Kolumna

Neil Young napokon objavio album “Homegrown”, snimljen u “zlatno doba” 1974.

Foto: Keith Mayhew/IPA/PIXSELL/IPA/PIXSELL
Bob Dylan and Neil Young at Hyde park,
neil young
Foto: Reuters/PIXSELL
Neil Young
Foto: Reuters/PIXSELL
Neil Young
25.06.2020.
u 14:03
Neil Young posjeduje iscrpnnu arhivu i brojne neobjavljene pjesme i albume koje je tijekom sedamdesetih godina snimao i ostavljao u ormaru
Pogledaj originalni članak

Neil Young jedan je od najvećih kantautora povijesti rocka koji i danas svake godine objavljuje nove albume. Iako Kanađanin, već na početku karijere s takvom je vještinom usvojio i koristio američke glazbene idiome da se njegova odiseja širinom i dometima može uspoređivati samo s onom Boba Dylana i Brucea Springsteena, a u nekim je segmentima i bolji od njih.

Upravo Young posjeduje arhivu neobjavljenih radova usporedivu s onom Dylana, pa su arhivska izdanja njegov tour de force, pri čemu se prvi multimedijski box set “Archives Vol. 1” iz 2009. nameće kao do danas nedostignuto remek-djelo suvremenog pristupa arhivskoj građi i sabranim djelima na interaktivnom blu-ray formatu.

Humani mastering

Neil Young je i poklonik dobrog zvuka, a ne pogubne mp3 rezolucije, pa su se neki njegovi stari albumi na CD formatu objavljeni tek kad je otkrio kako remasterirati stara izdanja da zvuče barem približno kao nekada s vinila. Youngova tri vinilna box seta starih albuma primjer su humanog masteringa s kvalitetom kakvu nije dosegnuo nitko od njegovih spomenutih konkurenata, a korištenje izvornih vrpci i potpuno analogna obrada postala je konstanta tog procesa, u kojemu su ključni Bernie Grundman i Chris Bellman, cijenjeni tonski inženjeri koji se bave svim Youngovim arhivskim izdanjima na vinilima.

Uz ranije spomenute, Neil Young vlasnik je podjednako iscrpnog arhiva i brojnih neobjavljenih pjesama i albuma koje je tijekom sedamdesetih godina snimao i ostavljao u ormaru. Tako je i upravo objavljen novi album “Homegrown” zapravo “stari”, ali dosad neobjavljen, i kao takav najbolje što svako toliko dobivamo od Younga, kolosalnog autora s jednim od najvažnijih opusa u povijesti rocka.

neil young
Foto: Press Association/PIXELL
neil young
Neil Young
Foto: 'ROBIN UTRECHT'
'Canadian singer Neil Young performs in Ahoy concerthall in Rotterdam, on June 7, 2009. AFP PHOTO/ANP ROBIN UTRECHT netherlands out - belgium out'
Foto: Reuters/PIXSELL
Neil Young
Foto: DPA/PIXSELL
Neil Young
Foto: Reuters/PIXSELL
Neil Young

Redovite nove albume Young svake godine upotpuni arhivskim biserima poput Homegrown (Warner/Dancing Bear), koji se izvorno trebao pojaviti za Dan prodavaonice ploča, ove godine otkazan radi koronavirusa. Radi se o dvanaest pjesama, zapravo 11 pjesama i jednoj govornoj poemi, koje je Young snimio od lipnja 1974. do siječnja 1975., u jednom od najvažnijih i najjačih razdoblja karijere kad je objavljivao i po dva albuma godišnje. “Homegrown” se izvorno trebao pojaviti nakon “On the Beach” i prije albuma “Zuma”, koji su objavljeni 1975. godine, ali je odustao.

No, među dvanaest pjesama, pet ih se našlo na drugim Youngovim izdanjima kasnijih godina. Neke su objavljene u izvornom izdanju (“Star Of Bethlehem” na albumu “American Stars N’ Bars” 1977., kao i naslovna “Homegrown”, ali u drugoj verziji s Youngovim pratećim sastavom Crazy Horse. “Love Is a Rose” našla se na Youngovoj trostrukoj kompilaciji “Decade” 1977., akustična “Little Wing” pojavila se 1980. na albumu “Hawks and Dows”, dok je “White Lines” prerađena s Crazy Horse i objavljena tek 1990. na albumu “Ragged Glory” kojim se Young kao jedan od ključnih utjecaja prirodno uklopio u dolazak grungea.

Slično se ponovilo 1976. godine kad je Young snimio album “Hitchhiker”, objavljen tek 2017., iako su se neke pjesme u međuvremenu pojavile u nadosnimljenim verzijama, a tu je i još uvijek neobjavljen album “Chrome Dreams” iz 1977. Dakako, i “Homegrown” i “Hitchhiker”, najpreporučljivije je poslušati u ovakvim cjelovitim verzijama, s napomenom da “Homegrown”, za razliku od ovih drugih u arhivu pospremljenih albuma, nikada nije “iscurio” i pojavio se na piratskim izdanjima koja su godinama bili skriveno blago kolekcionara koji su ih uspjeli nabaviti.

Nashville i Los Angeles

“Homegrown” je snimljen na dva glavna sessiona, u Nashvilleu krajem 1974. i Los Angelesu siječnja 1975., gdje se Young u studiju našao sam s akustičnom gitarom ili klavirom. Neke pjesme zabilježene su u opuštenoj atmosferi na Youngovu Broken Arrow ranču, a svojevrsni poluakustični zvuk, izuzev opore hard rock tutnjave “Vacancy” mogao bi se smjestiti između Youngovih albuma “Harvest” i “Comes a Time”. Ekipu pouzdanih Youngovih suradnika poput Bena Keitha na steel gitari, basista Tima Drummonda i mlade Emmylou Harris na pratećim vokalima u nekoliko pjesama, nadopunio je i Ry Cooder u gitarističkom duetu s Youngom “White Lines”, snimljenom u Londonu siječnja 1975.

Neke od pjesama inspirirane su Youngovim prekidom dugogodišnje veze, pri čemu se “Separate Ways” i “Try”, objavljena kao prvi singl s albuma, zvukom nadovezuju na prethodni, sjajan Youngov album “On the Beach”. Ovako posložene jedna do druge, pjesme na “Homegrown” otkrivaju talentiranog autora i važno, srećom danas dostupno poglavlje velike karijere.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.