PROMO

Iza kulisa vestern trilogije

Foto: Promo
Iza kulisa vestern trilogije
14.06.2023.
u 15:05
Sergio Leone, kralj vesterna i nezaobilazna ikona žanra kojim se upisao u filmske anale, a svojom popularnom dolarskom trilogijom vinuo Clinta Eastwooda u zvijezde.
Pogledaj originalni članak

Bezvremenski filmovi, Za šaku dolaraZa dolar više ili Dobar, loš, zao, desetljećima nakon snimanja i dalje osvajaju publiku i pokazuju zašto je Sergio Leone majstor žanra. U trenutku kad su vesterni bili pomalo na zalasku popularnosti, Leone je svojom trilogijom udahnuo novi život vesternima, pokrenuvši trend tzv. špageti vesterna. Za razliku od dotadašnjih “kaubojaca”, špageti vesterni su donijeli promjenu u stilu. Snimani su s manjim budžetima, najčešće u Italiji (otuda i naziv špageti) i s europskim glumcima koji su na setu govorili različitim jezicima. Na špageti vesterne gledalo se kao na jeftinu kopiju američke verzije vesterna, no s vremenom su stekli veliku popularnost zbog svoje stilizacije i postmodernog pristupa vinuvši u zvijezde redatelje Sergija Leonea i Sergija Corbuccija.

Oni koji su zakotrljali špageti vestern priču definitivno su filmovi iz dolarske trilogije. No, Sergio Leone ove filmove uopće nije zamislio kao trilogiju već je ona rezultat marketinških aktivnosti američkog distributora United Artists. Naime, kako bi pojačao promociju filmova u Americi, distributor je filmove predstavio kao sagu o Čovjeku bez imena, kojeg je maestralno odglumio Clint Eastwood. Polazište je bio Eastwoodov lik koji u sva tri filma izgleda i ponaša se jednako. Ono što ipak odskače od klasične trilogije su glumci koji se pojavljuju u sva tri filma, ali u različitim ulogama. Dobri poznavatelji filma prisjetit će se da i sam Čovjek bez imena u svakom od filmova ima drugačije ime. Tako je u Za šaku dolara poznat kao Joe, u Za dolar više kao Manco, a u Dobar, loš, zao odaziva se na Goldie. 

Osim vrhunske režije Sergija Leonea, popularnosti i bezvremenosti dolarske trilogije doprinijela je i glazba Ennia Morriconea. U duetu s bivšim školskim kolegom, stvorio je potpuno novi soundtrack Divljeg zapada. Umjesto klasičnog orkestra koji se u to vrijeme koristio za glazbenu pozadinu, Morricone je upotrijebio rekvizite poput pištolja, bičeva, sicilijanskih narodnih instrumenata, truba i Fenderove gitare.

Kad je u pitanju redoslijed gledanja dolarske trilogije, on je obrnut od redoslijeda izdavanja filmova. Pa upuštate li se prvi put u gledanje trilogije, krenite s filmom Dobar, loš, zao, zatim Za dolar više i tek potom Za šaku dolara. Pažljivim uočavanjem detalja shvatit ćete zašto je baš ovaj redoslijed preporučen, a lik Clinta Eastwooda tek u posljednjem nastavku (Dobar, loš, zao) dobiva svoj prepoznatljivi outfit koji ga je snažno pratio i u ostatku glumačke karijere. Trilogija je Eastwoodu donijela status holivudske zvijezde, jednog od najpoznatijih svjetskih glumaca, miljenika publike, ali i onu nepopravljivog zavodnika. 

Bez obzira na to želite li osvježiti pamćenje ili po prvi puta uživati u ovim filmskim klasicima, lipanj neka bude u znaku špageti vesterna koje možete pogledati na KLASIKU. Rezervirajte petke od 16. lipnja i uživajte u majstoriji Sergia Leonea, glumi Clinta Eastwooda, ali i bezvremenskoj glazbi Ennia Morriconea.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr