KLJUČNI IGRAČ

Cedevita jedva čeka povratak Marka Tomasa

Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Cedevita jedva čeka povratak Marka Tomasa
20.10.2012.
u 21:48
Cedeviti se u Euroligi ne događa ništa što se nije događalo njezinim prethodnicima – Zagrebu (2-8) i Ciboni (0-10). Uz prerane odlaske mladih igrača financijski limiti čine svoje pa im je bolje posve se okrenuti ABA ligi
Pogledaj originalni članak

U Cedeviti ne mogu dočekati Marka Tomasa da vide koliko mogu biti konkurentni u Euroligi u kompletnom sastavu, sa svojim najboljim igračem. Bez njega, a on bi se mogao vratiti u prosincu, Cedevita djeluje kao da je najslabija momčad u svojoj euroligaškoj skupini. Doduše, čini se da je Žalgiris puno jači od očekivanog, a da Caja Laboral ima većih slabosti, baš kao i kada je u pitanju poprilično neuvjerljivi europski prvak Olympiacos, kojem bi gostovanja mogla predstavljati veliki problem pa se tu otvara prostor za nadu.

Što je to što je nedostajalo Cedeviti u dvoboju s Armanijem (71:83), momčadi višestruko skupljih igrača, pokušao je detektirati kapetan Marino Baždarić.

– Mislim da nam nedostaje mentalne čvrstine.

Postoji li tu strah da se ne ponovi Ciboninih 0-10 od prije dvije sezone?

– Nije pametno o tome razmišljati. Moramo bolje braniti domaći teren – odgovorio je Baždarić.

Gelabale do kraja sezone

Trenutačno dva najpouzdanija Cedevitina igrača su Gelabale i Šuput. Gelabale je doveden da popuni rupu (na tri mjeseca) dok se Tomas ne vrati, a sada mu se nudi ugovor da ostane do kraja sezona. Šuput se nametnuo radnim navikama, osobnošću i polivalentnošću. Naime, protiv Milana pokazao je da sa svojih 201 cm osim na trojci i četvorci može zaigrati i peticu, ako je, dakako, u pitanju nešto niži suparnički centar kao Hendrix.

Cedevita će protiv euroligaša igrati i u ponedjeljak kada u sklopu 5. kola ABA lige gostuje u Ljubljani kod Olimpije. Taj će dvoboj cedevitašima biti puno važniji jer klubu je prioritet kontinuitet nastupanja u Euroligi i od Maljkovića se traži da bude među prva dva regionalna ligaša što vodi izravno u najjače klupsko natjecanje. Od trenera velikog imena u Euroligi čak se ni ne traži da prođe u top 16, jer je skupina preteška, no vrlo su poželjni pokoja pobjeda i što manje poraza s (pre)visokom razlikom.

Tržišni su odnosi takvi, a Cedevita je kupovala u sklopu nekih svojih materijalnih limita, da nije bilo novca za Keitha Langforda, koji stoji više od 900.000 dolara, već za triput jeftinijeg Braceyja Wrighta. Nije bilo milijun dolara za Omara Cooka, nego 300.000 za Marquisa Greena. Doduše, oko tog omalenog razigravača bit će još dosta prijepora, a možda i napusti klub nastavi li ne davati više.

Kupnja NBA \"otpatka\"

Ako cedevitaši po tom pitanju nešto misle poduzimati, sada je pravo vrijeme. Naime, upravo sljedeći tjedan u NBA klubovima zatvarat će se momčadi za novu sezonu (počinje 30. listopada) pa će otpadati igrači koji nisu zadovoljili kriterije. No, tko zna, možda će Cedevita čekati da Makedonac Vlado Ilijevski dođe k sebi (došao je nespreman) pa da se on nametne kao prvi razigravač, a da Green ostane kao pričuva, igrač za promjenu ritma utakmice.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

JO
jolly
08:40 21.10.2012.

300.000 eura za Greena? Kada bi se preračunalo, koliko je to eura po centimetru ispada jedan od najskupljih igrača u Evropi.