Bez pomoći

Hrabrost ili ludost? Colin O’Brady potpuno sam prešao Antarktiku

Foto: Privatni album
Colin O'Brady
Foto: Privatni album
Colin O'Brady
Foto: Privatni album
Colin O'Brady
Foto: Privatni album
Colin O'Brady
Foto: Privatni album
Colin O'Brady
Foto: Instagram/Colin O'Brady
Colin O'Brady
Foto: Instagram/Colin O'Brady
Colin O'Brady
12.01.2019.
u 22:01
Posljednju etapu od 125 kilometara počeo je na božićno jutro i završio je za 32 sata bez spavanja
Pogledaj originalni članak

Svakome od nas ponekad na pamet padne ideja koja se na prvu čini nemoguća, glupa ili čudna, ali baš takve ideje od pojedinaca naprave heroje. Amerikanac Colin O’Brady (33) svoju je ideju prije nekoliko dana proveo u djelo.

Naime, postao je prvi čovjek koji je potpuno sam prešao Antarktiku. Trebala su mu za to 54 dana. Na skijama je završio 1500 kilometara dugo putovanje s jedne na drugu obalu zaleđenog kontinenta.

Posljednja O’Bradyjeva etapa od 125 kilometara počela je na božićno jutro i uspješno ju je završio za 32 sata bez spavanja, a kada je došao do kraja nazvao je svoju obitelj i u suzama rekao: “Uspio sam”. Na kraju avanture objavio je i fotografiju na Instagramu uz drvenu ploču koja označava kraj ledene ploče Ross gdje završava kopnena masa kontinenta.

Priroda ga je uvijek privlačila

– Kada sam skijama prešao tu zamišljenu crtu, ostvario sam svoj cilj: postao sam prvi čovjek u povijesti koji je prešao Antarktiku od jedne do druge obale, sam samcat i bez ičije pomoći – napisao je O’Brady na Instagramu.

Kasnije je u telefonskom razgovoru za New York Times pojasnio kako mu je bilo voziti posljednju etapu.

– Nisam slušao glazbu, bio sam kao zaključan, kao da idem dok ne završim. Bilo je duboko, bilo je lijepo i to je bio nevjerojatan način da se završi– rekao je.

Foto: Privatni album
Colin O

Dečka iz Portlanda oduvijek je iznimno privlačila priroda. Djetinjstvo je proveo istražujući planine na sjeverozapadu Pacifika i otuda se rodila ta njegova strast za avanture na otvorenom.

Kao dječak aktivno se bavio sportom i natjecao u plivanju i nogometu. Bio je regrutiran za plivanje na sveučilištu Yale, gdje je diplomirao ekonomiju 2006.

Bivši je profesionalni triatlonac i planinar, a iako je u sportu dosta toga postigao, svi će ga vjerojatno pamtiti najviše po tome što je sam prešao Antarktiku.

Tijekom te avanture provodio je dane u uvjetima koji su dovodili njegovo tijelo do krajnjih granica. Borio se protiv gladi, hladnoće, samoće, ali i protiv teškog terena.

– Izgubio sam puno na težini, toliko da se bojim bolje pogledati svoje tijelo. Sat mi počinje kliziti na zglobu i morao sam stegnuti remen – izvještavao je o svom stanju tijekom ekspedicije.

Cijelo putovanje prošao je samo snagom mišića, zato je njegov pothvat još više važan.

Foto: Privatni album
Colin O

No, nije se bunio ni na što, preživio je sve protiv čega se tolike dane na putovanju borio. Ostale su mu u sjećanju slike krajolika kojeg se itekako nagledao. Planine, ledenjaci i prostranstva prekrivena gomilom snijega te izluđujuća bjelina.

– Postao sam emocionalan, nostalgičan – napisao je pa dodao:

– Vrtio sam cjelokupnu ekspediciju u glavi i bio svjestan da ću pričati tu priču do kraja života, ali sam si rekao: živiš to sada – pa živi onda! Sve je postajalo sve dublje s osjetilima. Kako to zvuči kada se skije nabadaju na snijeg i klize po njemu? Kakav je to osjećaj ovdje? Stvarno samo pokušaj i doživi to iskustvo – pisao je i govorio sam sebi.

 

Nitko prije njega

Nitko, naravno, nije sumnjao u to da O’Brady neće uspjeti jer ipak iza sebe ima lijepu pustolovnu povijest. Bio je dvostruki svjetski rekorder u Grand Slamu za istraživače, odnosno došao je do Sjevernog pola, Južnog pola i osvojio tzv. Seven Summits što podrazumijeva penjanje na najviše planine svih sedam kontinenata. A sada je i potpuno sam prešao Antarktiku.

Isti pothvat, osvajanje Antarktike, ali nakon O’Bradyja, ostvario je i Britanac Loui Rudd (49), blizak prijatelj Henryja Worsleya koji je 2016. godine umro od infekcije nekoliko dana nakon što je odustao manje od 50 kilometara prije cilja.

>> Pogledajte kako je prošao uspon Ekspedicije Kavkaz 2018. 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

Avatar Idler 3
Idler 3
22:25 12.01.2019.

Iskrene čestitke uz malu nadopunu - ni on to postigel "samo snagom mišića" neg prije sveg izuzetnom voljom i upornošću !!!

LJ
ljudeman
08:09 13.01.2019.

125 km za 32 sata! Sa sanjkama koje vuče za sobom?! I još nešto, diplomirao ekonomiju na Yaleu 2006, a sada ima 33 godine, znači s 20 godina. Supermen ili novinarska posla?

MI
midea
07:51 13.01.2019.

S jedne na drugu stranu zaleđenog kontinenta ???? sumnjam da je Antartika kontinent !