Volim život koji ste mi dali. Volim ljude s kojima sam imao priliku raditi. U ovom poslu nitko ne opstaje predugo sam. Suradnje su važne, bez obzira na to tko smo i što radimo. Sve ove priče na kojima sam radio su za vas, o vama, o nama. Imati priliku raditi u tom području za mene je privilegij, poručio je Harrison Ford s pozornice, nedavno prihvaćajući nagradu Disneyjeve legende koja se dodjeljuje The Walt Disney Company pojedincima koji su značajno utjecali na ostavštinu ove moćne američke produkcijske tvrtke.
Danas 82-godišnji glumac dobio je priznanje za svoj značajan doprinos filmu koji je uistinu nedvojben: Indiana Jones i Han Solo, junaci filmske industrije 20. stoljeća koje je utjelovio, zavijek će ostati upisani u povijest kinematografije kao iznimno značajni likovi popularne kulture. Tijekom godina pojavio se u više od 70 filmova, od kojih su mnogi bili komercijalno najuspješnije filmske franšize, a producentskim kućama donio je zaradu od devet milijardi dolara. No put koji ga je vodio prema uspjehu nije bio ni brz ni lak.
GALERIJA: VIDEO Harrison Ford (82) svojom pojavom zabrinuo fanove: 'Ne izgleda dobro...'
Harrison Ford rođen je 13. srpnja 1942. godine u Chicagu u glumačkoj obitelji. Njegova majka Dorothy Nidelman bivša je radijska glumica, a otac William Ford bio je glumac i direktor oglašavanja, inače katolik njemačkog i irskog podrijetla i poprilično strog, dok je bila majka Židovka čiji su roditelji emigrirali iz Minska. U trećoj godini života Harrison je dobio mlađeg brata Terencea.
Unatoč očevom inzistiranju na tome da mu sinovi svoju budućnost vežu uz Crkvu, obojica su krenula drugim putem, a Harrison i danas tvrdi da je indiferentan prema svim vjerama. Kao dječak, bio je iznimno povučen i skroman, zbog čega je teško sklapao prijateljstva. Zanimljivo je da je u toj dobi bio izviđač, zbog čega je godinama kasnije, kada je sa Stevenom Spielbergom radio na "Indiani Jonesu", odlučio prikazati mladog Indianu upravo kao izviđača. Još je u srednjoj školi, u njenoj radiopostaji, bio angažiran kao prvi sportski spiker.
Učenje na fakultetu išlo mu je poprilično teško i sporo, no rekao je da to nije bila posljedica njegove nesposobnosti, već otpor prema činjenici da će, kada diplomira, dobiti neki dosadni uredski posao koji će obavljati svakoga dana od devet do pet. Početnu motivaciju ubrzo je izgubio pa je počeo sve više izostajati s predavanja. Zbog gomile neopravdanih izostanaka izbacili su ga s fakulteta, no nije imao snage reći roditeljima što se dogodilo.
Da bi situacija bila još dramatičnija, približavalo se vrijeme promocije diploma, zbog čega su njegovi roditelji zakupili restoran i počeli s pripremama za slavlje. Očajan, odlučio je priznati što se dogodilo, a nakon toga se iselio iz roditeljske kuće i počeo tražiti posao. Budući da nije imao nikakvih kvalifikacija ni diplome, isprva je dostavljao novine, konobario, održavao zelenilo u gradskom parku i radio na benzinskoj pumpi. Neko vrijeme čak je radio kao pomoćni kuhar na luksuznim brodovima, no od toga je morao odustati jer je patio od morske bolesti.
Ipak, rad na luksuznom brodu bio je njegova odskočna daska. Naime, tijekom jednog neplanskog iskrcavanja čuo je da kazalište u Wisconsinu traži statiste te se odmah prijavio jer je imao iskustvo iz fakultetskih dana, kada je glumio u nekoliko predstava. Naime na tečaj glume otišao je iz jednostavnog razloga - kako bi se riješio sramežljivosti i treme, a ovaj put nije mogao odustati jer mu ponos nije dopuštao da se roditeljima obrati za pomoć. Svoje prve kazališne uloge i danas se sjeća s neskrivenim užasom: "Imao sam jaku tremu i bio sam uvjeren da svi u publici čuju kako mi se od straha i kosti tresu."
A osim što je u Wisconsinu shvatio što želi u životu, dogodila mu se ljubav s tajnicom u kazalištu Mary Marguardt, s kojom se vjenčao 1964. godine. Iako je u brak ušao impulzivno i pomalo nepromišljeno, potrajao je idućih 15 godina. Ford je kasnije priznao da upravo Mary duguje najviše u životu.
