Ovog vikenda u prostorijama koncertne dvorane Vatroslav Lisinski održana je koncertna priredba Šokačka rapsodija. Koncert je pripremio jedan od najsvestranijih hrvatskih umjetnika, pijanist i skladatelj Matej Meštrović. Uz brojne najavljene izvođače, uzvanike je svojim nastupom počastio i legendarni Željko Bebek.
Podsjetimo, proba u Osijeku prije dva tjedna bila je uvertira u Šokačku rapsodiju koja je ove nedjelje u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu ponovno priredila dva sata tamburaškog spektakla. Jedanaesti im je to po redu koncert u Lisinskom, a poslastica večeri bila je praizvedba skladbe Šokačka rapsodija, koju potpisuje Matej Meštrović. Autor ju je izveo na klaviru uz stotinu tamburaša.
– Koncert Šokačka rapsodija – 100 tamburaša svake godine podiže ljestvicu i pokušava biti inovativan u umjetničkom programu, a na kraju i odabiru kompozicija i gostiju, što je vrlo pohvalno jer publika uvijek i traži nešto novo. Iznimno sam bio počašćen kada mi je stigao poziv organizatora, pristao sam i prije no što su završili rečenicu – smješka se skladatelj i pijanist Matej Meštrović.
Skladba istog imena kao i koncert, a u konačnici i kao udruga koja vodi cijeli projekt, dakle Šokačka rapsodija, sadrži više od 2000 nota. Golem je to projekt.
– Uzeo sam isključivo tradicijske narodne pjesme cijele Slavonije i pristupio im vrlo slobodno u svom, publici već znanom, izričaju i stilu, gdje sam tamburaški orkestar na određeni način tretirao kao simfonijski. Pristupio sam tamburicama baš znajući veličinu njihova orkestra, volumen koji se može postići u dinamici, a istodobno i jako brze promjene dinamike, gdje možemo ići od najtiših mogućih dijelova pa do fortissima. Energija je nevjerojatna, zaista eksplozivna. Orkestar toliko “grize” da doista ne mogu dočekati koncert. Ipak se radi o praizvedbi, kompozicija traje 11 minuta, energična je, ali ima i nježnih dijelova, prolazi putovanje cijelom Slavonijom. Doslovce je vidim i kao 11-minutni film kroz cijelu Slavoniju, provučen upravo s mojoj Šokačkom rapsodijom i cijelim orkestrom. Priznat ću da sam vrlo ambiciozan i polažem velike nade u svoju Šokačku rapsodiju, uvjeren sam da je to nešto potpuno drugačije, posebno, što za hrvatsku tamburu još nije postojalo i samim je time iznimno vrijedno – rekao nam je Meštrović.
Nastala je u manje od mjesec dana, a iako relativno brzo piše, autor priznaje da se u početku suočavao s određenim blokadama.
– Nije se bilo lako umjetnički, odnosno slušno odvojiti od tipičnog tamburaškog načina sviranja, i općenito cijelog izričaja, a najviše sam vremena izgubio u odabiru melodija i tradicijskih tema. Vizija mi je bila krenuti doslovce ni iz čega, mraka na pozornici, pa iz te čarobne atmosfere polako graditi kompoziciju. Želja mi je bila napraviti ozbiljno djelo koje će završiti spojem svih tema koje su načinjene kompozicijom i na kraju bećarcem tri puta bržim nego u originalu. I to se i dogodilo – zadovoljan je naš sugovornik.
Uz Mateja Meštrovića u Lisinskom su nastupili i drugi gosti. Međimurka Marija Vidović pjevala je “Habaneru”, David Oštrek došao je iz Berlina da zapjeva “Santa Luciju”, a Nene i Baće iz Bošnjaka te MPS Babogreci prave šokačke. Ništa manje nismo uživali ni u Gillamovoj skladbi “Pequeña Czarda”, srijemskim pjesmama, bunjevačkim kolima te koncertnim skladbama domaćih autora: Novosela, Zirduma i Vukadina. Spektakl Šokačka rapsodija u Lisinskom iz godine u godinu dokazuje da tamburaška glazba ima snažnu i vjernu publiku te da može ispuniti i najprestižnije koncertne dvorane. Organizatori već razmišljaju o sljedećem projektu koji bi Šokačku rapsodiju premjestio na pozornicu velikih arena, s ambicijom da tamburašku glazbu učine još vidljivijom i dostupnijom svim generacijama.