VRTOGLAVE CIFRE

Čilić zarađuje pet puta manje do Đokovića, ali je za milijune 'prešišao' Gorana

Čilić zarađuje pet puta manje do Đokovića, ali je za milijune 'prešišao' Gorana
08.06.2021.
u 16:15
Među tenisačicama prednjači Serena Williams, ali još nije stigla do stotke – zasad joj zarada iznosi nešto više od 94 milijuna USD
Pogledaj originalni članak

Korona je usporila taj proces, ali poznata je stvar da su nagrade na teniskim turnirima iz godine u godinu sve izdašnije. Procjenjuje se da su se samo u posljednjih 20 godina, praktično u 21. stoljeću, gotovo udvostručile. A u međuvremenu su se uglavnom izjednačile i nagrade tenisačica i tenisača.

Prije su muški zarađivali znatno više, o tome se i danas vode polemike (tenisači na Grand Slam turnirima igraju dulje mečeve), ali malo se kome danas isplati biti prozivan za seksizam i ugrožavanje ženskih prava... Uglavnom, zarađuju se za nas obične smrtnike golemi iznosi – iako su i troškovi veliki – pa je tenis i zbog toga postao planetarno popularan sport.

Prvih 100 dobro zarađuje

Mnogi roditelji priželjkuju da im djeca budu profesionalni igrači, u to ime spremni su uložiti goleme iznose, neki i kuće i stanove, ali onda bude i velikih razočaranja. Jer samo prvih 100 tenisača i tenisačica ozbiljno zarađuje, još dodatnih 150 može od turnira pristojno živjeti, dok svi ostali moraju ozbiljno štedjeti i racionalizirati svoje “poslovanje” tako da trenera i fizioterapeuta angažiraju samo povremeno, da odsjedaju u jeftinijim hotelima ili da na natjecanja odlaze u kamp-kućicama ili u ostalim prilagođenim stambeno-prometnim sredstvima.

Ali i njima se može zalomiti neka pobjeda u Wimbledonu ili Roland Garrosu, i sve se preko noći može promijeniti.

Pa uz užitak igranja iznenada dobiju i užitak zarađivanja.

Pogled na vječnu listu igrača i igračica s najvećim zaradama pokazuje da su kod tenisača najbolje prošli Novak Đoković (148 milijuna USD), Roger Federer (130) i Rafael Nadal (124 milijuna USD). Za usporedbu i dokaz koliko je to posljednjih godina eksplodiralo – Pete Sampras, koji se po uspjesima može donekle mjeriti s prethodnom trojicom (286 tjedana bio je na prvom mjestu), a i igrao je relativno donedavno, u karijeri je zaradio “samo” nešto više od 43 milijuna dolara.

Među tenisačicama prednjači Serena Williams, ali još nije stigla do stotke – zasad joj zarada iznosi nešto više od 94 milijuna USD.

A kako na tom planu stoje Hrvati? Najviše je od naših igrača i igračica zaradio Marin Čilić (28,5 milijuna USD), više od Gorana Ivaniševića (19,8), a kako su po osvojenim turnirima tu negdje (obojica imaju i po jedan naslov na Grand Slam turnirima) i tim se omjerom može dokazati tvrdnja o znatnom povećanju nagrada do kojega je došlo u međuvremenu.

Najbolje uređeni sport

Pa je Marin bolje prošao od Gorana, a iz istog razloga Petra Martić i Donna Vekić bolje stoje od Ive Majoli koja ima Roland Garros i ukupno više osvojenih turnira od svojih nasljednica (Majoli 8, Vekić 2, Martić 1).

Turnira je sve više, sve je veći novac na raspolaganju pa tko voli neka izvoli. Ako ništa drugo, tu je utjeha da se natječu u jednom od najbolje uređenih sportova u kojem se gotovo ljekarničkom vagom mjeri svaka pobjeda, svaki bod, a proporcionalno tome dijeli se i zarada. Potpune ravnopravnosti (između onih iz velikih i malih zemalja) naravno da nema jer se zarađuje i od sponzora pa su turnirske nagrade najboljima tek trećina ukupne zarade. 

Taman kada su u Roland Garrosu zakazali muški (Mektić i Pavić se zbog korone nisu ni mogli natjecati), na pobjedonosnom su ih putu u konkurenciji parova zamijenile hrvatske tenisačice. Pa, kao nikad dosad, u četvrtfinalu imamo dvije predstavnice: Dariju Jurak i Petru Martić. Darija i njezina suigračica, Slovenka Andreja Klepač u osmini su finala s 4:6, 6:3, 6:1 nadjačale tajvanske sestre Chan (šeste nositeljice), dok su Petra i Amerikanka Shelby Roberts bile bolje od kanadsko-meksičke kombinacije Fichman/Olmos (devetih nositeljica), s 3:6, 6:1, 6:3. Eksplozija pariških rezultata dovodi Jurak do najboljeg plasmana karijere, 22. mjesta (+6), a i Martić je, iako je više posvećena pojedinačnoj konkurenciji, stigla do 105. pozicije (+ 40). A obje će sudjelovati i u razdiobi po 49.853 eura, koliko dobiva svaki par u četvrtfinalu. 

1. Marin Čilić 28.512.355 USD

2. Goran Ivanišević 19.878.007

3. Ivan Ljubičić 10.181.121

4. Ivo Karlović 10.046.106

5. Borna Ćorić 8.509.168

6. Petra Martić 5.807.029

7. Donna Vekić 4.726.417

8. Iva Majoli 4.407.522

9. Mirjana Lučić-Baroni 4.253.458

10. Mario Ančić 4.024.686

ATP zbraja turnirske zarade od 1973. godine tako da je teško uspoređivati zaradu prijašnjih generacija (Punčec, Palada...) s današnjima, ali one su bile znatno manje

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.