neovlašteno korištenje

Zbog skladbe 'Bitanga i princeza' Goran Bregović od Karlovačkog traži 620.000 kn

Foto: Ivana Ivanovic/PIXSELL
22..07.2011,Split- Goran Bregovic i Orkestar za vjencanja i sprovode napunili su prokurative i svojom glazbom odusevili su Splicane. Photo: Ivana Ivanovic/PIXSELL
Foto: Damir Spehar/PIXSELL
Alen Islamović, Željko Bebek i Mladen Vojičić Tifa
03.07.2015.
u 10:00
Glazbenik im zamjera što su se na turneji Karlovačko live 2007. koristili njegovom pjesmom isključivo za promociju svog brenda, i to bez pitanja
Pogledaj originalni članak

Zbog neovlaštenog korištenja njegovih glazbenih djela u promociji svoje trgovačke marke tijekom turneje Karlovačko live odnosno na petnaestak koncerata 2007. godine, Goran Bregović pokrenuo je parnicu protiv Karlovačke pivovare na Trgovačkom sudu u Zagrebu.

Tužba je podnesena 2010. godine, a slavnog glazbenika zastupa odvjetnik Lav Božičević. Kako doznajemo, utemeljena je na Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima, a podnesena je radi povrede autorskih prava Gorana Bregovića. Glazbenik od Karlovačke pivovare traži 620 tisuća kuna, a sporne su pjesme izvođene na turneji Karlovačko live 2007. Izvodili su ih članovi nekadašnjeg Bregina sastava Bijelog dugmeta: Željko Bebek, Alen Islamović i Mladen Vojičić Tifa.

Problematična turneja

Radi se o pjesmama "Kad bih bio bijelo dugme" (izvođena u Zadru, Jazine, 29. 12. 2007.), "Za Esmu" (izvođena u Zadru, Jazine, 29. 12. 2007. i u Zagrebu, Dom sportova, 19. 12. 2007.), "Jer kad ostariš" (izvođena u Zadru, Jazine, 29. 12. 2007.), "Bitanga i princeza" (izvođena u Zadru, Jazine, 29. 12. 2007.), "A i ti me iznevjeri" (izvođena u Zadru, Jazine, 29. 12. 2007.), "Ako ima Boga" (izvođena u Zadru, Jazine, 29. 12. 2007.), "Napile se ulice" (izvođena u Zagrebu, Dom sportova, 19. 12. 2007.), "Lipe cvatu" (izvođena u Zagrebu, Dom sportova, 19. 12. 2007.) i "Ružica si bila" (izvođena u Zagrebu, Dom sportova, 19. 12. 2007.)

Iako je u medijima svojedobno bilo najavljivano da će Goran Bregović podnijeti tužbu upravo protiv kolega glazbenika Bebeka, Islamovića i Vojičića, tužbu nije usmjerio protiv njih već protiv pokrovitelja turneje, dakle drugog po veličini hrvatskog proizvođača piva.

Bregovićev izdavač za Hrvatsku Tomislav Škulić o tome kaže:

– Konkretno, povrijeđena su individualna imovinska prava Gorana Bregovića jer on nije odobrio korištenje svojih djela, koja su korištena s jednim ciljem – za promociju brenda i proizvoda Karlovačke pivovare (Heineken Hrvatska d.o.o.), niti je Karlovačka pivovara zatražila dopuštenje za to od Gorana Bregovića, a nije se radilo o običnom koncertnom korištenju.

Nadalje, stoji u tužbi, povrijeđena su i autorska moralna prava jer Karlovačka pivovara pri korištenju matičnih snimki, glazbenog djela "Bitanga i princeza", kao i svih ostalih glazbenih djela koja su izvođena u marketinškoj kampanji, nije poštovala moralna prava autora Gorana Bregovića, a pogotovo jer nije na uobičajen način navela ime autora, tužitelja Gorana Bregovića.

Moralna povreda

Bregović u tužbi potražuje 620 tisuća kuna, a to se obrazlaže time što je taj iznos realna tržišna vrijednost autora Gorana Bregovića koji svoj nastup, na primjer za Novu godinu, naplaćuje više od 100 tisuća eura, a u ovom slučaju radi se o vrlo agresivnoj kampanji Karlovačke pivovare koja je trajala petnaestak dana.

– Goran ne voli sudski tužiti, no u ovom slučaju riječ je više o moralnoj nego o materijalnoj nadoknadi štete, povredi moralnih prava. Očekivali smo da će se Karlovačko nagoditi, pregovaralo se o mirnom rješenju spora tako da Karlovačka pivovara isplati 50 posto traženog iznosa, ali još nije ništa definirano – kaže Tomislav Škulić i dodaje kako je Goran Bregović glazbenik koji funkcionira po međunarodnim standardima, a ne lokalnim. Spominjale su se nagodbe od 40 tisuća eura, no na kraju je svaki pokušaj dogovora propao.

– Bregović je samo u posljednjoj kampanji, u kojoj je radio za jednu kompaniju u Grčkoj, dobio višestruki novčani iznos od onog koji traži od Karlovačkog, a da se ne spominju kampanje u Francuskoj ili drugim europskim državama u kojima je Bregović tražen – nastavlja glazbenikov izdavač i dodaje:

– Lijepo je vidjeti da Karlovačka pivovara nastavlja biti pokrovitelj glazbe, pa bi stoga bilo u redu da se završi priča s jednim takvim imenom kao što je Goran Bregović.

Posljednje ročište održano je u veljači ove godine, a ovih dana očekuje se i donošenje nepravomoćne presude. Upravo na činjenicu da je postupak još u tijeku pozvali su se u Karlovačkoj pivovari kad smo ih pitali za komentar.

– Sudski postupak još traje. Nemamo komentara – rekli su u Karlovačkoj pivovari.

>> Goran Bregović: Ja ne mogu naći neprijatelje, nemam koga mrziti

>> Nakon Krima Bregović nepoželjan u Poljskoj, ali svira u Bruxellesu

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 29

AS
asdasfasdg
11:19 03.07.2015.

Moral po cijeni od 620000 kn, pošteno.

DU
Deleted user
12:21 03.07.2015.

Bez Bebeka i Ipe Ivandića bijelo Dugme ne bi bilo to što je. A o autorskim pravima i sudskim nagodbama govori više bregovićevo inzistiranje na istima . Imaju li pravo ostali članovi benda na izvođenje bilo koje pjesme iz tog vremena?

ZA
zarjevazno11
11:55 03.07.2015.

Hm, teško da bi Brega bilo što napravio s bilo kojom pjesmom, da ih je izvodio kao "one man band", bez ostalih članova Dugmeta. Tako da mi je sve to koliko se cijeni djelo malo neopravdano i nemoralno, a ne moralno.