Ivan Zak prije dva dana za album “Bolja od najbolje” dobio je zlatnu ploču koju je zaslužio prodavši 7500 tisuća primjeraka svog albuma u tri godine. U današnja vremena to je dokaz da ima vjernu skupinu obožavatelja koji neće skinuti pjesme s interneta, nego će zbilja kupiti CD omiljenog izvođača, čime se može pohvaliti samo mali broj izvođača.
Rekordne 80-e
U usporedbi sa zlatnim vremenom 80-ih, kada je naklada zlatne ploče iznosila više od 50 tisuća primjeraka, platinasta je bila više od 100 tisuća, a dijamantna više od 200 tisuća primjeraka, danas su te brojke samo san glazbenika.
– Prva polovica 80-ih godina najuspješnije je razdoblje diskografije u povijesti Jugoslavije. Godina 1983. ušla je u povijest kao klimaks diskografije jer je prodano najviše nosača zvuka sveukupno u bivšoj federaciji, više od 20 milijuna. Mišo Kovač s više od 20 milijuna prodanih nosača zvuka apsolutni je rekorder diskografije na ovim prostorima.
Najprodavaniji je album pak onaj Daniela Popovića “Bio sam naivan” iz 1983. koji je prodan u čak 725.787 primjeraka, a kad se tome doda prodaja singla “Džuli”, onda se brojka penje na više od 800.000. Bijelo dugme je pak bend koji je prvi počeo prodavati albume s nakladom većom od sto tisuća – prisjetio se Siniša Škarica, urednik naklade u tadašnjem Jugotonu. Pad naklade, dodaje Škarica, krenuo je s pojavom CD-a, a jedan od prvih izdanih u bivšoj Jugoslaviji bio je onaj grupe Riva “Rock me” iz 1990. godine.
– Nakon Domovinskog rata naklada počinje drastično padati, a Oliver Dragojević jedini je koji je poslije rata uspio zadržati nakladu od 100.000 primjeraka. Oliverov najkomercijalniji album je “Žuto lišće ljubavi”, prodan u 200.000 primjeraka.
Kresanje tiraže
Do sredine 2000-ih zlatna naklada je iznosila 15 tisuća primjeraka, platinasta 30 tisuća i dijamantna 60 tisuća, a onda su naklade u sve tri kategorije prepolovljene. Albumi koje svakako treba izdvojiti nakon 2000-ih su Gibonnijev Mirakul koji je prodan u više od 70.000 primjeraka, te zatim Toleranca iz 2010. sa više od 30 tisuća primjeraka. Upravo je tih 30 tisuća primjeraka danas brojka koju rijetke zvijezde mogu dosegnuti. Među njima su i Marko Perković Thompson i Tony Cetinski, a primjetno je kako se iz godine u godinu sve više kupuju - kompilacije, dok se uspjehom smatra već i 10 tisuća prodanih primjeraka.
Tko hoće dobru glazbu i dobru zabavu slušat će "Braniteljski radio 1990",za svakog ima ponešto i radio je bez cenzure.