Padaju jedan za drugim, nogometni velikani uglavnom se moraju klanjati tamo nekakvom klubu iz jedne male države skromnog BDP-a, u kojoj su kontejneri nekima nerijetko izvor za preživljavanje, u kojoj su pučke kuhinje posjećenije od prosječnih restorana i zalogajnica.
Da, taj klub je Dinamo, ali pritom ipak još ne mislimo na prvu momčad Dinama bez obzira na to što je i ona ostvarila ove sezone zadivljujuće rezultate.
Sve je započeo Bukovi
Riječ je o klincima različitih uzrasta koji, kad god odu na nekakve turnire idu visoko, nerijetko i do kraja i pod njima padaju i najveći nogometni europski velikani.
>> Englez u Dinamovoj nogometnoj školi
Posljednji je Dinamovu snagu osjetio Liverpool, pao je podno istočne maksimirske tribine na stadionu Hitrec-Kacian od U19 momčadi Dinama u osmini finala Lige prvaka mladih. Ta, gotovo ista momčad u Premiere league International kup u Engleskoj je nanizala engleske velikane, pa i Porto, a sad je jako blizu tome da ode do kraja nakon što je iz natjecanja u nokaut-fazi izbacila Tottenham.
I već su na vidiku igrači koji će sutra biti u prvoj momčadi, neki od njih već su iskusili nekoliko priprema sa seniorskim sastavom. A to je zapravo i zadaća škole, stvaranje igrača za prvu momčad.
Dinko Horkaš, taj junak među plavima vratnicama već je dugo i treći golman prve momčadi i gotovo stalni član svlačionice Nenada Bjelice, pa i Antonio Marin koji je već upisao i prve minute kod trenera prve momčadi, od dečki koji su u utorak ušli u četvrtfinale Lige prvaka na pripremama u Turskoj s prvom momčadi gledali smo i Gjiru, Šutala, Ćužea, Baturinu, još mlađeg golmana Josipovića.
A dolaze i novi mladi klinci, čak i mlađi od ovih koji i s dvije godine manje igraju za U19.
I bit će toga još, u školi koju sada vodi Jozo Bandić rade sjajne stvari. Ne, u školi Dinama ništa nije slučajno. Pa proglašena je jednom od pet najboljih nogometnih škola u Europi, u Maksimir dolaze treneri brojnih europskih klubova da bi vidjeli kako to Dinamo stvara igrače.
>> Pogledajte što je Dinamov trener Nenad Bjelica rekao u razgovoru za Večernji TV
Dinamova škola je zapravo jedna ogromna organizacija, u kojoj radi 50-ak ljudi, najviše trenera, ali ima tu i liječnika, fizioterapeuta, za sve uzraste, za sva godišta od najmlađih U7 do ovih spomenutih U19. Ta škola ima svoj kontinuitet, a sve je počelo jako davno, još tamo 1924. godine kada je Građanski napravio svoj stadion u Koturaškoj, tada je odigrana prva međunarodna utakmica juniora, gost je bio Vienna.
Veliku je stvar potom pokrenuo legendarni trener prve momčadi Martin Bukovi koji je preuzeo juniorsku momčad, pa i mlađe te po okolnim igralištima tražio talente.
No, tek 1967. Dinamo je donio odluku o osnivanju nogometne škole “Hitrec-Kacian”. I onda su iz te škole počeli izlaziti nogometni velikani, a pravi procvat rada škole krenuo je kad ju je preuzeo Božidar Šikić, potom ju je vodio bivši izbornik Mirko Jozić. Veliku rekonstrukciju u radu škole i njezino širenje proveo je Romeo Jozak, pa ju je vodio Marijan Vlak, donedavno Ivo Šušak, a sad je voditelj Jozo Bandić koji je već 15 godina u toj školi i predstavlja svojevrsni kontinuitet.
Dinamo je prepoznao koliko je ta škola važna za njega i zbog toga veliki novac ulaže u nju.
Daleko je od dovoljnoga ono što dobiva od Grada Zagreba (u 2018. godini oko 17 milijuna kuna, tri milijuna manje nego godinu prije), a riječ je o namjenskim sredstvima za održavanje stadiona koji je gradski i za trenere omladinske škole. Dinamo financira uglavnom sam tu školu, uostalom, to mu se i višestruko isplati pa i vrati. Koliko je samo igrača koji su odrasli u toj školi otišlo za veliki novac, koliko ih je samo napravilo velike karijere.
Teško je zadržati talente
Uostalom, ta je škola dala i velik broj igrača koji su našem narodu donijeli najveću nogometnu sreću, srebro sa Svjetskog prvenstva u Rusiji. I davat će ih opet, brojni novi klinci rade i idu prema naprijed.
>> Pogledajte video: izbornik Zlatko Dalić uoči Mađarske
I nema ljepše nego prošetati se oko ružnog stadiona i pogledati kako se na brojnim terenima radi s djecom. Njih oko 250 je u redovnom programu, a još toliko u otvorenoj školi iz koje se lako može doći i u selekcije svojim talentom i radom. Pa, tako je došao i jedan Alen Halilović.
Jedina je šteta što igrači koji iskažu talent, kad dođu do prve momčadi, brzo i odu. No, Dinamo neke ne može zadržati, a od prodaje najboljih živi...
Najbolji iz te škole su igrali u Grčkoj Zajec, I u Austriji Kranjčar. Rijetki su igrali za reprezentaciju jugoslavije kojoj su u 70 godina, najveći uspjesi plasman na svjetsko prvenstvo. Onda je u opljačkani klub u stečaju došao Zdravko Mamić! Sada su njegovi igrači nositeli igre u najboljim svjetskim klubovima. Zadnjih 10 godina uvijek je bilo nekoliko igrača u finalima Lige Prvaka! Četrnaest Dinamovih/Mamičevih igrača su bili finalisti SVJETSKOG PRVENSTVA! Zato ga treba uništiti (plenković)!