Danska je s 11 postignutih pogodaka na ovom turniru efikasnija od Engleske (8), po oduzetim loptama (225) uvjerljivo je najuspješnija na Euru (Engleska 167), Danska ima najviše klizećih startova, čak 62 u pet utakmica (Engleska 42), ima u prosjeku i veći posjed lopte od Engleza (54.2/53.4 posto) te golemu prednost u ukupnom broju šuteva (90:37) i šutevima u okvir (37:15), dok su Englezi izrazito bolji u pas-igri, s 87,6 posto točnosti u dodavanjima (Danska 82,4 posto) i prednošću 2314:2084 u broju kompletiranih dodavanja.
Znači li išta uopće ova statistika, koliko će ona u današnjem ogledu imati utjecaja, i tko je favorit u ovoj polufinalnoj utakmici? Po rejtingu (Engleska 4., Danska 10. na Fifinoj ljestvici), po mjestu odigravanja (Wembley) i tržišnoj vrijednosti (Engleska 1.26 mlrd. eura / Danska 310 mil. eura), favorit bi trebala biti Southgateova momčad, ali ima tu i drugih elemenata koji joj baš i ne idu u prilog.
Ključna je bitka u sredini
Na primjer, Engleska ima golemi kompleks polufinala velikih turnira izgubivši ih čak posljednjih pet; 1968. od Jugoslavije, 1990. i 1996. od Njemačke te 2018. godine od Hrvatske, a Englezi su 2019. godine izgubili čak i polufinale Lige nacija od Nizozemske. Prevedeno, Englezi čekaju finale velikog natjecanja čak 55 godina, od 1966. godine kada su u polufinalu Svjetskog prvenstva svladali Portugal s 2:1. Istina, Englezi su u 21 okršaju s Dancima od 1948. godine slavili čak 12 puta i samo četiri puta bili su poraženi, ali upravo posljednji dvoboj, odigran u listopadu 2020. godine na Wembleyu u Ligi nacija, pripao je Dancima s 1:0 (strijelac Eriksen s 11 m). Na kraju krajeva, Danska, za razliku od Engleske, ima jedan europski naslov, iz 1992. godine, kada je za vikinge branio otac njihova današnjeg vratara Kaspera Schmeichela, Peter Schmeichel. I onda, tko se usudi kazati da Engleska danas sigurno prolazi u finale?
To tvrdi i danski novinar Eurosporta Magnus Stub, uvjeren kako Danci na Euru nisu izrekli posljednju riječ.
– Ozračje u momčadi je izvrsno nakon važne pobjede u Bakuu nad Česima. Igrači i izbornik Hjulmand prije prvenstva zadali su si cilj da će ponovno doći na Wembley, to su sada ostvarili, a istodobno susret s Česima pokazao je kako se oni jako dobro mogu nositi s pritiskom velike utakmice. Danci su u stanju dominirati, zabijati i “ružno” pobjeđivati – naglašava Stub referirajući se na lepršave, spektakularne i uvjerljive pobjede Danaca nad Rusima i Velšanima.
Kako Danci doživljavaju englesku reprezentaciju?
– Nemamo ih se razloga pribojavati, ne samo zato što od njih nismo bili poraženi u posljednja dva susreta – ističe Stub i nastavlja:
– Harry Kane je, čini se, u formi nakon usporenoga starta, ali Engleska kroz cijeli turnir nije djelovala blistavo te na putu do polufinala, osim Njemačke, nije se susrela niti s jednom velikom svjetskom momčadi. Golema prednost Engleza bit će domaći ambijent, a napad s Kaneom i Sterlingom smatram jednim od najjačih u Europi.
Tko su ključne poluge danske reprezentacije, od koga se najviše očekuje?
– Ključno u ovoj utakmici bit će dobiti bitku u sredini terena. Declan Rice i Kalvin Phillips slabiji su dio engleske momčadi, igrači protiv kojih Pierre-Emile Højbjerg i Thomas Delaney mogu dominirati te kreirati situacije za bočne igrače, najprije za Joakima Mæhlea – tvrdi Stub.
Na kraju, upitan za prognozu utakmice, ugledni Danac nije se ustručavao najaviti senzaciju.
– S obzirom na to kako u toj utakmici Danska doista nema što izgubiti, jer je svoj cilj već ostvarila, kako je pritisak na strani Engleza te kako smo već znali pobjeđivati na Wembleyu, dva puta po 1:0 (1983., 2020.), neka tako bude i ovaj put – zaključio je Stub.
Uspjeli i bez Eriksena
Zanimljivost i fenomen oko danske reprezentacije nije samo činjenica kako je ona do polufinala Europskog prvenstva došla bez svog najboljega igrača Eriksena. Ona u svojim redovima ima čak sedmoricu nogometaša koji igraju u Engleskoj, a među njima su dvojica, Norgard i Jensen, koji su u protekloj sezoni nastupali u redovima drugoligaša Brentforda. Taj će klub u novoj sezoni biti premierligaš. Preostala petorica “Engleza” u danskim redovima su: Schmeichel (Leicester City), Christensen (Chelsea), Andersen (Fulham), Vestergaard (Southampton) i Hojbjerg (Tottenham).
Reprezentaciji Danske ovo je treći polufinale Eura. Na EP-u 1984. godine u polufinalu je bila poražena na jedanaesterce od Španjolske, a 1992. godine na isti način u polufinalu je izbacila Nizozemsku.
POGLEDAJTE VIDEO: Oženio se rukometni reprezentativac
Vatreni kvadratici su tribali igrat umisto ovih naduvanih engleza...da nije bilo onih sudija!