ANTIRECESIJSKE MJERE Prihodi proračuna trećinu manji, plaće redovite

Smanjenjem naknada do dva milijuna manje

17.04.2009.
u 16:15
Pogledaj originalni članak

Očekuju li se, i koliki, ekonomski učinci desetak antirecesijskih mjera koje je usvojila sisačka gradska vlast? Nažalost, lokalni su izbori za sustavnu akciju došli u najnezgodnije vrijeme, jer je upitno tko će i koliko dosljedno nastaviti ostvarenje zacrtanih mjera.

Prihodi manji za trećinu
Činjenica je da se gradski proračun ne puni predviđenom dinamikom, jer su prihodi ostvareni tek 19 posto, a u normalnim bi se uvjetima za ovo razdoblje očekivalo 30 posto. Ipak, u gradskoj su upravi odlučili da se i u takvim uvjetima odreknu dijela proračunskog prihoda, kako bi se pomoglo socijalno najugroženijim građanima i poduzetnicima da opstanu.

– Ako sada ne pomognemo tvrtkama, moglo bi se dogoditi da dođu u stečaj i trajno ostanemo bez dijela prihoda, a zaposleni bez radnog mjesta. Dio izgubljenog komunalnog prihoda ipak ćemo nadoknaditi kroz porez iz dohotka.

Možda će biti koja košnja manje, ali će dugoročno korist biti veća – rekao je pročelnik gradskog Upravnog odjela za financije Damir Borić. Uz štednju na svim razinama, u gradskoj je upravi uveden svakodnevni nadzor proračunskih prihoda i rashoda radi restriktivnog upravljanja troškovima korisnika. Tako je osigurana proračunska likvidnost, koja omogućuje funkcioniranje društveno-komunalnog sustava. Rokovi plaćanja produženi su, ali plaće zaposlenika zasad su redovite i u punom iznosu.

Više za socijalu
Ulagačima je omogućeno obročno plaćanje komunalnog doprinosa, a građanima visina komunalne naknade za stambeni prostor smanjena 10 posto. Time se Grad odrekao prihoda do dva milijuna kuna na godinu. Borić je najavio da se rasprava o antirecesijakim mjerama očekuje na sljedećoj sjednici Poglavarstva, a rebalansom proračuna predviđena su i veća izdvajanja za socijalne programe.

Pogledajte na vecernji.hr