UMJESTO 'GALAKTIKE'

SciFi Channel planira tri TV-filma po klasicima

24.03.2009.
u 14:03
Pogledaj originalni članak

Hoće li se ova postaja i dalje zvati SciFi ili SyFy Channel, budući da razmišljaju o promjeni imena, nije toliko bitno koliko su bitni njihovi planovi za iduću sezonu koji obuhvaćaju tri četverosatna filma po klasicima – po jednom klasiku dječje književnosti, te klasičnom stripu i klasičnom znanstvenofantastičnom serijalu. "Alicu u zemlji čuda", "Fantoma" i "Svijet-rijeku" ta TV postaja snimat će u suradnji s producentskom kućom RHI Entartainment (u vlasništvu Hallmark Channela).

Svaki od tih jednokratnih filmova ustvari predstavlja "backdoor pilot" – tj. pilot-epizodu "na mala vrata": ako publika dobro primi prvi film, uslijedit će i nastavci, a ako ne, u "probni balon" nije uloženo onoliko truda i novca koliko bi bilo u cijelu seriju. Upravo ta taktika vrlo je dobro poslužila SciFi Channelu u slučaju netom završene serije "Battlestar Galactica", koja je prvo snimljena kao mini-serija od šest nastavaka, da bi nakon oduševljenja publike uslijedile još četiri sezone i dva posebna TV-filma.

Klasični ZF-serijal "Riverworld" ("Svijet-rijeka") nedavno preminulog pisca Philipa Josea Farmera SciFi je već jednom pokušao ekranizirati, ali taj pokušaj nije odmakao dalje od pilot-filma snimljenog 2001. i emitiranog 2003., koji nije naišao na baš oduševljen prijem kod publike. U filmu su kombinirani elementi fabule iz prva dva od četiri romana Farmerova serijala ("Idite svojim rasutim tijelima" i "Famozni riječni brod"), ali je ne samo engleski kralj Ivan Bez Zemlje kao negativac zamijenjen Neronom nego je glavni junak postao američki astronaut umjesto Farmerova sir Richarda Burtona, slavnoga engleskog pustolova iz XIX. stoljeća.

U novoj verziji glavni junak bit će novinski fotograf koji se nađe na Riverworldu, a Mark Stern, potpredsjednik zadužen za proizvodnju originalnih programa na SciFi Channelu, ističe da je dio atraktivnosti fabule o svijetu na kojem su reinkarnirani (podmlađeni) svi ljudi koji su ikad živjeli na Zemlji baš to što će mladi glumci u dvadesetim godinama glumiti poznate povijesne osobe:

- Napoleon tu nije proćelavi sredovječni tip s rukom zadjenutom u kaput. Bit će zabavno pogađati koji je lik tko ustvari.

Druga ekranizacija je poznati strip iz tridesetih Leeja Falka i Roya Moorea, "Fantom", o kostimiranom borcu protiv svih oblika gusarstva. Nakon nekoliko ne baš uspjelih filmskih adaptacija (od kojih je posljednja bila film s Billyjem Zaneom iz 1996.), Robert Halmi mlađi, šef RHI Entertainmenta, smatra da je vrijeme za novi pokušaj:

- To što nije još bilo uspješnog "Fantoma" ostavlja nam širom otvorena vrata jer ga nitko još nije učinio svojim.

Ta nova verzija Fantoma događat će se u današnje vrijeme, a purpurne tajice trebao bi nositi 23. po redu "Duh koji hoda", unuk Kita Walkera, 21. Fantoma iz originalnog stripa iz tridesetih.

"Alica u zemlji čuda" dosad je imala bezbrojne verzije, ali Robert Halmi vjeruje da nova produkcija može biti osvježenje:

- Smatrali smo da je "Alica" savršen materijal da se ispriča klasična priča s modernim pomakom. Imat ćemo nove nevjerojatne svjetove i biti namijenjeni odraslijoj publici.

Scenarij za tu "Alicu" piše Nick Willing, koji je bio i scenarist "Limenog čovjeka" iz 2006., SciFi Channelove modernizacije "Čarobnjaka iz Oza" koja je dobila raznolike kritike, ali je bila i vrlo gledana te osvojila jednog Emmyja. Mark Stern također smatra da je "Alica" iznimno pogodna za takav tretman:

- Lewis Carroll se više bavio političkom satirom nego razvijanjem mitološke priče, njegova Alica nije aktivna i emotivno ispunjavajuća.

U potrazi za tom "emotivno ispunjavajućom Alicom" možda neće mnogo tražiti glumicu; Lindsay Lohan je sad bez posla, a htjela je glumiti Alicu u novom filmu Tima Burtona. Kako taj posao nije dobila, možda je spremna okušati se na televiziji...

Pogledajte na vecernji.hr