SPORTSKE OZLJEDE Unatoč napretku medicine, svake ih je godine 20 posto više, a dr. Nemec ističe:

Dr. Nemec: Nema suradnje liječnika i trenera

26.04.2009.
u 09:42
Pogledaj originalni članak

Iako medicina stalno napreduje, broj ozljeda svake je godine sve veći, što potvrđuje i Uefino istraživanje za prošlu sezone. Na utakmicama Lige prvaka bilo je 15 posto ozljeda više nego sezonu prije, dok je na Europskom prvenstvu u Austriji i Švicarskoj bilo čak 20 posto više ozljeda nego 2004. u Portugalu.

Rekorder Ivica Olić
- Iako su liječnici sve stručniji kad je riječ o preventivi, dijagnostici i fazama oporavka igrača, broj ozljeda raste zato što se povećava broj utakmica, a samim time i opterećenje igrača. Primjerice, igrač iz lige petice koji još nastupa za reprezentaciju prosječno odigra 70 utakmica na godinu. Tijelo to ne može pratiti – kaže dr. Boris Nemec, liječnik reprezentacije i predsjednik zdravstvene komisije HNS-a.

U sjevernim zemljama ozljede češće


Učestalost ozljeda mnogo je veća u zemljama na sjeveru Europe (Engleska, Nizozemska, Njemačka, Ukrajina) nego u južnima (Italija, Španjolska, Portugal). Dva su glavna razloga za čak 40 posto više ozljeda u ligama na sjeveru: prvi je što je tamo hladnija klima, a drugi što se igra mnogo čvršće i grublje. Također, na sjeveru se više pozornosti posvećuje snazi, samim time treninzi su žešći, a ozljede češće.

Najviše utakmica od svih hrvatskih reprezentativaca ove je sezone odigrao Ivica Olić, čak 48.
- Većina ozljeda posljedica je umora tijela, koje, osim zbog ritma utakmica subota-srijeda, pati i zbog učestalih putovanja autobusom i avionom – objašnjava Nemec.

U prevenciji ozljeda, uz liječnika, veliku ulogu ima i trener koji mora ispravno balansirati između opterećenja i odmora igrača.

- U stranim ligama liječnici imaju važnu ulogu u prevenciji ozljeda jer treneri poštuju njihovo mišljenje. Kod nas pak treneri razgovaraju s liječnicima tek kad se ozljeda dogodi, a tada je već kasno – kaže Nemec.

Nakon nekoliko smrti igrača zbog srčanog udara (Kamerunac Marc Foe i Mađar Miklos Feher), većina europskih liga uvela je i defibrillator među obveznu opremu liječničke službe.

HNL bez prave opreme
- Kod nas ga, nažalost, nemaju svi klubovi jer si ga ne mogu priuštiti. Osim Hajduka i Dinama, medicinska oprema vrlo je oskudna. Znamo se šaliti da je kod liječnika u HNL-u jedina obvezna oprema torba, eto, takvo je stanje – kaže Nemec te dodaje:

- U našoj ligi premalo se važnosti daje medicinskom osoblju. Klubovi uglavnom imaju samo jednog liječnika koji nije ni sportski specijaliziran, pa onda ne može kvalitetno raditi na prevenciji ozljeda ili provoditi specijalizirane testove i preglede – zaključuje Nemec.
Pogledajte na vecernji.hr