Talking Heads

Izvorna četveročlana postava i na početnim snimkama djeluje metronomski točno i precizno i melodijski neodoljivo

Foto: Britannica
Foto: CBS News screenshot
29.12.2024.
u 22:00
Kao najvažnije dugotrajno postignuće nedavne i iznenadne, ali kratkotrajne međusobne sloge ranije posvađanih članova Talking Headsa, otkrila se serija planiranih reizdanja albuma grupe koja je u režiji diskografske kuće Rhino Records nedavno započela objavom luksuznog box seta vezanog uz prvi album "77"
Pogledaj originalni članak

Iako su Talking Heads u doba najveće slave 1982. gostovali u rasprodanoj Velikoj dvorani zagrebačkog Doma sportova, a vođa grupe David Byrne samostalno nastupao u Zagrebu tri puta, 1994., 2004. i 2018., te održao izložbu fotografija 1995., mimoišao nas je lani restaurirani koncertni film "Stop Making Sense" iz 1984. Upravo taj koncertni dokumentarac Jonathana Demmea, smatran jednim od najboljih rock filmova svih vremena, prikazivan u svjetskim kinima, kao i dvostruki vinilni album rasprodan čim se pojavio krajem 2023., ponovno je okupio članove grupe na filmskim projekcijama, tribinama i susretima s novinarima, kao i na gostovanjem u prestižnim televizijskim talk-showovima u SAD-u.

Čak niti ovogodišnja ograničena distribucija filma po europskim IMAX kinima nije stigla do nas, a članovi grupe odbili su i zamamne milijunske dolarske ponude za ponovno okupljanje i moguću turneju. Stoga, kao najvažnije dugotrajno postignuće te iznenadne, ali kratkotrajne međusobne sloge ranije posvađanih članova Talking Headsa, otkrila se serija planiranih reizdanja albuma grupe koja je u režiji diskografske kuće Rhino Records nedavno započela objavom luksuznog box seta vezanog uz prvi album "77" (Warner/Dancing Bear).

Idućih godina očekuju nas proširena izdanja idućih albuma objavljivanih sve do 1988, godine, ali niti ovaj prvi u nizu nisu zaobišli skandali. Prije svega prilično visoke cijene od oko 100 eura za kolekciju koja uz veliku knjigu s novim esejima sadrži tri CD-a i Blu-ray disk s Atmos i 5.1 miksevima. Još gore, četverostruko vinilno izdanje s replikama četiri vinilna singla moguće je kupiti samo u američkim web trgovinama Talking Headsa i diskografske kuće Rhino po cijeni od 150 američkih dolara, nema europske distribucije, što znači da će poklonici u drugim dijelovima svijeta biti oglobljeni za dodatnu poštarinu i visoku carinu, zbog kojih su mnogi i propustili tu ponudu.

Na izboru je stoga ostao izvorni vinilni album ili dvostruki vinil sa 12 dodatnih pjesama, a u tom slučaju izuzetno je bitno naglasiti da se u obje verzije izvornog albuma radi o potpuno analognom reizdanju. Jednostavnije rečeno, svi neskloni "digitaliji" ovim verzijama dobivaju stare, originalne dvokanalne vrpce prebačene na nove vinile isto onako kako se to radilo 1977. godine. Ako se uz redoviti streaming čitavog paketa odlučite za glavni CD box set nazvan "super deluxe edition", veselju neće biti kraja unatoč potrošenom novcu, ali sitnica je to kad za istu cijenu možete kupiti otprilike devet Dubai fritula na adventskom sajmu.

Prije svega zato što se radi o sjajnom početku karijere newyorškog sastava, detaljno pojašnjenom na 80 stranica kroz nove tekstove članova grupe i uz arhivske fotografije pridružene knjige vezane uz to razdoblje. Osim regularnog albuma, drugi disk popunjen neobjavljenim pjesmama, b-stranama singlova i drugačijim verzijama poznatih naslova (dva "Psycho Killera" jedan su od mamaca), nadopunjen je čitavim koncertom u klubu CBGB, posljednjim koji je grupa tamo održala 10. listopada 1977., uključenim na trećem CD-u.

Nikad ranije objavljen, taj nastup naveo je mnoge da se s nevjericom, pozitivnom dakako, zapitaju kako je moguće da tehnički sjajna snimka punog zvuka, uz odličnu svirku četveročlane postave na početku karijere u prašnjavom newyorškom klubu iz kojega je započeo novi val, ostane sakrivena skoro 50 godina? Mnogo toga postat će vam jasnije kad prođete kroz ponuđene materijale, a ako se kojim slučajem ranije niste susreli s početnim razdobljem rada Talking Headsa, otkriće će biti još spektakularnije.

Foto: CBS News screenshot

Naime, već na tom početku sve je bilo na svom mjestu, zbog čega Talking Headsi i jesu jedna od najvažnijih postava u povijesti rocka; od pjesama i vokala Davida Byrnea, do jednostavne, precizne svirke Jerryja Harrisona i ritam sekcije supružnika Tine Weymouth i Chrisa Frantza, koji su poznatim zvukom "plutajuće" bas gitare i metronomskim bubnjem pratili iskrzane novovalne Byrneove gitare i Harrisonove sintesajzere.

