Predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Davor Šuker jučer je slavodobitno najavio da će uskoro početi izgradnja nacionalnog stadiona, na južnom ulazu u Zagreb, u kvartu Blato. Iako će opet biti onih koji će se poslužiti stavom “što će nam novi stadion dok država nema novac za lijekove djeci, vrtiće i škole”, činjenica je da jest sramota to što nacionalni stadion već nije izgrađen.
Mađarska će država u samo šest godina (2014.-2020.) izgraditi čak 42 stadiona (kapaciteta od 8000 do 67.0000 mjesta), ukupne vrijednosti više od pola milijarde eura, pa zašto onda Hrvatska ne bi izgradila barem jedan od 50-60 milijuna eura, koji će biti dom svjetskih doprvaka, na kojem Modrić, Rakitić, Perišić i društvo neće morati strahovati da im nešto ne padne na glavu dok prolaze prema svlačionici.
>> Pogledajte vrijednost hrvatskih reprezentativaca
Ako se već ponosimo da je nogomet najveći promotor Hrvatske u svijetu, zašto onda tom nogometu država i Grad Zagreb ne bi dali jedno zdanje od 25-30 tisuća mjesta na kojem bismo svi s ponosom gledali vatrene.
Predsjednik HNS-a Davor Šuker očito će uskoro doći na svoje jer posljednjih nekoliko godina poput papige govorio je hrvatskim političarima o nužnosti nacionalnog stadiona. I voljeli ga ili ne, treba mu odati priznanje što je inzistirao na stadionu. Doduše, da naši igrači nisu u Rusiji osvojili srebro, sumnjamo da bi ga itko poslušao, no ovako se uz Šukerov pojavio i pritisak javnosti pa su sada očito i političari shvatili da je vrijeme za početak gradnje.
Ako ga nećemo graditi na hrvatski način, u kojem poslove dobivaju kumovi i prijatelji, pa se u rikverc vraćaju i provizije, taj stadion u Blatu ne bi trebao puno koštati.
Predivna Groupama Arena u Budimpešti, na kojoj su vatreni prije nekoliko dana igrali protiv Mađarske, idealan je predložak kakav nam stadion treba. Kapacitet mu je 23.000 sjedalica, a koštao je samo 45 milijuna eura.
A Mađare bismo mogli pitati i kako takav stadion učiniti profitabilnim. Naime, na tom predivnom, modernom stadionu, osim nogometnih utakmica, održavaju se koncerti, konferencije, čak i vjenčanja, a godišnji prihodi od izvannogometnih aktivnosti na Groupama Areni iznose čak 11 milijuna eura!
Uspije li se to učiniti i s nacionalnim stadionom u Blatu, onda za koju godinu više nitko neće pitati je li novac državnih obveznika otišao na pravu adresu. A naši reprezentativci konačno će dobiti dom dostojan svjetskih doprvaka.
>> Pogledajte u kakvom je stanju Dinamov stadion u Maksimiru
hrvatskoj trebaju stadioni i ozbiljan rad u nogometu...bez hrvata koji igraju nogomet vani repka se ne bi plasirala ni na balkansko prvenstvo ...svaki grad i hrvatskoj mora imati primjeren stadiion od ck i koprivnice do vinkovaca od pule od dubrovnika o brod i sisak i karlovac i zg barem 3 stadiona i split i to je to .....u vz se odlicno radi sa mladima