BEZ KRINKE

Sanaderov bojkot Mesića

23.04.2008.
u 19:00
Pogledaj originalni članak

Što je ostalo iza Mesićeva okupljanja poslovnih ljudi na Pantovčaku? Profitirali su možda jedino mediji, koji su nekoliko dana živjeli na pričama o novoj raspuklini između Mesića i Sanadera, iako ni u tu tezu ne bi trebalo predugo ulagati. Sanader je već jučer gladio narušeni imidž sklada, tvrdeći da je suradnja između premijera i predsjednika "izvanredna", a neće biti iznenađujuće ako u nekoj idućoj prilici slično postupi i Mesić.

Bar dosad, naime, Mesić je u pravilu zatezao odnose samo do određene granice, poslije koje bi se vraćala ravnoteža. Kad je pak, otežući s dodjeljivanjem mandata relativnom izbornom pobjedniku prešao uputnu granicu, šef se države sam uvjerio po odjecima u inozemstvu i kod kuće kako to može biti kontraporduktivno po njega samog.

U civiliziranim državama, legalno izabrani predsjednik i legalno izabrani premijer uvijek nalaze modus vivendi. Ne svađaju se, pogotovo ne javno. Zašto se Sanader te nesretne subote nije odvezao na Pantovčak barem na pet minuta i zašto nije nezadovoljnim gospodarstvenicima na nišan izložio barem potpredsjednika Polančeca? Ovaj bi to dobro podnio. Ali samo uz potpunu odsutnost političke znatiželje nije jasno zašto je šef vlade odlučio da baš obojica sjede na izbornoj konvenciji HSS-a i da nijedan ne svrati k Mesiću i gospodarskim pajdašima, od kojih neki čine njegovu redovnu pratnju na inozemnim putovanjima.

Šef države može na temelju Ustava inicirati i sudjelovati u sjednicama Vlade. Ako je zaključio da je položaj izvoznika baš sada postao krajnje dramatičan i da Vlada ništa ne poduzima, zašto nije tražio sjednicu Vlade? Kad bilo kakva tema dođe pred tu instituciju, očekuje se da sjednica bude pripremljena, da završi nekakvim zaključcima, da se neke stvari razjasne, da se poslije toga zna što će biti drugi i treći korak, a ne da se svi o svemu samo dobro ispričaju, a da sve ostane kao i prije.

Pantovčak je ipak izabrao formu neobavezne rasprave u kojoj je Vladi unaprijed bila dodijeljena uloga optuženika, što se po svemu uklopilo u kuloarske teze o predsjednikovim političkim ambicijama nakon završetka mandata i o njegovom naginjanju lijevoj opciji koje je postalo upadljivo za posljednjih parlamentarnih izbora.

Možemo li zamisliti Sanadera, šefa stranke koja je drugi put dobila izbore, premijera u čijem mandatu dolaze pozivnica za NATO, američki predsjednik i optimistička obećanja Bruxellesa o doglednom završetku pregovora, kako ulijeće u situaciju u kojoj će nekoliko sati dobrovoljno glumiti boksačku vreću? Splićanin od metar i devedeset, ne samo da nije imao vremena za tu situaciju nego nije tamo pustio ni Polančeca. Premijer  je na riječima pozdravio predsjednikovu inicijativu, a na Pantovčak sprašio anonimnog državnog tajnika. Poruka - više nego jasna!

I tako je Sanader skupa s Polančecom propustio čuti različite prijedloge o tome kako bi se, na primjer, problem s prejakom kunom mogao riješiti preko porezne politike. Uvoznike bi se rebnulo većim, a izvoznike nagrađivalo manjim porezom na dobit. A hrvatsko bi gospodarstvo poslije skoro 20 godina ponovno dobilo neku inačicu "šticunga", što je u bivšoj državi bio popularni izraz za nelegalni tečaj po kojem su poduzeća između sebe preprodavala devize.

U stručnoj javnosti vrijednost svega stoga je sa stanovišta konačnog efekta nula. I na Pantovčaku se to dobro zna, ali se računa na efekt u široj javnosti, kojoj nije simpatično kad mlađi premijer "otpili" starijeg predsjednika.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr