Iza prozorčića na zagrebačkoj Maksimirskoj cesti gdje se prodaju ulaznice za sjevernu tribinu Dinamova stadiona, blagajnice sve češće ponavljaju kupcima:
– Dečki, nažalost, ne mogu vam prodati ulaznice. Na listi ste... – govore navijačima plavih prodavačice vraćajući im osobne iskaznice, koje pri kupnji valja pokazati.
– Pa kako, gospođo? Ne razumijem, u čemu je problem? Kakvoj listi? – čude se nogometni kibiceri.
– Pitajte u klubu... – odgovaraju im blagajnice sliježući ramenima.
Isti dijalozi odvijali su se i prije derbija Dinamo – Hajduk ispred kućica za prodaju karata na Borongaju. Tada je, podsjetimo, i dijelu navijača splitskog onemogućen ulazak na stadion odnosno kupnja ulaznica jer su također bili na listama nepoželjnih, a Hajduk je odlučio zbog toga bojkotirati derbi. Taj izbor poželjnih i nepoželjnih gledatelja, bilo navijača plavih ili bijelih, pokrenuo je lavinu nezadovoljstva stanjem u hrvatskom nogometu, prosvjedovalo se prošli vikend na splitskoj rivi, a zbog zabrana ulaska na stadione, tj. crnih lista pitanja je sve više. Mnogi nemaju službenu zabranu, a da ne mogu na stadion doznaju od – prodavačica ulaznica.
Pronašli smo neke Zagrepčane koji su se našli na tim listama, kako tvrde, ni krivi ni dužni. Jedan od njih je Luka Gojčeta (30), profesor povijesti u jednoj zagrebačkoj srednjoj školi, a za mišljenje pitali smo i stručnjake.
– Ne znam zašto sam na crnoj listi, ne znam tko me na nju stavio, a još manje znam koliko će mi dugo biti uskraćeno pravo odlaska na tribinu. Tražio sam pismenim putem od MUP-a da provjeri jesam li kategoriziran u neku od spornih kategorija navijača, no odgovor nisam dobio. Nisam član Bad Blue Boysa, običan sam navijač Dinama, a na utakmice odlazim od kraja devedesetih. Nikad nisam bio kažnjavan – kaže Gojčeta te dodaje:
– Pokušao sam kupiti ulaznice za domaće utakmice Dinama protiv Red Bulla i za derbi s Hajdukom, ali nisu mi ih željeli prodati. Pokazao sam i potvrdu o nekažnjavanju, ali nije ni to pomoglo. Uputili su me da odgovore pronađem u klubu, a tamo su se pozvali na Zakon o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, članak 32. stavak 7. – kaže Gojčeta.
Spomenuti članak kaže da organizator može odbiti prodati ulaznicu osobama za koje raspolaže saznanjima da su se prije protupravno ponašale.
– Neslužbeno sam doznao da je Dinamo nakon utakmice s Osijekom sve koje su bili na sjevernoj tribini uvrstio na crnu listu. Radi li se o kolektivnoj krivnji svih koji su to popodne bili na tribini? Navodno se radi o 900 do 1000 ljudi. To je jedino objašnjenje koje zasad imam... Vjerojatno bih, da sam utakmicu Dinamo – Osijek gledao na zapadnoj tribini, a ne na sjevernoj, danas mogao na stadion. Prije svega, zanima me kako može doći do takve situacije u civiliziranoj zemlji s parlamentarnom demokracijom i zemlji članici Europske unije? Smatram da se time evidentno krše građanska prava i da treba od policije zatražiti objašnjenje što se događa – dodaje profesor Gojčeta.
Bio sam 40 godina na tribini
Jedan zagrebački pravnik (Aleksandar, 53) našao se u istoj situaciji, ni on ne može na domaće utakmice Dinama te tvrdi da mu nije jasno što je tome razlog.
– Članovi smo kluba bez prava glasa, a sada i navijači kluba bez prava navijanja – ustvrdio je te dodao:
– Na maksimirski stadion dolazim od 1974. godine, još od osnovne škole. Nikad nisam bio prva ekipa BBB-a, niti sam danas, a posljednjih se 40 godina veselim zbog uspjeha, te tugujem zbog plavih. No, nakon utakmice s Osijekom, koju sam gledao na sjevernoj tribini, našao sam se na popisu nepoželjnih. Nikad nisam evidentiran, čak ni za prolazak kroz crveno svjetlo. Kamoli da sam procesuiran ili osuđen.
