Ubrzani šah

Bosiočić četvrti nakon prvog dana

Foto: Goran Kovačić/Večernji list
Bosiočić četvrti nakon prvog dana
27.12.2018.
u 07:02
Na prvenstvu sudjeluje 206 igrača iz 40 zemalja među kojima je 146 velemajstora i 34 međunarodna majstora
Pogledaj originalni članak

U ruskom Sankt Peterburgu počelo je pojedinačno Svjetsko prvenstvo u ubrzanom šahu, disciplini u kojoj svaki igrač za partiju ima 15 minuta uz dodatak od 10 sekundi nakon svakog odigranog poteza.

Na prvenstvu sudjeluje 206 igrača iz 40 zemalja među kojima je 146 velemajstora i 34 međunarodna majstora, a Hrvatsku predstavljaju velemajstori Ivan Šarić i Marin Bosiočić.

Najveći favorit je aktualni svjetski prvak Norvežanin Magnus Carlsen, koji u ovoj atraktivnoj disciplini ima rejting od nevjerojatna 2903 boda. Drugi nositelj je Amerikanac Hikaru Nakamura (2844), a treći Rus Vladislav Artemiev (2812).

U divovskoj svjetskoj konkurenciji Ivan Šarić je sa 2661 bodom rangiran kao 51., a Marin Bosiočić je sa 2584 boda tek na 95. mjestu.

Prvoga dana odigrano je pet od ukupno 15 predviđenih kola, a pravu senzaciju izazvali su startni porazi svjetskog prvaka. U prvom kolu Carlsen je izgubio od ukrajinskog velemajstora Adama Tuhaeva, a u drugom od uzbekistanskog međunarodnog majstora Shamsiddina Vohidova. Tek onda je krenuo i prvi dan završio s tri osvojena boda.

Poslije pet odigranih kola u vodstvu sa po 4,5 osvojena boda su Rusi Dmitrij Andrejkin i Ian Nepomniači, te senzacija iz Irana – petnaestogodišnji velemajstor Alireza Firouzja.

Marin Bosiočić je nakon iznimno oštre i riskantne igre osvojio 4 boda i trenutačno dijeli izvanredno četvrto mjesto, a Ivan Šarić sa 3 osvojena boda drži priključak vrhu. U četvrtak se igra slijedećih pet kola, a prvenstvo završava u petak, kada će se odigrati posljednjih pet kola.

'NISMO DOVOLJNO ULAGALI GODINAMA'

Trumpove izjave zabrinule su ovu europsku državu, odmah su počeli ulagati u obranu: 'Nismo na prodaju'

Na Trumpove zahtjeve za vlasništvom i kontrolom Grenlanda je Grenlandski premijer Mute Egede rekao kako "nisu na prodaju", a dodao je kako bi Grenlanđani i dalje trebali biti otvoreni za suradnju i trgovinu, posebice sa svojim susjedima. Analitičari ističu kako je o ovom planu Danska raspravljala već duže vrijeme te kako to nije direktan odgovor na Trumpove komentare.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.