"Ona je izdržala ono što bi malo tko mogao izdržati: trpjela me dok sam bio nesiguran, ali i očajan i naporan. Bila je sa mnom kad smo imali jako malo novca i jedva imali da platimo režije i kada ništa nije pokazivalo da ću jednoga dana uspjeti kao glumac", priznao je svojedobno i otkrio kako je upravo na njezin nagovor pristao da se presele u Los Angeles.
VEZANI ČLANCI:
Kako je rekao, iako "skamenjen od straha", bio je svjestan da njegove glumačke ambicije u malom kazalištu u Wisconsinu nemaju visok domet. Zbog toga su spakirali stvari u svoj mali polovni kombi i u listopadu 1965. odselili se u Kaliforniju. "Sva sreća da nisam imao pojma u što se upuštam. Nisam imao nikakvu ideju kamo bih trebao ići, tražiti posao, kome se obratiti… Ukratko, bio sam tele koje nije imalo pojma kako dalje", ispričao je.
Tek kada je stigao u Hollywood, shvatio je da put do slave nije ni najmanje lagan ili jednostavan. Tražeći posao, susreo je desetke mladih glumaca koji su poput njega tražili svoje mjesto pod suncem i shvatio da je samo "kap vode u oceanu", no prihvatio je savjete onih koji su već imali iskustva i za 150 dolara tjedno ušao u agenciju preko koje je Columbia Pictures angažirala mlade glumce. Ono što ga je najviše frustriralo bilo je svakodnevno iščekivanje, a ništa se nije pomicalo s mrtve točke.
Mala primanja izluđivala su ga, osobito jer su 1967. dobili sina Benjamina, koji je kasnije postao uspješan kuhar, a dvije godine kasnije i Willarda, danas povjesničara. Zbog toga je svake večeri radio u pizzeriji, no ni to nije bilo dovoljno da prehrani obitelj. U jednom trenutku izgubio je živce, raskinuo ugovor s Columbia Picturesom i prešao u Universal u nadi da će se nešto promijeniti. No ni s drugom filmskom kućom njegova je karijera stagnirala.
Ford je i dalje čekao, no ovaj je puta odlučio iskoristiti vrijeme za nešto korisno. U garaži obiteljske kuće počeo je obrađivati drvo pa je uskoro počeo izrađivati namještaj i na kraju postao odličan stolar. Nakon što je od poznanika doznao da brazilski glazbenik Sergio Mendes svoje garaže želi pretvoriti u tonski studio, ponudio mu je svoje usluge i oduševio onime što je napravio. Narudžbe su se krenule nizati, a onda je dobio ponudu da redatelju Georgeu Lucasu napravi ugradbene ormare. Napravio ih je bez greške, a Lucas mu je, u međuvremenu uvjerivši se i u njegov glumački talent, 1973. ponudio ulogu u filmu "Američki grafiti".
Nakon toga manje uloge su se počele nizati, no sve je to bila uvertira za ono najbolje što tek dolazi: ulogu Hana Sola u "Ratovima zvijezda". Da će film postići takav uspjeh, ni producenti nisu pomišljali, baš kao što ni Ford nije sanjao da će nakon toga postati jedan od najtraženijih i najplaćenijih glumaca Hollywooda. Za prvi nastavak dobio je, u tom trenutku, astronomskih 10 tisuća dolara, a već idući donio mu je pola milijuna dolara.
"Ratovi zvijezda" oborili su sve rekorde gledanosti i zarade. Samo u prvoj godini prikazivanja film je zaradio više od 800 milijuna dolara i postao globalni fenomen. Ford je odjednom postao jedna od najprepoznatljivijih filmskih zvijezda toga vremena, a sudjelovanje u još dva nastavka serijala samo je učvrstilo njegov zvjezdani status. No, kao što to ponekad biva, kada nešto krene uzlaznom putanjom, drugo odlazi nizbrdo te je planetarna popularnost rezultirala raspadom njegovog braka. Razlaz nije bio nimalo bezbolan, no Ford se ponio korektno prema bivšoj supruzi i ostavio joj kuću u kojoj su živjeli, dok je sebi kupio manju kuću u susjedstvu kako bi bio što bliže djeci.