Već iduće godine kao producent će im se pridružiti Brian Eno, uvijek sklon vizionarskim pothvatima u tonskom studiju i mladim bendovima, još svjež od berlinske suradnje s Davidom Bowiejem i na iduća tri albuma odvesti Talking Headse još dalje, sve do kulminacije fascinantnim albumom "Remain in Light" 1980. i pripadajućom turnejom u proširenoj postavi. Nakon njih na red će doći U2 koji su upravo s Brianom Enoom kao producentom i stručnim savjetnikom od sredine osamdesetih do 1991. snimili svoje najznačajnije albume.

Talking Heads su od početka rada 1976. kao dio američke novovalne scene bili uz Television, Patti Smith, Ramonese, Blondie i druga imena jedna od ključnih snaga novog rock-poretka koji će u nekoliko idućih godina bitno izmijeniti raniju sliku rock glazbe sedamdesetih. No, kao što i debitantski album potvrđuje ponovnim slušanjima, iako ukorijenjeni u punk/new wave sceni New Yorka, Talking Heads su bili različiti od svojih suvremenika. Možda zbog obrazovanja na umjetničkim školama gdje su se upoznali, njihova novovalna estetika bila je slična, ali način na koji su se izražavali bio je potpuno njihov i poseban.

Talking Heads zapravo uopće nisu bili punk bend, zvučali su kao nitko drugi, pjesme su bile melodične i zarazne, i mada se moglo plesati uz njih, tekstovi nisu bili baš prijateljski. Izbor tema na veseloj melodijskoj podlozi govorio je o radu u državnoj službi, o tome kako je to kad si umjetnik i o ubijanju ljudi u njihovoj najpoznatijoj pjesmi. Bez obzira na izrečenu emociju, opći ton poruka odavao je neku vrstu praznine, kao da je pjevač mislio "svejedno mi je", a uz to je sličio i zvučao poput Anthonyja Perkinsa u Hitchcockovu filmu "Psycho". Prije nego su Talking Heads objavili album "77" bilo je moderno furati se i zvučati poput Stoogesa ili New York Dollsa, a nakon njih i bendova koji su odrekli dotadašnjeg mačizma, stizali su albumi drugačijeg, profinjenijeg zvuka i s intelektualnim doskočicama upakiranim u melodične pjesme, dok su članovi benda izgledali poput urednih, dobrih studenata newyorških umjetničkih škola.

Ali usprkos tome koncert u CBGB-ju frca zaraznom energijom i sjajnom, fokusiranom svirkom koja opovrgava sva ranija govorkanja da Tina Weymouth navodno nije snimila svoje dionice bas gitare u tonskom studiju. Talking Headsi su donijeli sasvim novu strategiju na rock scenu i unatoč tome idućih godina, a pogotovo u osamdesetima, postali jedan od najkomercijalnijih bendova svoje generacije, ne žrtvujući pritom ništa od autorskog ili sviračkog kredibiliteta.

FOTO Obožavatelji oduševljeni! Nakon rasprodane Arene, Plavi orkestar najavio open-air ljetni spektakl na Šalati

Foto: PR FOTO
bajaga plavi orkestar
Foto: Goran Berović
Plavi orkestar
Foto: Goran Berović
Plavi orkestar
Foto: PR FOTO
bajaga plavi orkestar
Foto: Goran Berović
Plavi orkestar
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Foto: Borna Filic/PIXSELL
Foto: Promo
Foto: Promo
Foto: Promo
Foto: Promo
Foto: PROMO
Foto: Loris Zupanc
Plavi orkestar
Foto: Loris Zupanc
Plavi orkestar
Foto: Loris Zupanc
Plavi orkestar
Foto: Loris Zupanc
Plavi orkestar
Foto: Miroslav Chucha
Foto: Miroslav Chucha
Foto: Miroslav Chucha

Iako su i u vremenu originalnog izdavanja ranih albuma iza sebe imali poveliku reputaciju, između art-rocka tih novovalnih početaka i malog nastupa pred odabranom publikom u CBGB koji čujete na box setu, do turneje 1981. s proširenom sviračkom postavom nakon prijelomnog albuma "Remain in Light", doživjeli su bitne transformacije, za što je zaslužan bio i Brian Eno. Izvorna četveročlana postava i na ovim početnim snimkama djeluje metronomski točno i precizno, melodijski neodoljivo i tekstovima pjesama inteligentno, da bi sve to proslijedili s daleko kompleksnijim koncertnim izvedbama nakon trećeg albuma "Fear Of Music" 1979. pod jasnim utjecajima Enoa.

Složenija, polifona struktura pjesama na "Remain in Light", koji je skupa s albumom Byrnea i Briana Enoa "My Life in the Bush Of Ghosts" 1981. bitno utjecao na skorašnje zanimanje za etno glazbu, prebačena je na koncertni teren izuzetno dojmljivo. "Afrička" repetitivnost ritam sekcije i miješanje bijelog funka s halucinogenim plemenskim napjevima te su godine predstavili Talking Headse kao promotore nove kulturne rock-ponude koja će uskoro pod imenom world music kao žanr postati glavni ventil za uključivanje mnogih etničkih sastojaka u svjetsku pop glazbu. No, Talking Heads su bili pioniri takvog pristupa.

Sam početak njihova rada na albumu "77" i nastavci na novim reizdanjima idućih bi godina mogli donijeti "sabrana djela" velike grupe popunjene i nekim novim neobjavljenim poglavljima, tj. još nepoznatim materijalima s koncerata i iz tonskog studija.

VIDEO Ella Dvornik otkrila što će pokloniti kćerkicama za Božić te s kim će proslaviti blagdan

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.