- Nažalost, nije šala. Sandra je doista bila pozitivna, no olakotna okolnost je to što nije znala da uzima nedopušteno sredstvo, što je i priznala na saslušanju. Naime, na etiketi lijeka koji je uzimala za poboljšanje mišićne mase ta supstancija nije bila navedena. To je već provjereno na mjestu gdje je kupljen, a laboratorijski nalaz to bi trebao i potvrditi - rekao je Boris Stepinac, dopredsjednik Sandrina kluba Dinamo Zrinjevac.
Riječi koje šokiraju. Zašto se to dogodilo baš našoj, uz Blanku Vlašić, najboljoj atletičarki.
– Sandra i njezin trener Ivančić doista nisu imali pojma da se ta zabranjena supstancija nalazi u tom lijeku. Zbog priznanja Sandra neće tražiti B-uzorak – istaknuo je Stepinac.
Ono što sada sve zanima jest to koja kazna očekuje Sandru. Svjetski atletski savez može prihvatiti kaznu koju odredi Hrvatski atletski savez, ali i ne mora.
– Kazna može biti opomena, suspenzija na šest mjeseci, ali i na dvije godine, ako tako odredi IAAF – istaknuo je Stepinac.
Za Sandrinu bi karijeru stanka od dvije godine bila pogubna. Jer, ove sezone pokazala se nepobjedivom, bila je glavna kandidatkinja za zlatne medalje na svjetskom prvenstvu u Južnoj Koreji, a slične su prognoze i za Olimpijske igre u Londonu.
Tajna dobro čuvana
Sandra je pozitivna na psihostimulans metilheksanamin. Na listi zabranjenih sredstava je od 2010. i relativno je noviji, no možda je baš to spasi od strože kazne. Sigurno je da će i diplomacija morati odigrati veliku ulogu prema Svjetskom atletskom savezu kako kazna ne bi bila drastična.
Zanimljivo je da se ozljeda leđa nekako poklopila s dobivanjem pozitivnog A-uzorka. Zasigurno je Sandri rečeno da nigdje ne nastupa dok se cijeli slučaj ne riješi, pa je upitan i nastup na mitingu Dijamantne lige u Lausanni 30. lipnja.
Izvuče li se Sandra samo s opomenom, što se svi nadamo, moći će se nastaviti natjecati, no ako kazna bude 6-mjesečna suspenzija, ostat će bez pobjeda u Dijamantnoj ligi, bez medalje na europskom prvenstvu za mlađe seniore te bez prava da se natječe za medalju na svjetskom prvenstvu u Daeguu. Kazna od šest mjeseci istekla bi do početka zimske sezone 2012. godine.
Sandra se ovih dana nije javljala na pozive, a Ivan Ivančić, njezin trener, još u četvrtak navečer govorio je:
– Kakav doping. Ma mirno spavaj, nema ništa od toga. Jamčim to. Pa valjda bih ja znao da se takvo što dogodilo. No, možda u nacionalnom savezu znaju nešto što ja ne znam – rekao je Ivančić, koji je kao i svi dobro čuvao tajnu. No, još jednom pokazalo se da se i najstrože čuvane tajne na kraju otkriju...
>>> Više pročitajte u zagrebačkom izdanju Večernjeg lista od nedjelje.
Na juniorskom svjetskom prvenstvu u Pekingu hicem od 44,14 metara osvaja deseto mjesto u kvalifikacijama.
Blistava karijera počinje europskim juniorskim zlatom u Novom Sadu 2009. godine. Iste godine odlazi na svjetsko seniorsko prvenstvo u Berlinu, gdje je u kvalifikacijama izborila finale. Kao najmlađa finalistica osvaja 12. mjesto, što je za mnoge bilo sportsko čudo.
U 2007. godini osvaja dvije srebrne medalje – na SP-u za mlađe juniore hicem od 51,25 metara te na europskom juniorskom prvenstvu u Hengelu hicem od 55,42 metra. Nova medalja stiže 2008. godine, kada na juniorskom SP-u u Bydgoszczu osvaja broncu hicem od 54,24 metra.
Osvaja seniorsko europsko zlato u Barceloni, hicem u posljednjoj, šestoj seriji. Prošle godine izabrana je i za najbolju mladu atletičarku Europe. Od 2006. do 2011. godine svoj rezultat u bacanju diska popravila je za 19,88 metara. Za pet godina to je zaista sjajan rezultat.
U posljednje vrijeme, od kada je odustala od odlaska u New York, ne javlja se često novinarima.
dok se ne dokaze niko nije kriv ali ja se ipak bojim