Europske filmske nagrade dodjeljuju se već osamnaesti put, a i ove su godine u Berlinu okupile elitu europskoga filma

Sean Connery osvjetlao Europu

Foto: import
Sean Connery osvjetlao Europu
08.12.2005.
u 11:22
Pogledaj originalni članak

Prošlog je vikenda u Berlinu održana 18. dodjela europskih filmskih nagrada. Iako bi ovaj događaj trebao parirati američkom Oskaru, organizacija dodjele malo je zakazala pa im se omaklo nekoliko pogrešaka koje će svi prisutni zasigurno zapamtili, a među kojima je glavna bila da je nagrada dodjeljena osobi koja ju je poslije iste večeri morala vratiti. No dodjelu je spasila škotska zvijezda Sir Sean Connery koji je tom prilikom primio nagradu za živono djelo.

Premda Europska filma nagrada želi nagrađivati drukčiju vrstu filmova od onih koji se natječu za Oscara, dojam je da i oni više podliježu velikim (europskim) kinematografijama nego što baš vodi računa o doista najboljim ostvarenjima s kontinenta jer brojni, puno bolji radovi iz zemalja istočne Europe ili Balkana ostaju nepravedno zakinuti nauštrb onih iz Francuske, velike Britanije ili Njemačke. Tako su nagrade i ove godine otišle u ruke manje-više očekivanim dobitnicima, a publika koja se većinski sastojala od njemačkih gostiju s velikim je entuzijazmom pozdravljala svoje filmaše koji su osvojili veći broj zlatnih kipića. Razloga za slavlje imali su i Francuzi koji su sa svojim filmovima "Cache" i "Zaruke su dugo trajale" pokupili većinu glavnih nagrada. Samo jednu nagradu osvojio je film domaćina Wima Wendersa koji je kratkim šalama na početku ceremonije publiku ostavio zbunjenu, umjesto nasmijanu. Njegov film "Dont come knocking" dobio je nagradu za najboljeg kinematografa, a kipić je kući ponio Franz Lustig.



Koncept dodjele bazirao se na ukazivanju sličnosti između raznolike europske kuhinje i europskog filma. Tako su goste na ulasku u dvoranu Arena u kojoj je dodjela održana dočekali članovi Europske filmske akademije obučeni u kuharske odore. Oni su uzvanicima pripremali razne delicije europskog porijekla, ne bi li ih uveli u ovaj maštoviti koncept. Na glavnoj pozornici pripremljen je veliki svečani stol na koji su prezenteri nagrada donoslili tanjure sa jelima tipičnim za njihove zemlje. No upravo je zbog tih sitnih zapleta došlo do mnoštva neugodnih situacija. Prezenteri bi nakon dolaska na pozornicu zaboravili staviti tanjure na predviđeno mjesto i zbog toga bi zbunjeno vrludali pozornici očajnički tražeći pomoć od voditelja programa. Najveća neugodnost dogodila se prilikom uručivanja nagrade za najboljeg produkcijskog dizajnera. Ta je nagrada trebala pripasti Francuskinji Aline Bonetto, no prezenterica Talijanka Anna Galiena pogriješila je već u predhodnoj najavi za najboljeg editora u kojoj je dobitnicima Michelu Hudeceku i Nadine Muse dala dva kipića umjesto jednoga. Tako je Aline Bonetto po svom dolasku na pozornicu ostala bez zlatne nagrade. Oko pola minute svi su užurbano trčkarali pozornicom, ali onda je situaciju spasio voditelj Heino Ferch koji je uz ispriku otrčao u publiku i uzeo nagradu iz ruku Nadine Muse. Publika je s nevjericom pratila događanja na pozornici, ali je na kraju pružila potporu zbunjenoj Aline Bonetto koja je napokon dobila zasluženu nagradu.
Još jedan propust organizacije dogodio se kada su se prikazivali isječci iz nominiranih filmova. Isječci koji su očito iz filma birani nasumice, bili su publici nerazumljivi. Isječak bi započeo usred dijaloga i zatim bi bio prekinut u pola riječi. Neki isječci prikazivali bi najnezanimljivije dijelove filma iz koji se uopće nije moglo vidjeti o kojem je filmu riječ. Publika je taj potez organizacije samo prokomentirala tihim šaputanjem i začuđenim izrazima lica.  