GALERIJA: Nestvarna ljepota glumice Angeline Jolie (49)
Ubrzo je na snimanju upoznao scenaristicu Melissu Mathison, u koju se zaljubio. Iako su brzo počeli zajedno živjeti, u drugi brak nije žurio. S Melissom se vjenčao tek nakon četiri godine veze, 1984. godine, a tijekom braka dobili su 1987. sina Malcolma i 1990. kćer Georgiju. Budući da je i sama bila dijelom filmskog biznisa, Melissa mu je bila bezrezervna podrška, a nije bilo ni naodmet to što je radila u timu Stevena Spielberga. Kada je redatelj početkom osamdesetih počeo tražiti glumca koji bi utjelovio pustolova Indianu Jonesa, Melissa je predložila upravo svog supruga, a slavni redatelj poslušao je njezin prijedlog i nije pogriješio. Ovaj tandem postigao je nevjerojatan uspjeh, ali i ogromnu zaradu, a od 1981. do danas igrao je u četiri nastavka ovog serijala. Uloga Indiane Jonesa učinila je Forda kultnim glumcem koji se više uopće nije morao boriti za svoj status planetarne zvijezde.
U pola stoljeća karijere ovaj je glumac nanizao niz uspješnih uloga u još uspješnijim filmovima, a postao je i heroj mnogih blockbustera. Čak se pet njegovih filmova nalaze se na popisu 30 filmova s najvećom zaradom u povijesti. Ford se specijalizirao za avanturističke filmove s natruhama akcije i SF-a, pa je tako glumio i u legendarnom "Blade Runneru", a za svoju ulogu u trileru "Svjedok" iz 1986. bio je nominiran i za Oscara, i to je nažalost jedini put da je bio barem blizu najsjajnije u nizu filmskih nagrada.
No, ubrzo je shvatio kako Hollywood funkcionira pa je, osim honorara, počeo tražiti postotak od zarade filma, zahvaljujući čemu i danas ima nepresušan izvor prihoda. Ubrzo će se ispostaviti zašto je to bila dobra odluka. Naime, 2001. njegova druga supruga Melissa je zatražila razvod, i to iz jednostavnog razloga jer Harrisona nikada nije bilo kod kuće. Mučni proces trajao je pune tri godine i u konačnici je postao jedan od najskupljih holivudskih razvoda. Melissa je iz braka izvansudskom nagodbom otišla bogatija za 90 milijuna dolara, ali i za stavku u ugovoru kojom je dobivala postotak zarade od svih filmova koje je Ford snimio do trenutka u kojem su njihova djeca postala punoljetna.
Bez pogovora je pristao na sve želje bivše supruge iz više razloga, među njima je i taj što je u to vrijeme, kao šezdesetogodišnjak, bio ludo zaljubljen u glumicu Calistu Flockhart. Tada 38-godišnjakinju upoznao je u vrijeme razvoda na dodjeli Zlatnih globusa i te je večeri stao pokraj stola za kojim je sjedila glumica te napravio prvi korak prema upoznavanju. Međutim, zvijezdi serije "Ally McBeal" taj potez popularnog glumca baš i nije bio po volji. "Bila sam svjesna tko je Harrison Ford, ali nisam pomislila: 'Oh, ovo je Indiana Jones.' Bilo je to više u stilu: 'Ovo je neki lascivni starac i što on radi za našim stolom?' Bila sam pametnjakovićka", ispričala je Calista Flockhart pa priznala da dotad nije gledala "Ratove zvijezda".
I nakon toga za njega više ništa nije bilo važno, čak ni naklapanja kako je Calista samo tri godine starija od Fordovog najstarijeg sina. Štoviše, nakon osam godina veze odlučili su se vjenčati 18. lipnja 2010. u Novom Meksiku, a kao svojeg prihvatio je njezinog posvojenog sina Liama. Glumica je jednom prilikom otkrila da je tajna njihove dugotrajne veze puno zajedničkog smijeha i šala, te da se ona i suprug znaju igrati skrivača po kući i koristiti lažne bube da bi uplašili jedno drugo. Prije nekoliko godina boravili su na hrvatskoj obali, točnije u Dubrovniku, a Harrison je obožavatelje osvojio svojom pristupačnošću i što se sa svima želio fotografirati.
Danas, u 83. godini života, još uvijek ne pokazuje namjeru odlaska u mirovinu, premda su njegovi fanovi putem društvenih mreža iskazali zabrinutost zbog neugodna podrhtavanja njegovih ruku, prilikom ostavljanja otisaka svojih dlanova u cementu na dodjeli Disneyjeve nagrade, a primijetili su i da je imao poteškoća s potpisivanjem. Premda godine čine svoje Harrison se, međutim, ne predaje već i nadalje radi kao stolar, tvrdeći kako mu je to i danas omiljeni hobi, a koliko je u tome vješt zorno pokazuje i obiteljska kuća na ranču u gradiću Jackson Hole koju je izgradio svojim rukama, gdje uživa u mirnom obiteljskom životu s Calistom, ljubavi svog života.
VIDEO: Obožavatelji u šoku zbog tragične smrti Liama Paynea, ispred hotela su zapalili svijeće i pjevali
Dobra poruka djeci, samo neće svi biti H.Ford.