Dok se u Kaliforniji još lome koplja oko obaranja zakonskog "prijedloga br. 8" kojim su poništeni istospolni brakovi, na drugoj američkoj obali, u New Yorku, jednu poznatu osobu skupo je stajalo što sa svojom partnericom nije mogla biti u braku.
Mediji širom svijeta nedavno su pisali o tome da je Annie Leibovitz, autorica najpoznatijih i najdojmljivijih fotografija današnjice, od golog Johna Lennona s Yoko Ono do trudne i nage Demi Moore; osoba na čijim fotografijama počiva izgled slavnih časopisa Rolling Stone i Vanity Fair, založila sve što ima, sve svoje nekretnine, pa čak i autorska prava na sve svoje fotografije, i one snimljene i one koje će tek snimiti da bi skupila petnaestak milijuna dolara.
A zašto je slavnoj i itekako dobrostojećoj fotografkinji, jednoj od najboljih u svijetu u tom poslu, odjednom zatrebalo toliko novca? Odgovor je u tome što nije mogla stupiti u brak sa svojom partnericom Susan Sontag, slavnom književnicom s kojom je bila od kraja osamdesetih do njezine smrti 2004. i po čijoj je oporuci nasljednica jednog dijela njezina imetka.
Budući da njih dvije nisu bile službeno u braku, Annie Leibovitz ne može automatski naslijediti imovinu Susan Sontag kao bračna partnerica, bez poreza, već mora platiti porez na nasljeđe koji iznosi punih 50 posto vrijednosti nasljeđenog, zbog čega joj je – vjerojatno po konačnom rješenju nakon ostavinske rasprave – u tako kratkom roku zatrebala ogromna količina gotovine.
Aktivisti za prava homoseksualaca bore se da bi imali jednaka prava kao i svi ostali, koja bi im omogućila da npr. ne plaćaju dodatni porez ako zdravstveno osiguravaju partnere (jedna honmoseksualna novinarka je, pišući o slučaju Leibovitz, napomenula da dodatak za zdravstveno osiguranje nju i njezinu partnericu stoji 395,25 dolara mjesečno više nego kad bi bile u zakonom reguliranoj vezi) i, naravno, da bez problema nasljeđuju svoje partnere.
Budući da se veliki broj homoseksualaca može naći među iznimno kreativnim ljudima čija djela donose velike prihode, a obično (ako nisu biseksualni ili prije "coming outa" pokušali sa suprotnim spolom) nemaju djece, jasno je da otezanjem zakonskih priznanja istospolnih zajednica američke vlasti ne samo ugađaju zadrtim konzervativcima nego i vrlo ugodno popunjavaju svoj proračun; u slučaju Annie Leibovitz (i onog dijela imovine koji je Susan Sontag ostavila njoj) u iznosu od petnaestak milijuna dolara koji su im tek tako "pali s neba".