Do prije nekoliko mjeseci plakali smo da imamo najgore stadione u Europi, a kako sada stvari stoje, za dvije godine čak bi tri od četiri najveća hrvatska grada mogla imati nove. Osijeku će stadion graditi Mađari, a Rijeka i Zagreb, točnije Velika Gorica, velebne stadione mogli bi dobiti na dar od Kineza.
Mnogi kažu da ne vjeruju u te priče dok ne vide prvu lopatu i bagere, no ovaj put priča je itekako realna. Pažnju javnosti pogotovo su privukle dvije kineske tvrtke koje su potpisale memorandum o gradnji stadiona na Kantridi i u Velikoj Gorici.
Riječki bi prvoligaš velebni stadion trebao dobiti uz pomoć kompanije Top International Engineering Corporation, koja bi od Kantride za 50-ak milijuna eura trebala napraviti moderan stadion s popratnim sadržajima te s 10 do 15 tisuća sjedalica (sve bi bile natkrivene).
>>> Pogledajte u kakvom su stanju maksimirske tribine
Dogovori su vrlo ozbiljni
Druga kineska kompanija, Z-Run, u Velikoj Gorici trebala bi sagraditi stadion s 20 do 35 tisuća mjesta, u sklopu kojeg bi bio i nogometni kamp te Akademija.
A koliko je ozbiljna kompanija Z-Run, najbolje potvrđuje podatak da zapošljava više od milijun radnika! Stadion u Velikoj Gorici Kinezi bi gradili na prostoru uz sadašnji Goričin, a postoji i mogućnost da u sklopu stadiona bude i hotel te trgovački centar.
Ovisno o kapacitetu stadiona, cijena tog velebnog izdanja bila bi do 150 milijuna eura.
Kinezi su spremni, sada je sve na našoj Vladi, jer dio zemljišta na kojem bi se gradilo u državnom je vlasništvu. Da stvar ide u dobrom smjeru potvrđuje to što su predstavnici Z-Run grupacije razgovarali s nizom ministara i državnih tajnika, a o stadionu razgovarali su i s dopredsjednikom Vlade, ministrom graditeljstva Predragom Štromarom.
Ukratko, naša država treba projekte gradnje stadiona proglasiti nacionalnim interesom.
A Kinezi ionako u cijelu priču ulaze ne samo kako bi svjetskim doprvacima besplatno sagradili stadione, već i zbog nekih drugih, viših interesa.
Uostalom, to je kineska praksa već više od 30-ak godina, a čak je dobila i ime “stadionska diplomacija”. Naime, Kinezi su još 80-ih besplatno počeli graditi stadione drugim zemljama, a prvo su to činili u zemljama Trećeg svijeta.
Kina je u posljednjih 30-40 godina sagradila ili kompletno renovirala više od 60 stadiona diljem svijeta — većinu u subsaharskoj Africi, zatim u Srednjoj Americi i na Karibima, nešto u Aziji i Južnom Pacifiku.
I baš u svim tim slučajevima većina ljudi koja je sudjelovala u gradnji bili su Kinezi, jer tako je cijena bila najmanja. Zato, budu li gradili stadione u Velikoj Gorici i Rijeci, kineski će radnici stići u velikom broju, kao i u slučaju Pelješkog mosta.
No, vratimo se još malo na “stadionsku diplomaciju”. Zanimljivo, Kina je financirala gradnju nogometnih stadiona za čak pet od posljednjih šest Afričkih kupova nacija.
Kontinentalne smotre u Gani, Angoli, Gabonu i Ekvatorskoj Gvineji igrane su dijelom ili kompletno na “kineskim” stadionima. A nakon što su u Angoli sagradili četiri stadiona za Kup nacija 2010. godine, ta je država postala, nakon Saudijske Arabije, drugi po veličini dobavljač sirove nafte za kinesku industriju.
Novac preusmjeriti u Poljud
U svim zemljama u kojima su gradili stadione, Kinezi su si otvorili brojna vrata ekonomske suradnje. Zato ima logike da ulaganje u nogometnu infrastrukturu Hrvatske Kinezi vide kao ulaganje od kojeg će na kraju profitirati u područjima koja nemaju veze sa sportom.
To je sad već pitanje države kako će se postaviti u cijeloj priči, no gledajući isključivo iz sportskog kuta, bilo bi šteta propustiti šansu da dobijemo stadione bez ijedne potrošene lipe državnih obveznika.
A kada bismo dobili nove stadione u Velikoj Gorici, Rijeci i Osijeku, onda bi Hrvatski nogometni savez novac koji je mislio potrošiti na stadion u Blatu, mogao preusmjeriti u Poljud. A hrvatska bi reprezentacija imala četiri stadiona na kojima bi u vrhunskim uvjetima mogla igrati utakmice.
Naravno da Kinezi imaju interese i da nam ne bi gradili stadione jer smo lijepi, simpatični i neodoljivi. Nema džabe ni u stare babe. Ali zašto ne iskoristiti tu priliku, nama ionako trebaju investitori, a Kinezi su investitori sa financijskim sredstvima a ne kao neki koji bi bili "investitori", ali da im država (tj. svi mi koji punimo proračun) bude kasica iz koje će investirati! I zato: welcome China!