Nakon ovog skandala na pozornicu je pozvan Sir Sean Connery kojem je nagradu za životno djelo uručio redatelj filma "Ime ruže" Jean-Jacques Annaud. Sir Sean Connery zahvalio se domaćinima i rekao da je presretan što je došao, a odmah nakon toga iskoristio je priliku da iskaže svoje žaljenje što ne može primiti ovu nagradu kao stanovnik nezavisne Škotske i što njegova zemlja nema svoj glas u Europi. Nakon toga pozvao je sve nazočne na Filmski festival  koji će se održati po šezdeseti put. Pri tom se našalio da se svi mogu pozvati na njegovo ime i da će zasigurno dobiti odlična mjesta. Ni on se nije mogao suzdržati od komentara da je dodjela nagrada prepuna improvizacija, ali da je bez obzira na to sretan što je došao.
Tijekom cijele dodjele svi su pokušavali istaknuti razlike između europske i američke kinomatografije. I Sir Connery se našali na račun Amerikanaca kratkom anegdotom.
 Kada smo snimili film "Ime ruže" pustili smo ga na testno prikazivanje u Americi kako bi smo vidjeli je li potrebno još nešto promijeniti. Kada smo čitali kartice amerčkih gledateljima na kojima su oni komentirali dobre i loše strane filma, jedan od češćih komentara bio je  Zar je zaista potrebno da toliko likova u filmu nema zube ili da su im pokvareni  ispričao je poznati Škot.
I drugi su također primijetili da se američkom filmu pridaje puno više pažnje, ali da europski film nudi određenu kvalitetu, ali i raznolikost. Ipak kao najbolji neeuropski film proglašen je upravo onaj iz SAD-a. Nagradu je dobio George Clooney za svoj prvi režiserski uradak "Good night, and good luck". Poznati holivudski glumac nije bio nazočan tom događaju, ali je preko videozida zahvalio Europskoj filmskoj akademiji za nagradu.

Sir Connery je definitivno bio zvijezda večeri, a uz njega najveći je pljesak dobio francuski skladatelj Maurice Jarre kojem je ovom prilikom uručena nagrada za europski utjecaj na svjetsku kinematografiju. Glazbenik koji je radio na više od 170 filmova počastio je Flemish Radio Orkestar s glazbom koju je napravio za film "Lawrence od Arabije".
Kako se dodjela bližila kraju glasove koji su dopirali s pozornice nadjačali su čudni zvukovi koji su se čuli sa stražnje strane tribina. Gledatelji su tražili izvor čudne buke koja je zvučala kao šuštanje kiše, a otkrili su ga tek nakon što je sve završilo. Naime, pred kraj ceremonije organizatori su započeli s pripremama večere na koju su svi gledatelji pozvani. Kako su roštilje smjestili odmah uz zadnju stranu tribine, pokazalo se da šuštanje koje je zbunjivalo uzvanike dolazi upravo s užarenih ploča na kojima je glasno cvrčalo pečeno meso.
Nakon što su napokon uručene sve nagrade, publika je odahnula što je trosatna ceremonija napokon gotova. Svi su se pomalo trčećim uputili prema stolovima s hranom koji su bez obzira na silne napore kuhara brzo bili opustošeni. Nakon toga dogodio se sličan napad na stolove s pićem, ali srećom tu su organizatori bili bolje pripremljeni pa su svi brzo namirili svoje potrebe za velikim količinama alkoholnih pića. Nakon toga uzvanici su se zabavljali do sitnih noćnih sati, a nekoliko sretnika uspjelo se progurati do stola Sir Seana Conneryja oko kojega su njegovi zaštitari imali pune ruke posla.


Prijenos dodjelena HBO-u

Svi zainteresirani gledatelji moći će pogledati berlinsku dodjelu Europskih filmskih nagrada na HBO-u. Snimka dodjele prikazivat će se u utorak 20. prosinca u 20.05 sati u trajanju od devedeset minuta. HBO nudi visokokvalitetan filmski program i prikazuje najveće hitove, nagrađivane originalne serije, ekskluzivna događanja i najveće zvijezde. Tako će vam pružiti priliku da vidite elitu europske kinomatografije koja se okupila u Berlinu.


Razglednica iz Hrvatske

Iako ni jedan naš film nije bio nominiran za ovu nagradu, Hrvatska je dala svoj doprinos tom događaju. Naime, kako bi se dala prilika mladim nadama filma, redatelj Wim Wenders odlučio je izabrati pet mladih ljudi koji će napraviti kratke filmove za dodjelu. Filmovi su nazvani rezglednice, a prilika da pošalje jednu iz Hrvatske ukazala se mladoj Ivoni Juki. Tema joj je bila montaža, a ona ju je odlično obradila u dvominutnom filmu u kojem glavnu ulogu ima Luka Petrušić. Željela sam svojim filmom pokazati da se od montaže ne može pobjeći u svakodnevnom životu. Uvijek netko upravlja našim životima i kada toga nismo svjesni rekla je mlada redateljica.

Pogledajte na vecernji.hr