odali počast

HRT zbog Lustiga iz programa maknuo "Milijunaša" i "Otvoreno"

Foto: Privatni album
Branko Lustig
Foto: Privatni album
Branko Lustig i Fran Juraj Prižmić
Foto: Privatni album
Branko Lustig
15.11.2019.
u 10:28
Hrvatska radiotelevzija (HRT) sinoć je posvetila udarni termin u čast preminulom Oscarom nagrađenom hrvatskom producentu Branku Lustigu.
Pogledaj originalni članak

Jučer je u jutarnjim satima u Zagrebu preminuo istaknuti filmski producent i jedini hrvatski dvostruki dobitnik Oscara Branko Lustig (87). Lustig je u karijeri dobio niz značajnijih međunarodnih priznanja i jedini je hrvatski osvajač dvaju Oscara za filmove „Schindlerova lista“ 1993. godine i „Gladijator“ 2000. godine. Dvostruki je dobitnik i Zlatnog globusa za navedene filmove.

U povodu njegove smrti Hrvatska radiotelevizija je sinoćnji udarni termin posvetila njemu pa su se tako prikazali dokumentarni film "Da se ne zaboravi" iz 2014. godine u kojem Branko Lustig iznosi potresno svjedočanstvo o strahotama iz Auschwitza koje je proživio kao dijete, a nakon toga prikazana je i kultna "Schindlerova lista". S HRT-a javljaju da je sinoćnje prikazivanje filma pratilo čak 346.325 gledatelja.

Na filmu "Da se ne zaboravi", koji je ujedno i poslijednji film kojeg je Lustig producirao, surađivao je s Franom Jurajem Prižmićem koji je po saznanju o Brankovoj smrti izjavio: "Branko je bio jedna od najposebnijih osoba koje sam ikada imao priliku upoznati u svojih sedamdesetak godina života i pedeset bavljenja produkcijom. Faliti će mi naše kave u Charlieju i ručkovi u Esplanadi, koju smo oboje jednako voljeli i u nju svakodnevno dolazili. Dijeliti mjesto sa njim na špici nekoliko filmova koje smo skupa napravili najveće je postignuće u mojem profesionalnom životu, a imati privilegiju zvati ga prijateljem najveća moguća čast. Neka mu je vječna slava i hvala".

Podsjetimo, Branko Lustig rođen je u Osijeku, 10. lipnja 1932. od majke Vilme i oca Mirka. Njegovo djetinjstvo bilo je prekinuto kada je obitelj morala pobjeći iz Hrvatske zbog ustaških režimskih mjera protiv Židova. Kad mu je bilo deset godina naselili su se u Čakovcu, odakle su deportirani u Auschwitz. 

Prvi filmovi na kojima je radio bili su ''Ne okreći se sine'' i ''Kozara'', 1970-ih radi na inozemnim koprodukcijama, što mu omogućuje da 1980-ih ode u Los Angeles i upozna Spielberga. Lustigovo iskustvo iz logora ugrađeno je u Schindlerovoj listi, u kojoj je Stevenu Spielbergu pomogao da ostvari što vjerniji prikaz logorskih scena. Za tu produkciju Lustig dobiva i najveću filmsku nagradu – Oscar. Od djeteta logoraša postao je jedan od najuglednijih producenata u Hollywoodu. Dobio je dva Oscara, dvije BAFTA-e, dva Globusa, dva Emmyja...
 

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

NR
nr.
11:33 15.11.2019.

Branko Lustig je uz obične vojnike koji brane svoju zemljicu Izrael bio moj favorite Jew.

Avatar Aristarh
Aristarh
11:54 15.11.2019.

Hrvati na ljubav uzvračaju još večom ljubavlju, pa bilo tko bio.

DU
Deleted user
11:37 15.11.2019.

Svima je poznato što su napravili. Nas zanima tko je to tražio i na čiju inicijativu je to napravljeno a tu informaciju nećete objaviti. Da ne prenose utakmice hrvatske nogometne reprezentacije ili utakmice hrvatskog prvaka u Ligi Prvaka i nije neka vijest. Da ovršuju zbog neplaćene pretplate, svi znamo a o tome se šuti.