– Duboko me vrijeđa kada me se kao navijača i člana kluba naziva "ulicom", jer ja to nisam zaslužio. Ni obrazovanjem, ni biografijom, a ni kućnim odgojem. Nemam ni obrazac ponašanja društvene skupine koja se kolokvijalno naziva ulicom, niti imam takav rječnik... – dodaje navijač kojeg zovu Dinamov deda.
Koje je rješenje, pitamo navijače s kojima smo razgovarali.
– Rješenje je promjena loše pisanog zakona, no ni to nam ne garantira da će nas vratiti u kategoriju poželjnih na tribini – kažu nam navijači.
Pitali smo i stručnjake kako riješiti problem. Mišljenje odvjetnika Davorina Karačića, koji često pred sudovima zastupa navijače, sljedeće je:
Čista glupost
– Dinamo generalizira i kaže da su doslovno svi koji su se našli na sjevernoj tribini maksimirskog stadiona na utakmici Dinamo – Osijek bacali baklje ili se na drugi način protupravno ponašali, pa su tako svi oni huligani. Ne postoji nešto što se zove kolektivna krivnja, svuda pa tako i na sudu ocjenjuje se protupravno ponašanje u odnosu na pojedinca, pa je razmišljanje i djelovanje odgovornih osoba GNK Dinamo na način na koji oni tumače Zakon čista glupost. Kao da smo se vratili u doba komunizma, u 1946.
Karačić naglašava da je problem u Zakonu o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, prema kojem ne postoji sankcija da se klub kazni ako nekome neutemeljeno ne proda ulaznicu, odnosno, deklarira ga kao huligana i odmetnika, što takvim ponašanjem klub direktno čini. Tada se cijela materija sa Zakona seli na područje građanskog prava.
– Mijenjanje zakona najbolje je rješenje, ako zakonodavac vodi računa o malom čovjeku, a ne o moćnicima. Da sam ja na mjestu pojedinih navijača kojima nije prodana ulaznica, s obzirom na okolnosti, primjerice, ako je djelatnik na prodajnom mjestu odbio prodati ulaznicu pred još mnoštvom ljudi koji su onda o meni mogli pomisliti da sam zaista kriminalac, a nisam ni kriv ni dužan, podnio bih Općinskom građanskom sudu tužbu za naknadu neimovinske štete zbog povrede prava osobnosti. A osobe koje su npr. doputovale u Zagreb te koje zaista nisu nikad imale problema sa zakonom, pa se tako nisu ni mogle osnovano naći na crnoj listi i koje nisu imale ni saznanja da ih je netko stavio na takvu listu, imale bi pravo i na naknadu imovinske štete u obliku troškova dolaska – kazao je odvjetnik Karačić.
Njegovo mišljenje dijeli i poznati zagrebački odvjetnik Branko Šerić. I on se pita odakle organizatoru informacija da su se sve osobe koje su bile na određenoj utakmici protupravno ponašale ako nisu na policijskoj ili sudskoj crnoj listi.
– Mislim da je takva odluka protuustavna i ograničava osnovna ljudska prava. Unatoč famoznom članku zakona koji organizatoru omogućava da odbije prodati ulaznicu, takvo što ne bi se smjelo dogoditi u uređenoj pravnoj državi – istaknuo je odvjetnik Šerić.
>>Dinamo priznao da bez znanja policije sastavlja 'crnu listu'!
>>Armada poslala pismo Borovcu: Zašto Zdravko Mamić nije na crnim listama?
>>Ravnateljstvo policije: Mi smo poslali popis, ali Dinamo može i mimo njega zabraniti ulazak
Jedan se preziva Gojčeta u navijackim krugovima zvan Gojko, a drugi zove Alexandar ili kako ga svi znaju Aco. Znam ih sa tribine.I izmedu ostalog se drece na tribini skupa snama - pili smo pelina,pusili trave,najvise volimo Mamica bez glave. Ako to nije vrijedanje i pozivanje na nasilje onda neznam sto je. To sto nisu kaznjavani nista neznaci-evidentirani su preko videonadzora i klub im je zabranio kupnju ulaznica na sto ima puno zakonsko pravo. I kome sad tu nesto nije jasno osim novinarima,ali njima ionako treba malo duze.