Priča iz Španjolske

Cijeli SP stoji 10 puta manje nego Hrvatsku jedna dvorana

Foto: 'Marin Tomas/Pixsell'
'18.12.2008.Zagreb - Rukometna Arena u naselju Laniste. Izgradnja rukometne arene pored zagrebackog rotora nakon sedam mjeseci privodi se kraju. Rukomenta arena vrijedna 1,4 milijarde kuna kljucni j
Foto: 'Ivo Cagalj/24sata'
'07.01.2009., Split - Stotine splicana jutros od 9 sati je cekalo u redu za besplatne ulaznicu za prijateljsku utakmicu u Spaladium areni Hrvatska-Slovenija u petak. Photo: Ivo Cagalj/24sata'
Foto: ''
'madrid_mid_spo_110113.jpg'
12.01.2013.
u 13:00
– Španjolcima rukomet nije posebno zanimljiv. Kada igra reprezentacija dođe nešto više ljudi, no opet ne puno
Pogledaj originalni članak

Španjolska, pogođena teškom gospodarskom krizom, prvi put organizira svjetsko prvenstvo u rukometu. Osim pada potrošnje i rasta nezaposlenosti (stopa je 26,6 posto, najviše u EU), ni novogodišnji praznici ne idu na ruku organizatoru. Ktome, taj sport nije među najpopularnijima u Španjolskoj. Tijekom pripremnog turnira u Madridu na utakmicama protiv Brazila, Čilea i Japana bilo je između 1500 i 3000 gledatelja. Dvorana Čarobna kutija (La Caja Mágica) ima 11.000 mjesta. No, direktor prvenstva Óscar del Ama (39) je optimističan:

– Prodaja ulaznica dobro ide. Za utakmicu s Hrvatskom prodane su sve.

Hrvatska je atraktivna

Susret Španjolska – Hrvatska najatraktivniji je i posljednji u skupini.

– S prijateljima idem na utakmicu protiv Hrvatske, no neću ići na ostale – kaže Rafael Rodríguez Gomez (28), voditelj prodaje strojeva u jednoj kompaniji i navijač madridskog Atlética.

Za otvorenje prvenstva cijena najjeftinijih mjesta je 150 kuna (20 eura), a dnevna ulaznica za tri utakmice skupine košta između 75 i 113 kuna. Ulaznica za polufinale stoji 375 kuna, a za finale 450. Za razliku od Hrvatske koja je kao domaćin SP-a 2009. morala graditi nove dvorane te je samo za Arenu Zagreb platila 89 milijuna eura, Španjolci imaju svu infrastrukturu.

– Organizacija nas košta osam milijuna eura. Nismo morali graditi ni jednu dvoranu – kaže Del Ama.

Posljednja dvorana sagrađena je prije tri godine u Guadalajari, gradu u središtu Španjolske. U Sevilli, gdje igra jedna skupina, dvorana je sagrađena 1996. kada su Španjolci bili domaćini rukometnog EP-a.

Problemi su, pak, nastali u Madridu, kada je u velikoj dvorani Arena poginulo pet djevojaka u stampedu na Noći vještica . Dvorana mjesecima pripremana za rukomet ostala je zaključana pod nadzorom istražitelja.

– Bilo je teško, u samo dva tjedna morali smo naći novu dvoranu – ističe direktor prvenstva.

Glavni je cilj popularizacija

Međunarodni rukometni savez (IHF) u posljednji je tren odobrio tenisku dvoranu Čarobna kutija, u kojoj se igra Masters, a prije se igrala košarka. U Madridu se posljednjih tjedana govorilo isključivo o tome, a manje o rukometu.

– Španjolcima rukomet nije posebno zanimljiv. Kada igra reprezentacija dođe nešto više ljudi, no opet ne puno – kaže navijač Rafael.

Posljednji je put na rukometu bio prije mjesec dana na utakmici madridskog Atlética, u kojem igraju Ivano Balić i Jakov Gojun, i Barcelone. Na tom jedinom derbiju španjolske lige bude oko 10.000 gledatelja, dok se na ostalim susretima u Madridu okupi oko 1000 ljudi.

– Ovdje je nogomet najvažniji sport. Sve se vrti oko njega – napominje predsjednik rukometnog saveza Dios Román i dodaje:

– Rukomet pokušavamo popularizirati u školama raznim marketinškim akcijama. To je i cilj SP-a.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

MI
miki55
15:13 13.01.2013.

13.01.2013. u 11:13h Skipper je napisao/la: Hrvati ko Hrvati - balkanska megalomanija nam je u genima i dok ne izumremo (što će se brzo dogoditi) ne ćemo je se riješiti. Nije to "balkansaka megalomanija" nego "HRVATSKI LOPOVLUK", ne zabadaj glavu u pijesak i ne laži sam sebi.

AU
autoritet
17:35 13.01.2013.

Španjolska ima dvorane, Hrvatska ih nije imala. Uspoređujete kruške i jabuke

IS
istima
10:06 13.01.2013.

Sanader i HDZ da su imali viziju, gradili bi zatvore a ne skupe i nepotrebne dvorane..... Da se mene pita, Sanader, Polančec i ekipa bi sad dijelili ćeliju sa petoricom kolega u nekom od najneuvjetnijih i najpretrpanijih zatvoru u Hrvatskoj tako da na svojoj koži osjete što je trebalo graditi.