Nakon što je bivša urednica australskog Voguea Kirstie Clements u svojoj knjizi objavila šokantnu informaciju da manekenke jedu maramice kako bi bile site, modna industrija odlučila je zaštititi svoje modele.
Golotinja bez dopuštenja
Udruga manekenki i časopis Vogue tako su potpisali pravilnik u kojem se u deset točaka navode uvjeti koji se moraju osigurati manekenkama prilikom snimanja editorijala i sudjelovanja na modnim revijama. Ispovijesti djevojaka koje su na snimanjima znale provesti i 20 sati dnevno, a da nisu dobile ni sendvič te im je bio zabranjen i odlazak na toalet, potaknule su Vogue da u svom pravilniku najviše prostora posveti prehrani i radnom vremenu.
– Radni dan mora biti ograničen na deset sati te se nakon pet sati rada mora osigurati pauza u kojoj će imati vremena za osvježenje i obrok. Takve pauze ne smiju biti kraće od 15 minuta – piše u pravilniku.
Često se događalo da djevojke tek na snimanju doznaju da će raditi golišavi editorijal i zbog toga u jednoj od točaka pravilnika piše da djevojke ne moraju pristati na to ako to ne piše u ugovoru koji su potpisale prije snimanja.
– Nitko ne smije manekenkama nametati uvjete i radnje koje ih dovode u opasnost ili su ponižavajuće za njih. Studiji u kojima se obavljaju snimanja moraju biti dovoljno zagrijani zimi i pravilno rashlađeni ljeti – piše Vogue.
Zavaravanje čitatelja
Zabranjeno je snimati editorijale s manekenkama mlađima od 16 godina.
– Časopisi ne bi smjeli raditi s tako mladim modelima i zabranjeno im je angažirati djevojke koje su anoreksične. Modni urednici nikako ne smiju uz pomoć photoshopa 15-godišnjakinje činiti starijima i tako ih iskorištavati i lagati čitateljima – posebno je istaknula Sara Ziff, bivša manekenka koja se bori za prava svojih kolegica. Ziff kaže da je i sama u manekenskoj karijeri bila žrtva nehumanih uvjeta poslodavaca. – Mladim je djevojkama najgore jer ne znaju svoja prava i misle da se moraju fotkati gole ako se to od njih traži i zato ih moramo zaštititi – kaže Sara.