Bez formulara HR A3 - i 8000 šilinga dnevno!

11.12.2001.
u 00:00
KOLIKO STOJI SKIJAŠKI PAD U AUSTRIJI, ITALIJI I SLOVENIJI - VAŽNE INFORMACIJE ZA HRVATSKE SKIJAŠE-TURISTE AUSTRIJA
Pogledaj originalni članak

BEČ - Za građane osigurane u Republici Hrvatskoj pravila su sljedeća: zakonski zdravstveno osigurani pri putovanju u Austriju ostvaruju socijalno osiguranje na osnovi formulara HR A3.

Pomoću tog formulara dobivaju pravo na svu potrebnu, hitnu i neodgodivu liječničku pomoć, a po potrebi im se pruža i stacionarna njega. Ako socijalni osiguranik nema formular, dužan je nazvati svoju ustanovu socijalnog osiguranja u Hrvatskoj, te zamoliti da uputi taj formular austrijskoj bolnici u kojoj mu je pružena liječnička pomoć.

Ako osoba uopće nije osigurana te nema nikakve potrebne dokumente i ne može nabaviti formular HR A3, primit će svu potrebnu medicinsku pomoć jedino ako se nalazi u životnoj opasnosti. Osoba troškove plaća sama, a dan boravka u bolnici stoji i do 8000 austrijskih šilinga!

U sve to morate uračunati i pomoć liječnika koja se posebno naplaćuje, a cijene se od liječnika do liječnika različite.

Neki će vam naplatiti samo 300 šilinga, a drugi 1500 ili više. (P. R.)

ITALIJA

Prva pomoć besplatna, ostalo - astronomski

RIM - Prvu, hitnu pomoć u Italiji se svakome pruži besplatno. No, za hrvatske turiste u Italiji važno je da znaju nekoliko stvari. Između Italije i Hrvatske ne postoji (još) sporazum o zdrastvenom osiguranju, pa se primjenjuje stari, talijansko-jugoslavenski.

Što treba učniti hrvatski građanin prije odlaska na skijanje?

Svakako u Hrvatskom zavodu za zdrastveno osiguranje, odnosno u mjerodavnom uredu, uzeti potvrdu koja mu omogućuje, u slučaju nezgode, da ima punu besplatnu liječnićku pomoć u inozemstvu. Dakako, oni koji imaju dodatno zdravstveno osiguranje, preko banaka, osiguravajućih društava, strukovnih osiguranja itd., mogu uzeti i te potvrde.

Pri pružanju hitne pomoći u Italiji se gotovo ne pita ni ime pacijenta, a kamoli je li osiguran. No, bolničko liječenje ovisi o tome kako je netko osiguran i u koju je zdravstvenu ustanovu ušao. I privatne zdravstvene ustanove besplatne su za one koji su osigurani. Jedan bolnički dan stoji od 500.000 lira naviše. Tome se pribroje lijekovi i ostale liječničke posebne usluge. Pretpostavimo da je hrvatski građanin u Italiji na skijanju slomio nogu. Hitna intervencija u bolnici je besplatna.

U većini slučajeva rengensko snimanje i moguće "gipsanje" je besplatno. Ostalo bi trebalo platiti ili imati potvrdu o osiguranju. U pravilu, ne traži se unaprijed potvrda i plaćanje. Pruži se liječnička pomoć, a onda administracija nakon određenog vremena obavi svoj dio posla. (S. T.)

SLOVENIJA

Prva usluga - besplatna

LJUBLJANA - Hrvatski skijaši kojima na zimovanju u Sloveniji zatreba zdravstvena pomoć mogu računati na prvu uslugu besplatnu. Naravno, ako imaju hrvatsko zdravstveno osiguranje.

Da se to pravo ostvari treba prije putovanja u Sloveniju u Hrvatskom zdravstvenom zavodu pribaviti odgovarajući obrazac o uzajamnoj hrvatsko-slovenskoj zdravstvenoj pomoći. U skijaškim središtima time su pokriveni i prijevozi taksijem, helikopterom te svi hitni spasilački prijevozi do odgovarajuće zdravstvene ustanove.

Komplikacije za hrvatske državljane mogu nastupiti ako nemaju uređenu zdravstvenu zaštitu u Hrvatskoj i pojave se kao samoplatiše. Tada skijaška ozljeda može jako poskupjeti zimovanje, jer je u Sloveniji uvedena "cijena slučaja" i više nema cijene pojedinačne zdravstvene usluge ili dana boravka u bolnici. To znači da se plaća jedinstvena cijena bez obzira na vrijeme provedeno u bolnici, tako da takva "cijena slučaja" može premašiti i nekoliko tisuća njemačkih maraka.

Dosadašnja praksa u nuđenju zdravstvenih usluga hrvatskim državljanima je takva da čak kada i nemaju traženi obrazac, a imaju uređeno zdravstveno osiguranje u Hrvatskoj, slovenska institucija obrazac naknadno traži. (V. Z.)

ODUŠEVIO NAVIJAČE

FOTO Pogledajte invaziju na hajdukovce. Svi su otišli u svlačionicu, jedan i dalje dijelio autograme

Hajduk je u gostima s 3-0 pobijedio Mladost Ždralove iz Bjelovara. Iako je domaćin bio agresivan i napadao prvih 15 minuta, Hajduk je poveo u 18. minuti. Sudac Zdenko Lovrić dosudio je jedanaesterac nakon što je Antonio Azinović srušio Bambu. Precizan je s bijele točke bio Yassine Benrahou. Hajduk je na 2-0 povisio u 34. minuti golom Rokasa Pukštasa. Treći gol za Hajduk zabio je u sudačkoj nadoknadi na kraju utakmice Bamba.

Pogledajte na vecernji.hr