Još par dana dijeli nas od prve krunidbe u posljednjih 70 godina. Naime, nakon smrti kraljice Elizabete II. njezin sin Charles preuzet će i službeno ulgu britanskog kralja, a od siječnja polako u javnost cure detalji svečanosti koja će, priča se, biti ponešto drugačije od posljednje.
U centru Londona sinoć se održala i proba garde koja će pratiti kralja od Buckinghamske palače do opatije.
Sve će se odvijati u Westminsterskoj opatiji, a iz palače su kazali kako će samu krunidbu predvoditi nadbiskup Canterburyja. Prije glavne svečanosti bit će i procesija od Buckinghamske palače do opatije, pa onda još jedna procesija, u kojoj će se Charlesu i Camilli pridružiti i ostali članovi kraljevske obitelji. Tada će svi zajedno izaći na balkon palače, gdje će supružnici biti okrunjeni.
Pomazanje monarha bit će isto kao i 1953. godine. Kralj će sjediti u krunidbenoj stolici i zaklet će se da će biti "branitelj vjere". Tada će mu na glavu staviti krunu svetog Edvarda te tako službeno postaje kraljem. Ovo su samo neki detalji.
"Kamen sudbine" (Kamen iz Sconea), koji će se koristiti na krunidbi 6. svibnja, stigao je u subotu iz Škotske u Westminstersku opatiju u Londonu. Kamen od pješčenjaka, simbol škotske monarhije, engleski kralj Eduard I. odnio je u London kao ratni plijen 1296. godine i ugradio ga u svoje prijestolje od hrastovine. Na njemu se više od 700 godina krune kraljevi i kraljice.
Kamen težak 152 kilograma tek je 1996. vraćen nazad u Škotsku, ali uz obavezu da ga se i dalje koristi za buduće krunidbe. U četvrtak navečer ispraćen je iz Edinburškog dvorca na put u London.
Nakon svečanog ispraćaja kamena, škotski premijer Humza Yousaf koji planira povesti Škotsku prema nezavisnosti od britanske monarhije, rekao je da je ovo "povijesni trenutak" i da je "sretan" što sudjeluje u njemu.
Legenda kaže da je kamen stigao iz Svete zemlje preko Egipta, Sicilije, Španjolske i Irske, a zatim je u 9. st. donesen u samostan u Sconeu, u Škotskoj i koristio se za krunidbe škotskih kraljeva. No David Breeze, profesor povijesti i arheologije na Edinburškom sveučilištu, misli da kamen zapravo potječe iz vremena Pikta, plemena koje je prvobitno nastanjivalo Škotsku.
VIDEO Kći Nede Ukraden: Stan koji dijelimo je toliko velik da se moramo dozivati mobitelima