POLANČECOVA FORMULA ZA BORBU S KRIZOM

Skuplje gorivo, veći računi za mobitel i PDV

05.03.2009.
u 19:21
Pogledaj originalni članak

Osim kresanja proračunskih rashoda, bit će nužno povećavati i proračunske prihode, uvjeren je potpredsjednik Vlade Damir Polančec. Iako Vlada još uvijek ne želi izaći s konkretnim podatkom o tome kolika je prema sadašnjim procjenama razlika između planirahih rashoda i realno ostvarivih prihoda, rupa je puno veća nego što se vjerovalo prije mjesec ili dva. Mnogo veća od 3 milijarde kuna, koliko se dosad mislilo da će nedostajati.

Kako će se Polančecovi prijedlozi odraziti na život građana i gospodarstva


Smanjiti rashode
Ministri i dalje rade na smanjivanju rashoda, u čemu su neki više, a neki manje uspješni, ali Polančec sumnja da će se proračun moći uravnotežiti bez da se potraže novi izvori prihoda. Takvog je mišljenja bio i prije dva mjeseca, a najnoviji razvoj događaja samo ga je učvrstio u tom uvjerenju.

Bez oklijevanja bi trebalo, smatra on, povećati trošarine na naftne derivate, kao što su to učinili Slovenci. Povećane trošarine na benzin i dizelsko gorivo mogle di državi do kraja godine donijeti oko milijardu kuna.

Polančec bi, također, uveo i trošarine na mobilnu telefoniju. Godišnje taj izvor može donijeti do 1,2 milijarde kuna, što znači da bi se u preostalih devet mjeseci moglo prikupiti oko 900 milijuna.

– U vrijeme jedne od najvećih gospodarskih kriza, ni jedna mjera za povećanje prihoda ne bi smjela biti tabuizirana. To se odnosi na promjene u drugom mirovinskom stupu, ali i na povećanje stope PDV-a – kaže potpredsjednik Vlade.

Oštro o 2. stupu
Građanima koji su u vrijeme uvođenja mirovinske reforme imali između 40 i 50 godina mora biti omogućena opcija povratka u samo prvi stup. Kad bi većina tih građana izabrala tu mogućnost, država bi jednokratno dobila oko 4 milijarde kuna, a od 2010. po 650 do 700 milijuna kuna godišnje.

Iako su mirovinski fondovi i banke žestoko reagirali na tu ideju, Polančec procjenjuje da će taj otpor splašnjavati jednostavno zbog toga što bi bez takve promjene pod udar opće krize mogla doći ukupna imovina temeljem uplata iz drugog stupa. No, ako ni te promjene ne budu dovoljne da se proračun uravnoteži, ne bi trebalo zazirati ni od povećanja stope PDV-a, tvrdi Polančec, iako je svjestan toga da mu spominjanje većih poreza i trošarina neće donijeti popularnost.

Pogledajte na vecernji.hr