Stella Gotal

Hrvatica u Saudijskoj Arabiji: Život ovdje je uzbudljiv, nisam naišla na ograničenja

Foto: Privatni album
Stella Gotal
Foto: Privatni album
Stella Gotal
04.04.2023.
u 07:00
- S obitelji sam u kontaktu svakodnevno, bilo da se radi o izmjeni poruka ili poziva. Ovisi o količini obveza koje imam. Danas je vrlo lako biti s nekim u kontaktu zahvaljujući modernoj tehnologiji.
Pogledaj originalni članak

Ivančanka Stella Gotal ove je godine s mjesta hrvatske U-17 ženske nogometne reprezentacije otišla u Saudijsku Arabiju gdje vodi njihovu U-17 žensku vrstu. Prije nogometa trenirala je karate, tenis i rukomet.

- Za odlazak u Saudijsku Arabiju prevagnula je mogućnost za stjecanje međunarodnog iskustva te perspektivan plan i program ženskog nogometa u Saudijskoj Arabiji koji mi je predstavila tehnička direktorica Monika Staab.

Obožavam rižu s mesom

Bili ste izbornica hrvatske U-17 reprezentacije, a u međuvremenu i seniorske ženske vrste. Kako ocjenjujete vrijeme provedeno u HNS-u, koliko ste naučili?

- Izbornicom hrvatske ženske nogometne reprezentacije do 17 godina imenovana sam na proljeće 2019. te sam obnašala funkciju do kraja prosinca 2022. Radeći u HNS-u stekla sam golemo iskustvo te mnogo naučila. U kvalifikacijskoj skupini za EP znali smo se susretati s reprezentacijama slabije i bolje kvalitete od naše. Također, bila sam vršiteljica dužnosti izbornice seniorske reprezentacije u sklopu kvalifikacija za SP. I danas se školujem na Nogometnoj akademiji HNS-a pohađajući Uefin PRO tečaj.

Koliko se rad u Hrvatskoj razlikuje od rada u Saudijskoj Arabiji, u smislu trenerskoga posla?

- S obzirom na to da se moje iskustvo trenerskog rada u Saudijskoj Arabiji odnosi na rad u reprezentaciji, rad se ne razlikuje mnogo. I u Hrvatskoj i u Saudijskoj Arabiji radi se na planiranju, programiranju, pripremi, organizaciji te provođenju trenažnih sadržaja, igranja utakmica. Rad se razlikuje primjerice u komunikaciji s igračicama i stožerom s obzirom na to da dolazimo iz različitih zemalja te govorimo različitim jezicima. Samim time vrijeme potrebno za prevođenje i objašnjenje sadržaja traje dulje nego primjerice kada govorimo materinskim jezikom.

Kakav je tamo život?

- Život u Saudijskoj Arabiji je uzbudljiv. Svakodnevno upoznajem nove ljude, kulturu, jezik, običaje, svaki dan naučim nešto novo. Saudijci su vrlo dragi ljudi, odlični domaćini te uvijek spremni pomoći u bilo kojoj situaciji.

Kakva je hrana, što se najviše jede i kojih biste pet jela svakako preporučili onima koji dolaze u Saudijsku Arabiju?

- Hrana je odlična. Najviše se jede kabsah, riža s mesom, harees (kaša od pšenice), Hamour ribu, Seleeg (riža s mlijekom) i Areekah (datulje s medom i brašnom).

Saudijska Arabija nedavno se otvorila za turiste, a ograničenja za žene još uvijek su među najstrožima na svijetu. Je li se teško prilagoditi i kakva se uopće ograničenja na vas konkretno odnose? Imate li ih uopće?

- Prilagodba mi nije bila teška. Saudijci su pristupačni ljudi, pogotovo članovi stožera s kojima surađujem i koji su mi olakšali prilagodbu. Za sada nisam naišla ni na kakva ograničenja.

Ima li u vašem okruženju još hrvatskih državljana, s kime se najčešće družite?

- Hrvatski treneri rade u Saudijskoj Arabiji u muškim nogometnim klubovima, ali u mojem okruženju nema hrvatskih državljana. Najčešće se družim s ljudima s kojima surađujem unutar reprezentacije, s obzirom na to da većina članova stožera živi u Rijadu.

Kakva je kvaliteta nacionalne lige u Saudijskoj Arabiji?

- Kvaliteta je dobra, pogotovo ove sezone jer u svakom klubu ima nekoliko inozemki te je veća konkurencija. Trenutačno u Arabiji igra pedesetak igračica iz dvadesetak zemalja.

Kako se sporazumijevate s igračicama?

- Na engleskom jeziku. Gotovo sve igračice znaju engleski, a onima koje ga ne znaju pomoćna trenerica prevodi na arapski jezik.

Ima li zanimanja za ženski nogomet, na kakvim se stadionima igra i dolazi li puno gledatelja?

- Nogomet je općenito najpopularniji sport, a popularnost ženskog nogometa sve više raste te se sve više djevojčica upisuje u klubove i uključuje u trenažni proces. Osnovana je školska liga za djevojčice, osnovani su regionalni trenažni centri, uskoro će biti organizirani i nogometni festivali. Igra se na odličnim stadionima te je broj gledatelja sa svakom utakmicomu sve veći. Uzbudljivo je biti dio ženskog nogometa u Saudijskoj Arabiji te imati određenu ulogu u njegovoj transformaciji.

Nogomet i samo nogomet

Kako provodite slobodno vrijeme?

- Odmarajući se u kampusu u kojem živim. Unutar kampusa nalaze su dva golfišta, bazen, sauna, teretana, ranč te mnogi drugi sadržaji. Slobodno vrijeme provodim obilazeći i razgledajući Rijad.

Koji je sport najpopularniji u Saudijskoj Arabiji?

- Nogomet i samo nogomet.

Koliko ste često u kontaktu sa svojom obitelji?

- S obitelji sam u kontaktu svakodnevno, bilo da se radi o izmjeni poruka ili poziva. Ovisi o količini obveza koje imam. Danas je vrlo lako biti s nekim u kontaktu zahvaljujući modernoj tehnologiji.

Pratite li nastupe hrvatskih ženskih nogometnih reprezentacija?

- Nedavno sam pratila utakmice reprezentacije do 17 godina u sklopu elitnog kruga kvalifikacija za EP. U svibnju putujem u Norvešku gdje ću pratiti utakmice reprezentacije do 19 godina, također u sklopu elitnog kruga kvalifikacija za EP. Sudionica sam Uefina tzv. Coach Mentor Programma, a mentor mi je Even Pellerud iz Norveške. Zajedno ćemo pratiti i analizirati utakmice, a pogotovo onu između Hrvatske i Norveške s obzirom na to da su reprezentacije u istoj skupini.

>> Dinamo ostaje i bez Petkovića? Žele ga tri kluba

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

ZG
zg1985
09:21 04.04.2023.

kako sve u zamjenu za dolare odmah zaborave zenska prava

Avatar Jopa
Jopa
08:31 04.04.2023.

Znači super je u feudalnoj državi?

TI
Tinček
10:54 04.04.2023.

Tamo žene gledaju nogomet ili muškarci dolaze gledati žene? Ograničenja nema valjda za strance, domaće moraju uz tradiciju.. Nemoj reći da možeš na ulicu nepokrivena. Ali lijepo da je tamo sve super. Bolje nego doma kaže.. ovdje ustaše tlače žene a nemaju para..