Koncept multikulturalnosti, za koji kancelarka Angela Merkel kaže da je pao na ispitu, jedan je od glavnih čimbenika za to što je njemačka nogometna reprezentacija osvojila srebro i dvije bronce na posljednja tri velika natjecanja.
Izbornik Joachim Löw, čistokrvni Nijemac iz Schönaua, na SP-u u Južnoj Africi regrutirao je čak 11 (od 23) igrača inozemnoga podrijetla, među ostalim Nigerijca, Poljake, Turke, Ganca, Brazilca... i proizveo momčad neslućenih mogućnosti.
Hrvati se prilagođavaju
Njemačka, u kojoj su "čisti" Nijemci gotovo bili u manjini, igrala je nogomet iz snova i osvojila broncu. Je li sport u Njemačkoj imun na "anomaliju" u konceptu multikulturalnosti?
– Nikad se, a u Njemačkoj sam 11. godinu, ovdje nisam osjećao kao stranac! – kaže Ivica Banović (30), nogometaš Freiburga, nekad član Werdera i Nürnberga.
– Možda je to zato što sam sportaš, u svim su me sredinama cijenili jer sam uvijek davao sve od sebe. Pa su mi i gledali kroz prste ako nisam bio u formi.
Banović je u Freiburgu čak dobio i kapetansku vrpcu!
– Freiburg je multikulturalni grad, u našem klubu je 14-15 stranaca, naš trener je poluindijac. Mi zaista funkcioniramo savršeno.
Ivičina supruga Kristina je iz Živinica (BiH), ali je dugo živjela u Hamburgu. Imaju sina Doriana (14 mjeseci).
– Supruga i ja imamo hrvatsko državljanstvo, a sin je pravi Švabo. Rođenjem u Njemačkoj dobio je državljanstvo te će ići u njemački vrtić. U našoj kući govori se hrvatski i Dorian će znati oba jezika jer ću i nakon završetka karijere ostati živjeti u Njemačkoj – zaključio je Ivica Banović.
No, ne trude se svi kao Banovići, a to je ono što Nijemcima smeta. Kao i kad Njemica ženidbom za Turčina odmah prijeđe na islam, kao u slučaju Mesuta Özila.
Naš rukometni reprezentativac Blaženko Lacković u Njemačkoj je sedam ljeta.
– Svaki stranac mora poštovati identitet zemlje u kojoj boravi i radi. Čitao sam izjave njemačke kancelarke, ali mislim da se to u profesionalnom sportu neće tako strogo primjenjivati. Možda će onima koji su tek došli ili će doći biti nešto teže jer će obvezno morati dobro govoriti njemački jezik i dobro poznavati njemačku kulturu – kaže Blaž, koji odlično govori njemački, kao i supruga koja je pohađala Institut za njemački jezik, a i sina Luku uče njemački.
– Što se tiče mojih suigrača iz Hamburga, Vorija i Duvnjaka, ni oni nemaju problem s jezikom, a prilagodili su se jako dobro. Kao sportaši imamo neograničeno prebivalište.
Magath: Učite njemački!
Kad je rekla da je koncept multikulturalnosti krahirao u Njemačkoj, frau Merkel sigurno nije mislila na same sportaše jer baš su na temelju tog koncepta njemački klubovi i reprezentacije profitirali. Igrači stranih korijena oplemenili su njemački stil koji je često bio predvidiv i nemaštovit.
No, Angela Merkel nije govorila u prazno. Mnogi doseljenici nisu se potrudili prihvatiti njemačku kulturu i jezik, kao ni osjećaj odgovornosti prema poštovanju reda i zakona. Felix Magath, primjerice, nije htio na pripreme povesti makedonskog Albanca Besarta Ibraimija jer nije naučio njemački. Zanimljivo, ni Magath, jedan od najboljih njemačkih trenera, nije "čisti" Nijemac – otac mu je Portorikanac.
Nijemci nestaju u mlađim uzrastima
Nijemci bi se trebali naviknuti na mješoviti sastav Elfa jer u reprezentaciji do 19 godina primjerice igraju: Mustafi, Cigerci, Malli, Yabo, Kachunga... A u reprezentaciji do 17, koju vodi Steffen Freund, boje Njemačke brane: Vlachodimos, Ayhan, Kacinoglu, Korczowski, Aycicek, Can, Cecen, Aydin, Yesil..
Sami Khedira Tunižanin
Sami je rođen u Stuttgartu, majka mu je Njemica, a otac Tunižanin.
Mesut Özil Turčin
Mesutova obitelj treća je generacija turske zajednice u Njemačkoj. Prije svake utakmice recitira Kuran, a zaručen je za Njemicu.
Piotr Trochowski Poljak
Prebjegao s roditeljima uoči pada komunizma. Priznali su im i njemačke korijene.
Miroslav Klose Poljak
S roditeljima prebjegao iz Poljske. Kod kuće pričaju poljski, oženio se Poljakinjom.
Marko Marin Srbin
Rođen u Bosanskoj Gradiški, majka Borka dobila je 1991. posao u Njemačkoj.
Mario Gomez Španjolac
Majka Njemica rodila ga u Niedlingenu, ali otac je Španjolac iz Granade.
Lukas Podolski Poljak
Rođen u Gliwicama, 1987. s obitelji prebjegao iz Poljske u Zapadnu Njemačku.
Jerome Boateng Ganac
Rođen u Zapadnom Berlinu. Otac Ganac, majka Njemica. Brat je izabrao Ganu, on Elf.
Serdar Tasci Turčin
Rođen u Esslingenu. Birao između Njemačke i Turske, 2006. izabrao rodnu zemlju.
Dennis Aogo Nigerijac
Rođen u Karlsruheu. Odbio nekoliko puta Nigeriju nakon što je pozvan u Elf.
Cacau Brazilac
Nijemac od 2009., a suigrači ga zovu Helmut, jer “mora imati njemački nadimak”.
slovenac ti si fakat frustriran...ajde odi na drugi portal