Danas je to jedno od najvećih rivalstava, a nekad je to bila jaka Davis cup reprezentacija. Ali salataru (trofej namijenjen pobjedniku) hrvatski i srpski tenisači osvojili su tek kada su se razdvojili. Hrvati 2005. kada je reprezentacija predvođena Ivanom Ljubičićem i Marijem Ančićem trijumfirala u Bratislavi pobijedivši Slovačku s 3:2. Srbi su do trona došli 2010. kada su u finalu u Beogradu nadjačali Francusku s 3:2.
Tri poraza u polufinalu
U vrijeme kad smo imali zajedničku reprezentaciju hrvatski su tenisači vodili glavnu riječ. I posljednjih godina prije raspada (kada su Srbi imali Živojinovića), a posebno prije toga. O dominaciji naših tenisača u reprezentaciji Jugoslavije (od prvog nastupa 1927. do posljednjeg 1991.) rječito govori činjenica da sve rekorde u jugoslavenskoj reprezentaciji drže Hrvati.
Najviše pobjeda imaju Franjo Punčec (42-20) i Josip Palada (42-32); najviše pojedinačnih pobjeda ima Franjo Punčec (33-12); najviše pobjeda u paru Dragutin Mitić (13-14); najbolji par bili su Boro Jovanović i Nikola Pilić (7-8); u najviše susreta reprezentacije sudjelovao je Palada (37), a najdulji staž imaju Jovanović i Palada - igrali su za reprezentaciju po 15 godina.
Prije Drugog svjetskog rata najveći uspjeh jugoslavenska je reprezentacija postigla 1939. kada je u finalu europske zone Davisova kupa na Šalati pobijedila Njemačku sa 3:2 (Punčec dvije, Mitić jedna pobjeda). Nakon rata, SFRJ je tri puta stizala do polufinala Davisova kupa: 1988., 1989. i 1991. godine. U prvom polufinalu u Dortmundu poraz od Njemačke 0:5 (Živojinović, Prpić i Ivanišević), u drugom je Švedska pobijedila u Bastadu 4:1 (Prpić i Ivanišević). U trećem, nakon pobjede u četvrtfinalu u Pragu nad ČSSR-om 4:1 (tri pobjede Ivaniševića, igrao je i Živojinović kojega je iz gledališta bodrila Lepa Brena), hrvatski su igrači zbog agresije na Hrvatsku odlučili odstupiti iz reprezentacije. Pa je polufinale s Francuskom u Pauu odigrala selekcija krnje Jugoslavije (Živojinović i Muškatirović) i izgubila 0:5.
Hrvatska krenula 1993.
Fantomska SR Jugoslavija nastavila je pod tim imenom igrati do 2003., no susreti od 1995. službeno se pripisuju Srbiji. Hrvatska je, zahvaljujući istinskoj snazi svog tenisa i lobiranju Željka Franulovića, samostalno krenula već 1993. a u prvom susretu naša je vrsta pobijedila Zimbabve u gostima sa 3:2.
>> Loše vijesti za našu reprezentaciju uoči susreta protiv Srbije!
salatara? kakva je to rijec? o boze