Autori filmova koji se žele natjecati za Oscara za najbolji film morat će ispuniti kriterije poštivanja različitosti društva, objavila je Američka akademija za filmsku umjetnost i znanost.
Akademija je postavila četiri standarda za koja se nada da će poslužiti borbi protiv diskriminacije u društvu i potaknuti ravnopravnu zastupljenost svih u stvaranju filmova.
Oscari su dugo kritizirani zbog nedostatka različitosti, poput male zastupljenosti žena i manjina, kako ispred tako i iza kamere.
Godine 2016. odluka da se za nagrade za najboljeg glumca ne nominira nijedan crni glumac ili pripadnik drugih manjina izazvao je val ljutnje a mnoge filmske zvijezde bojkotirale su ceremoniju i krenuo je pokret #OscarsSoWhite (Oskari su tako bijeli).
To je potaknulo promjene i Akademija je nedavno pozvala 819 novih članova da glasaju za ovogodišnje Oskare, a od njih su 45 posto žene i 36 posto su ne-bijelci.
Akademija je objavila da je do sada udvostručila broj žena u članstvu i utrostručila broj manjina koje nisu bile dovoljno zastupljene.
Standarde je proteklih mjeseci razvila radna skupina i oni propisuju da se u stvaranje filma moraju uključiti mnoge podzastupljene skupine poput žena, pripadnika etničkih manjina, pripadnika LGBTQ+ zajednice i invalida.
Do sada jedini standardi za najbolji film bili su da traje dulje od 40 minuta i da udovoljava kritierijima po tome kako je, gdje i kada prikazan u javnosti.
Novi će standardi stupiti na snagu 2024. pa će se na 96. dodjeli Oscara 2025. natjecati samo filmovi koji će zadovoljiti najmanje dva standarda.
Predsjednik Akademije David Rubin i izvršna direktorica Dawn Hudson kazali su kako standardi osiguravaju odražavanje različitosti globalne populacije na stvaranje filmova i na sastav publike koja se povezuje s tim filmovima.
Među standardima koji bi mogli privući najviše pažnje je onaj o sastavu glumaca. Filmovi poput onog "1917" o Prvom svjetskom ratu ili film o mafiji "Irac" po tim kriterijima bili bi u nevoljama.
Ti standardi propisuju jedno od sljedećih: najmanje jedan od vodećih glumaca mora biti pripadnik podzastupljene rasne ili etničke skupine, najmanje 30 posto svih glumaca u sporednim i manjim ulogama moraju biti iz podzastupljenih skupina ili se priča mora baviti podzastupljenim skupinama.
Imajući na umu slučajeve filmova koji ne bi mogli ispuniti te kriterije a vrijedni su razmatranja za najbolji film akademija je uvela standarde uključivosti i na drugih područjima 'iza kamere'.