TONĆI STIPANOVIĆ

Hrvat osvojio i treću medalju u 2021. godini pa otkrio: Recept? Nisam stao od svoje osme godine

12.11.2021.
u 13:16
Kao i svi sportaši pazimo na prehranu, ali mi jedriličari i na jedan poseban način. Moramo u tome biti iznimno prilagodljivi jer za jak vjetar treba naglo dobiti dvije kile. I obrnuto, kad je bonaca, treba skinuti dva kilograma.
Pogledaj originalni članak

Bio je prvi hrvatski jedriličar koji je osvojio dvije olimpijske medalje (dva srebra iz Rija 2016. i Tokija 2021.), a sada je 35-godišnji Splićanin Tonči Stipanović prvi put u karijeri u istoj godini osvojio čak tri medalje. Na onu olimpijsku iz Japana u njegovoj klasi laser nadovezalo se svjetsko srebro u klasi zvijezda (s Tudorom Bilićem) u Njemačkoj, a sada i svjetska bronca u laseru ostvarena na upravo završenom prvenstvu u Barceloni.

Za jaki vjetar – dvije kile više

Uvjeti za jedrenje na moru ispred katalonske metropole nisu bili idealni pa se posljednjeg šestog dana uopće i nije izlazilo na more. Konačnim je postao poredak nakon prethodnog dana, a u njemu je srećom Tonči bio na sjajnom trećem mjestu. Pa smo zato našeg odličnika na početku telefonskog razgovora (obavljenog u vremenu dok su on i njegov trener Jozo Jakelić u barcelonskoj zračnoj luci čekali na let u domovinu) pitali je li možda priželjkivao takav rasplet dok je posljednjeg dana s obale gledao kako valjaju veliki valovi...

– Ma ne, ja sam želio da se što više jedri kako bi se dobila što realnija slika. Ali bili su zbilja teški uvjeti, a i Regatni se odbor možda nije najbolje snašao. Zbog ogromnih valova teško je uopće bilo sigurno izaći iz luke, a da ne dođe do neke ozljede. A kad je vjetar pao, krenula je jaka kiša i tako je Regatni odbor odlučio okončati natjecanje. Tako da mogu reći da se dogodilo nešto što nisam priželjkivao, ali isto tako je točno i da nisam imao ništa protiv – kaže iskreno Tonči, jedan od samo trojice jedriličara s dvije olimpijske medalje u laseru.

Da se barem takvo što, kao u Barceloni, dogodilo na Olimpijskim igrama u Tokiju, tj. u Enoshimi. Tamo ste do zadnjeg dana bili u vodstvu, a onda ste umjesto zlata osvojili srebro?

– Da, tako je bilo, ali ne smijem puno žaliti, takve stvari se događaju, to je dio ovog sporta. U cjelini mogu biti zadovoljan, ovo je najbolja godina u mojoj karijeri. Jer nikada prije nisam uspio osvojiti dvije medalje iste godine, a sada sam osvojio čak tri, tako da sam jako sretan i zadovoljan – napominje Stipanović, inače član Mornara, kojemu je odličje iz Barcelone 11. medalja s velikih natjecanja. Tu u obzir uzimamo samo olimpijske (dva srebra), svjetske (dva srebra i dvije bronce) i europske (četiri zlata i bronca).

Nego, što kažete za novog svjetskog prvaka Novozelanđanina Thomasa Saundersa?

– On je već godinama među najboljih 10 u ovoj klasi, jako je dobar jedriličar, iskusan, dobro pripremljen. Zbog ovog prvenstva još od 1. lipnja je u Europi, nije ga bilo na Olimpijskim igrama, tako da mogu reći da je zasluženo osvojio prvo mjesto.

04.08.2021., Zagreb - Osvajac srebrne medalje Tonci Stipanovic, zajedno sa svojim trenerom Jozom Jakelicem doputovao je iz Japana. Ovaj sjajni Splicanin prvi je Hrvat u povijesti s dvije medalje s Olimpijskih igara, i to dvaju Igara za redom. Photo: Emica

Sportaši često svoja postignuća posvećuju nekim dragim osobama, kome ćete vi posvetiti ovu svjetsku broncu iz Barcelone?

– Nisam razmišljao o tome, barem ne na taj način, ali sama medalja će vjerojatno najzanimljivija biti mojoj dvogodišnjoj kćeri Sari. Eto, neka olimpijsko srebro ide četverogodišnjem sinu Tinu, a ova svjetska bronca Sari i svi zadovoljni.

Kako se priprema jedan jedriličar? Koliko se trenira na moru, koliko na kopnu, kakav je omjer između “suhih” i “mokrih” treninga u postocima?

– Pa, trenira se otprilike podjednako i na kopnu i na moru, šest puta tjedno. Ujutro je obično kondicijski trening, u teretani ili na biciklu, a poslije podne provedem tri sata na moru i tako gotovo svaki dan. No to nije sve, treba i provjeravati opremu. Ako supruga odveze djecu u vrtić ili k baki, onda znam biti u klubu angažiran i od osam do 16 ili 17 sati.

A morate paziti i na prehranu?

– To svakako. Kao i svi sportaši, ali mi jedriličari i na jedan poseban način. Moramo u tome biti iznimno prilagodljivi jer za jak vjetar treba naglo dobiti dvije kile. I obrnuto, kad je bonaca, treba skinuti dva kilograma.

Nije se nadao medalji

Uspješan ste i trofejima ovjenčan sportaš, koji je vaš recept? Što biste savjetovali klincima koji tek počinju jedriti ili razmišljaju o tome?

– Prije svega sam uporan. Od svoje osme godine, kad sam počeo jedriti, a to je sad već više od 26 godina, nisam stao. Nisam radio nikakve velike stanke, stalno sam trenirao i tako dođu rezultati. Iskreno rečeno, nisam se previše nadao ovoj medalji u Barceloni jer sam nakon Olimpijskih igara napravio nešto veću pauzu, od lasera čak dva mjeseca, od jedrenja nešto manju, ali, eto, i to je rezultat upornog minulog rada i to ne samo mene, nego i trenera Jakelića i svih ostalih u ekipi.

A kako ste se vi uopće našli u jedrenju?

– Moj otac je jedrio, ali nikad preozbiljno. No, kad sam ja imao osam godina, kupio je neku jedrilicu, ja sam se ukrcao i, slikovito rečeno, više nikad nisam sišao – zaključio je Tonči koji je s ovogodišnjim svojim učinkom jedan od najozbiljnijih kandidata za hrvatskog sportaša godine.

A i njegovu treneru Jozi Jakeliću bila je ovo plodna godina. Kao i cijela karijera, s Tončijem je upravo osvojio jubilarnu 20. medalju (računamo mu i medalje Mate Arapova, Filipa Jurišića i Grka Pavlosa Kontidesa).

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.