Burna rasprava

Tekst Večernjakovog kolumnista zapalio Facebook – sluša li se hrvatska glazba doista više u Srbiji

Foto: Marko Lukunić/PIXSELL
Tekst Večernjakovog kolumnista zapalio Facebook – sluša li se hrvatska glazba doista više u Srbiji
12.04.2017.
u 19:34
Nedjeljna kolumna Hrvoja Horvata pod nazivom "U Srbiji na četiri glavna radija emitiraju više hrvatske glazbe nego na četiri vodeća hrvatska" izazvala je burnu raspravu na društvenim mrežama.
Pogledaj originalni članak

Nedjeljna kolumna Hrvoja Horvata pod nazivom "U Srbiji na četiri glavna radija emitiraju više hrvatske glazbe nego na četiri vodeća hrvatska" izazvala je burnu raspravu na društvenim mrežama.

Primjerice, na Facebook profilu Darka Bakića, frontmana grupe Buđenje ima sada više od 300 komentara. A ostavljali su ih neka od najeminentnijih imena domaće glazbene scene. Je li ovakva bura opravdana, je li situacija doista takva kako to govore podaci koje je iznijela Hrvatska diskografska udruga? Ako jest, sasvim sigurno je potrebna ovakva rasprava, posebice zato jer se članstvo tijela odgovornog za regulaciju elektronskih medija, Vijeća za elektroničke medije, bira – sutra. 

Na Radio Sljemenu 18 posto domaće glazbe

Horvatov je zaključak, može se iščitati iz teksta, proizišao iz panel-diskusije "Glazba i radio 2017.: Strateško partnerstvo" u organizaciji Hrvatske diskografske udruge održanoj prošlog četvrtka u Zagrebu. Bilo je tamo podataka koji potvrđuju u najmanju ruku problematičan odnos hrvatskih radio postaja prema domaćoj glazbi. Radio Sljeme dnevno emitira tek 18 posto domaće glazbe. Bez obzira na podatke, zaključak je kako odnos nije kakav bi trebao biti. 

- Mi imamo taj Zakon o nacionalnim koncesijama koji velike radijske postaje doista i ispoštuju. Ali po noći kada je slušanost mala ili nikakva. Dakle, domaći izvođač ima doista male šanse da bude prepoznat, da njegova pjesma postane hit - kaže Darko Bakić koji jedan dio razloga za to pronalazi u glazbenim urednicima.  - Često se na domaćim radio postajama ne prepoznaje kvaliteta pjesme. Tango grupe Vatra postao je hit zahvaljujući Otvorenom i Anteni. Kao što znamo, sada je Ivan Dečak na svim naslovnicama, svi za njega znaju - reći će Bakić koji je siguran kako nije problem u kvaliteti mladih domaćih izvođača. 

- Vjerujte mi, klinci danas daleko bolje barataju Cubaseom nego njihovi stariji kolege, samo ih glazbeni urednici ignoriraju. Puno je Tanga ostalo u ladicama. Iznimka je Narodni radio gdje je urednica Jelena Domazet koja je promijenila pet bendova i zna prepoznati glazbu.

Ostalo je sve formatirano, igra se na sigurno, s onim što je popularno na YouTubeu, misli Bakić koji se pita ne spada li u nacionalnu koncesiju i društvena odgovornost.

"Većinu urednika prebaciti u škver"

- Vijeće za elektroničke medije nije do sada ispunjavalo svoju dužnost i kontroliralo ponašanje radio stanica. Možda novi sastav to promijeni, kaže frontman Buđenja. Postotak je, kaže Bakić, najniži u Europi, niži i od Slovenaca koji su obnovili svoj zakon prema kojem 20 posto domaće glazbe mora biti puštano u vremenu do od 19 sati a ukupno čak 40 posto. I drugi misle slično. U raspravi se oglasio Tony Cetinski koji kaže kako se o tome govori već godinama ali u – vjetar. Sustav formatiranih radija dobar je kao Mamić u hrvatskom nogometu, mislim Elvis Sršen ne birajući previše riječi o današnjim glazbenim urednicima – trebalo bi većinu prebaciti u škver ili kamenolom. Maksim Hozić piše kako smo unikatni jer nigdje u cijelom svemiru ne postoji nacija koja manje cijeni svoje, formatirani su radijski programi odron hrvatske glazbe. 

Zvonimir Parać ističe problem gdje se na domaćim radio stanicama puštaju dobro poznati ali stari domaći hitovi, a malo novijega. Ima i mišljenja kako domaće glazbe nema dovoljno, kao što to smatra Filip Jelaš, na što će Elvis Sršen odgovoriti kako možda i izdavači ne rade dovoljno na plasmanu te podvlači problem glazbenih urednika. Juraj Hrvačić uz još nekoliko kolega smatra kako postotak glazbe na radiju ne bi trebao biti uvjetovan zakonom, jer sve je to na kraju posao, izbor mora biti na slušatelju. No, reći će Andrej Babić, kada se osluškivalo isključivo slušateljsko bilo i poštivalo ponajprije novac od marketinga dobili smo – najezdu narodnjaka.

>>U Srbiji na četiri glavna radija emitiraju više hrvatske glazbe nego na četiri vodeća hrvatska

>>Večernjakov novinar Hrvoje Horvat osvojio svog trećeg Porina!

'BULJI U NETFLIX, U KAMPANJI GA IGNORIRALI...'

Ponižavajući posljednji dani u uredu američkog predsjednika: Kako je Biden ostao usamljen i nepoželjan

Bidenov se život dramatično promijenio u posljednja tri mjeseca. Nakon što je ušao u godinu inzistirajući da je dovoljno spreman da se ponovno kandidira i pobijedi Trumpa, Biden je ipak odustao od predsjedničke utrke 21. srpnja, podržavši Kamalu Harris za predsjednicu.  Tada je u roku od samo nekoliko sati, Biden (81) - prestao biti relevantan

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

Avatar Proleter
Proleter
22:19 12.04.2017.

Odgovorno tvrdim da hrvatske radio stanice rade na zatiranju domaćeg identiteta i sustavno nameću američko-britansku diskografiju. Evo npr. Yammat FM - što uopće znači to Yammat i zašto se radio tako zove? Jel to židovski jezik? O izvođačima iz regije da ne govorim. Eno Laka izbacio par novih pjesama, jedna bolja od druge, koji radio je pustio nešto od toga? Hrvatska radio scena je SMEĆE, kao i dobar dio svega ostalog u ovoj nakazi od države.

DU
Deleted user
20:55 12.04.2017.

Izgleda da se treba zapitati tko su u stvari ti glazbeni urednici i za koga rade. Možda je i tu kao u saboru.

Avatar Idler 3
Idler 3
19:47 12.04.2017.

Narodni radio, nema turbo-folk-cajka >;-))