Nakon što je Carinska uprava u dnevnim novinama objavila oglas za prodaju luksuzne jahte Željka Mitrovića vrijedne 75 milijuna kuna, s početnom cijenom od 23,636 milijuna kuna, vlasnik televizije Pink objavio je rat Hrvatskoj.
– Najavljujem ukidanje hrvatske glazbe i kinematografije u svih pet zemalja u kojima Pink ima svoje televizije, posebnu brigu o kontroli kvalitete hrvatskih proizvoda u zemljama izvan Hrvatske, a na snagu je već stupila zabrana reklamiranja hrvatskog turizma – jasan je Željko Mitrović, koji dodaje da više nikad neće biti u prilici zataškati incidente i “neprijatnosti” koje srbijanski, bosanski i crnogorski državljani doživljavaju na ljetovanju u Hrvatskoj.
Srbijanski tajkun zapljenu svoje jahte, koju je u rujnu 2010. godine napravila Carinska uprava tražeći od Mitrovića da plati dva milijuna eura carine i pristojbi, nazvao je “klasičnom otimačinom srpske imovine”.
Brod je za rekreaciju
– U istom statusu u kojem je moja jahta nalazi se na tisuće brodova koji također koriste hrvatsku posadu. Ti su zakoni u Hrvatskoj doneseni da bi se spriječila zloupotreba brodova u svrhu takozvanog “crnog chartera”, što u ovom procesu nije slučaj. Naime, cijela hrvatska javnost zna da sam brod koristio u osobne svrhe i kao takav nisam porezni i carinski obveznik – objasnio je Mitrović zašto ne misli da bi dug hrvatskoj carini trebao podmiriti.
Jahta je zaplijenjena kad je iz crnogorskog uplovljavala u hrvatsko teritorijalno more. Prijestupi koje su carinici tada zabilježili bili su da većinski vlasnik broda (Mitrović) nije bio na njemu u trenutku uplovljavanja u hrvatske teritorijalne vode te što su na brodu radila četiri državljanina iz Hrvatske, a brod je u vlasništvu tvrtke iz Gibraltara. Također, u rješenju Carinarnice Dubrovnik piše da je Mitrović plovilo koristio kao da ispunjava uvjete za privremeni uvoz, a zapravo ih nije ispunio.
– Zbog male proceduralne greške ne mislim da se treba kažnjavati iznosima od 5,000.000 do 10,000.000 eura. Proceduralna greška zasniva se na mojoj ambiciji da članovima posade reguliramo mirovinsko, socijalno i ostale doprinose u Hrvatskoj. Da su bili zaposleni u Srbiji ili nekoj drugoj zemlji, do proceduralne greške ne bi ni došlo – kaže Mitrović i nastavlja:
– Kao što je poznato, sve ove godine trudio sam se unapređivati međususjedske odnose između Hrvatske i Srbije. To su prije svega bili medijski poslovi koji su podrazumijevali favoriziranje hrvatske glazbe, kinematografije i hrvatskih investicija u zemljama bivše Jugoslavije. Hrvatska država, zajedno s premijerkom Jadrankom Kosor, našla je dobar način da mi za to zahvali.
Jahtu želi hrvatski tajkun
Našoj je premijerki tajkun, koji svako ljeto sa suprugom Milicom i kćerima Kristinom i Andreom dolazi na otok Hvar, poručio da za njezine vlasti neće nogom kročiti na hrvatsko tlo te kako će se još posvetiti pitanju kulturne i robne razmjene između Hrvatske i Srbije.
U cijelom slučaju Mitrović vidi veliku zavjeru. Smatra da “postoji osnovana sumnja kako je riječ o akciji čiji je cilj da otetu srbijansku imovinu jeftino proda nekom hrvatskom tajkunu”. Uvjeren je da je jedan od najvećih i najraskošnijih brodova, njegov El Bosco V, bio trn u oku domaćim tajkunima jer je u vlasništvu srbijanskog državljanina, a oglas za njegovu prodaju Mitrović naziva kaznenim djelom.
– U njemu se kao datum prodaje navodi 17. kolovoza, s definiranom visokom cijenom. U istom oglasu nalazi se i rok od osam dana za ponovnu licitaciju u kojoj će biti moguća neposredna pogodba. Dakle, novi oglas neće biti objavljivan što upućuje na namjeru da se u velikoj tišini, bez ponovne objave licitacije brod proda po bilo kojoj cijeni. U Srbiji su ovakvi slučajevi obilježili 90-e i provoditelji licitacije tretirali su ih kao teško kazneno djelo – još jednom optužbom završio je Mitrović niz svojih napada na Hrvatsku.