– Morate me razumjeti, od sada ću govoriti samo u dogovoru sa svojim odvjetnikom jer ne želim da ova priča bude medijska poslastica. Bit je svega da meni i mojem djetetu ne daju da budemo skupa, a da za to nema nikakve pravne osnove. Upravo sam na sastanku s pravobraniteljima, i hrvatskim i slovenskim, i idem dalje u borbu – kazala nam je jučer Anđa Marić, koja je prošli tjedan nepravomoćnom presudom obiteljskog suda u Ljubljani poslije tri godine bitke izgubila skrbništvo nad devetogodišnjim sinom Gašperom.
Dječak je pripao ocu Primožu Dolničaru iako za to, tvrdi Anđa, nema pravnog razloga.
Povreda ljudskih prava
– Tri sam se godine borila u tišini. Napravljena su psihološka vještačenja po kojima smo i Primož i ja dobri ljudi. Apelirala sam na to da je običaj sudske prakse da se u situaciji kada oba roditelja imaju jednako pravo na dijete sud obrati djetetu. To je i učinjeno i Gašper je pet puta odgovorio da želi biti sa mnom. Ali sudski su vještaci odlučili da je bolje da odrasta u strogoći i da mu se uskrati potreba za emocionalnom povezanošću sa mnom. Time mu je učinjena velika nepravda i povrijeđena su njegova ljudska prava. On me preklinje da ne odustajem od njega i zato sam o svemu i progovorila – ispričala je Anđa u utorak za svojeg gostovanju u HTV-ovoj emisiji “Paravan”, dodavši da će ići do kraja.
Odluka suda to više začuđuje ako znamo da se, kako je ispričala Anđa za Story, protiv Primoža od 2010. u Sloveniji vodi spor koji je pokrenula slovenska policija nakon što im se Anđa obratila za pomoć nakon što su se ona i Primož potukli. Ispričala je i da ju je Primož davio, zbog čega je pobjegla kroz prozor, čemu su svjedočili i susjedi. Slučaj je, kaže Anđa, u moratoriju, a zbog njega bi Primož mogao dobiti pet godina zatvora. Usprkos tome, ispao je prikladniji roditelj.
Slovenska javnost slučaj ne prati, a hrvatska je zgrožena presudom. S obzirom na to da je Anđa hrvatska državljanka koja živi u Sloveniji, a njen sin ima i hrvatsko i slovensko državljanstvo, postavlja se pitanje jesu li Hrvatska i njene institucije i udruge mogle nešto poduzeti da pomognu svojoj državljanki.
Upit smo poslali hrvatskom veleposlanstvu u Sloveniji, čiji odgovor glasi:
“Diplomatske misije i konzularna predstavništva ne mogu se miješati u rad nadležnih tijela strane države niti zastupati hrvatske državljane u smislu odvjetničkih usluga.”
Još jedan spor
Što se pak tiče pravila o određivanju mjerodavnog prava za statusne, obiteljske i imovinske odnose s međunarodnim elementom, ona su regulirana odredbama Zakona o rješavanju sukoba zakona s propisima drugih zemalja u određenim odnosima, o čemu odvjetnica Ines Bojić kaže:
– Po tom bi zakonu moglo doći do preispitivanja sudske odluke u slučaju da se okolnosti promijene. Međutim, isti zakon propisuje nadležnost hrvatskih sudova u sporovima o odgoju i podizanju djece ako su oba roditelja hrvatski državljani ili ako su tuženik i dijete hrvatski državljani.Što, zaključujemo, u slučaju Anđina bivšeg supruga nije tako jer on je slovenski državljanin.
Nada postoji
Kako dalje doznajemo, hrvatske udruge pak ne mogu nikoga zastupati pred inozemnim sudovima, kao ni odvjetnici, jer registrirani su u Hrvatskoj i to mogu samo pred hrvatskim sudovima.
Ipak, postoji jedna mogućnost. U razgovoru s našim odvjetnicima doznajemo da, s obzirom na to da pri sudskoj odluci, barem kako tvrdi Anđa Marić, nije poštovano mišljenje djeteta o tome s kojim bi roditeljem htjelo živjeti, a dijete od devet godina to može izreći, ona se može osobno ili preko odvjetnika žaliti nadležnom tijelu pri Ujedinjenim narodima koje prati primjenu Konvencije o pravima djeteta ili Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu.
Konvencija, naime, kaže da se poštuje mišljenje djeteta u takvim situacijama. U oba ju slučaja mogu zastupati i domaći odvjetnici ili udruge.
svaka čast da netko jednom presudi u korist oca. u hrvatskoj očevi imaju šanse dobiti skrbništvo samo ako je majka nezaposlena narkomanka, možda ni onda