Moćni francuski ministar unutarnjih poslova Claude Gueant nailazi na opće nerazumijevanje, sa svih strana ga napadaju, ali on hrabro ne posustaje! Ministar i blizak suradnik predsjednika Nicolasa Sarkozyja izjavio je, naime, kako je “očito da nemaju sve civilizacije istu vrijednost kad je riječ o humanističkim vrlinama poput naših. Tko može dovesti u pitanje tvrdnju da postoje razlike u vrijednosti između civilizacija koje favoriziraju demokraciju, štite individualne slobode, promoviraju prava žena i civilizacija koje prihvaćaju tiraniju, ne pridaju značenje slobodama i ne poštuju jednaka prava muškaraca i žena”, izjavio je ministar Gueant.
Ni nakon što su ga iz socijalističke oporbe napali tvrdeći da se time ponovno promiče nacistička ideologija, ministar nije posustao niti se izgovarao da je krivo shvaćen, dapače, svoj stav o nejednakosti civilizacija naziva – razumnim... Hrabri ministar u pravi je trenutak lansirao svoje vizionarske riječi, koje bi mu mogle privući stotine novih obožavatelja na idućim izborima jer baš ovih dana ima nekoliko zanimljivih primjera o odnosu koji zapadna civilizacija ima prema ženama koje, za razliku od potlačenih žena na istoku, imaju sva moguća prava i sjajan položaj.
Ponekad je to, primjerice, položaj 13-godišnje djevojčice koju fotografira njezin svećenik. “Ruke koje su držale fotoaparat kojim su slikale moje obnaženo tijelo dan poslije su držale knjigu molitvi kad sam se došla ispovjediti”, ispričala je Marie Collins biskupima u Rimu, samo pola stoljeća od trenutka kad ju je u bolnici seksualno iskoristio njezin svećenik. Crkva sad priznaje 4000 prijava protiv svećenika za seksualno nasilje nad djecom koje se zataškavalo desetljećima, što govori o jako raširenim humanističkim vrlinama širom zapadne civilizacije. Nije nezanimljiv ni položaj mladih službenica u Bijeloj kući, ne samo pripravnica u povijesnim haljinama u doba Billa Clintona.
Nakon pola stoljeća progovorila je i nekadašnja pripravnica u Bijeloj kući Mimi Alford, ispričala je priču o tome kako je s njom, koja je tada imala 19 godina, postupao proslavljeni John Kennedy, ikona liberalnog svijeta, tada najmoćniji čovjek na svijetu. “Odveo me u sobu i bez riječi mi otkopčao košulju. Tražio je da se pobrinem i za njegova savjetnika i za brata Teddyja”, priča danas 69-godišnja Mimi o aferi koja bi se teško mogla nazvati ljubavnom i posve dobrovoljnom. I u svojoj domovini francuski ministar ima zanimljiv primjer jer umalo je na čelo zemlje došao Dominique Strauss-Kahn, jedan od prvaka ljevice koji ima dugu povijest odnosa sa ženama koje mu neoprezno dođu preblizu, sa sobaricama u newyorškim hotelima, s novinarkama koje ga dođu intervjuirati, pa i s prostitutkama koje drugi plaćaju...
Njegova je tužna priča o propasti karijere ganula mnoge, pa su Francuzi to na kraju ipak malo popravili, njegovu suprugu novinarku Anne Sinclair proglasili su ženom godine jer je suprugu oprostila njegovu newyoršku avanturu. Ako oprosti i sve ostale avanture, mogla bi postati francuska žena 21. stoljeća i tako preteći sve ostale žene koje i same nešto rade, osim što se brinu o ugledu svojih partnera...
Priličan diletantizam i generaliziranje francuskog ministra desnog centra - stvari se ne mogu gledati tako pojednostavljeno i isključivo. Sam pojam i značajke današnjih civilizacija su složene i bremenite negativnostima u svim područjima društvene djelatnosti. Pojam demokracije je također slojevit i diskuzabilana - postoji li uopće demokracija, da li je ona uopće moguća ? Iskustvo govori da je demokracija jedna obmana naroda - uvijek neka grupa uzurpira volju većine, izigra \"demokratske\" izbore, nametne svoje ljude i preuzme vlast, sprovodeći svoju faktičku diktaturu, jer nema prethodne društvene verifikacije vrijednosnih stavova kandidata, ocjene njihovih prethodnih aktivnosti Dodatno se demokracija izigrava uvođenjem raznoraznih komisija, udruga i ostalih tijela, koja su neovisna o volji naroda.