je i da Hrvatska nije krizu osjetila u tolikoj mjeri kao druge europske države zahvaljujući mjerama Vlade i Hrvatske narodne banke.

Osvrnuo se i na socijalnu stranu preživljavanja u Hrvatskoj, podsjećajući kako u zemlji danas postoje mlade obitelji koje jedva sastavljaju kraj s krajem, komentirajući kako kriza ne pogađa sve slojeve jednako, te uvjeravao kako će Vlada učiniti sve da ovaj teret ne padne na leđa socijalno najugroženijih.

Traži se neradni petak kao spas od otkaza
Vladimir Ferdelji, predsjednik HUP-a CRO industrije, na Danu poduzetnika iznova je aktualizirao skraćenje radnog tjedna u Hrvatskoj, po uzoru na većinu članica EU koje su to primijenile nastojeći spasiti domaće gospodarstvo, te istaknuo da je od postojećih Vladinih antirecesijskih mjera malo ili gotovo ništa provedeno iz riječi u djela kako bi se pomoglo gospodarstvu.

Smatra da otpuštanje radnika kao mjera spašavanja od krize i uvođenje neradnog petka daju jednak učinak, te je izračunao da državu svaki otpušteni radnik stoji 40 tisuća kuna godišnje uz dodatna prava koja ostvaruje na Zavodu za zapošljavanje.

Stoga je uime hrvatske industrije predložio da država svaki petak za svakog radnika kojega poslodavci ne otpuštaju honorira sa 20 eura što bi je dugoročno manje stajalo nego gašenje radnih mjesta, aludirajući na to da je poslodavcu svejedno hoće li otpustiti radnika ili pak skratiti radni tjedan kako bi postigao uštede u poslovanju.

U Hrvatskoj je pozitivno odjeknula vijest o skraćivanju rokova plaćanja na 60 dana, no ta mjera nije nikad provedena u praksi, rekao je Ferdelji ističući da se nije ni očekivalo da će se u kratkom roku smanjiti rokovi plaćanja sa 8 mjeseci na tako kratak rok.

Predlaže da se javno objavi 20 najvećih dužnika kontinuirano iz mjeseca u mjesec kako bi se povećala poslovna odgovornost vezana uz plaćanje.

Zbog kašnjenja državnih poticaja, u pitanje dovedena proljetna sjetva
S problemima poljoprivrede nazočne je upoznao Goran Pajnić, predsjednik HUP-ove udruge poljoprivredne i prehrambene industrije, naglašavajući kako su ove godine državni poticaji kasnili između tri i četiri mjeseca zbog čega se i proljetna sjetva dovela u pitanje.

Predložio je da se isplata kapitalnih ulaganja veže uz edukaciju onih koji će se time baviti kako se ne bi dovodili u situaciju da imamo pojedinaca koji želi ulagati u farme, a da o tom poslu nema pojma što se ne može, primjerice, dogoditi u drugim europskim državama te je podsjetio kako je većina domaćih poljoprivrednih gospodarstvenika slabijeg obrazovanja.


Polančec: Skraćenje radnog tjedna je prihvatljiva mjera

O prijedlogu za skraćivanjem radnog tjedna očitovao se i ministar gospodarstva Damir Polančec, koji je rekao da smatra tu mjeru prihvatljivom. Polančec je pozvao predstavnike Hrvatske udruge poslodavaca da se o toj mjeri ozbiljno sjedne i razgovara. Mjera je logična, ali moramo izbjeći situaciju da nam se za tu mjeru prijavljuju tvrke koje neće imati otkaza, ali će htjeti stati u red za mjeru, upozorio je ministar.

Pogledajte na vecernji.hr