Kontinentalne olimpijske igre

Hrvatski barjak na otvaranju Europskih igara nosit će boksačica i skakač u vodu

Foto: HOO/J. Čabraja
19.06.2023.
u 11:23
Na svečanosti otvaranja najvećeg multisportskog natjecanja u Europi koje će okupiti 7000 sportaša iz 48 europskih zemalja, hrvatsku zastavu nosit će Nikolina Ćaćić i Matej Nevešćanin
Pogledaj originalni članak

Od srijede 21. lipnja do nedjelje 2. srpnja u Krakowu i Malopolskoj regiji odvijat će se treće Europske igre, najveće multisportsko natjecanje nakon Olimpijskih igara. U 18 od 28 ponuđenih sportova, među kojima su i skijaški skokovi (jer se to može i bez snijega), hrvatske boje branit će 78 sportaša i 53 sportašice.

U to ime u nedjelju je održana skromna svečanost ispraćaja hrvatskih sportaša kojima se obratio predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora Zlatko Mateša, inače jedan od pokretača kontinentalnih igara:

- S obzirom da postoje azijske, afričke, panameričke ali i igre Oceanije, bio je red da i Europa ima svoje kontinentalne igre. Drugo je to najveće multisportsko natjecanje po svijetu nakon Olimpijskih igara, po broju sudionika, sportova, po značaju natjecanja. Osim toga, u 18 sportova se stječu kvalifikacijski bodovi za Olimpijske igre a nama je najvažnije da se što više naših sportaša kvalificira za Pariz. Nikad još nisam sreo sportaša koji ne želi pobijediti pa nema potrebe da vam mi stvaramo dodatan pritisak. Vi ćete dati što možete a ako vas do odvede do Pariza bit će super. Doduše, nekima će biti nespretno jer su Igre policentrične, odvijaju se na 11 lokacija pa može biti transportnih problema. No, domaćini su spremni, sportsko selo izgleda dobro.

Na svečanosti otvorenja Igara, koje će se održati u srijedu, hrvatsku zastavu nosit će zagrebačka boksačica Nikolina Ćaćić i vrlo obećavajući zadarski skakač u vodu Matej Nevešćanin, osvajač četiriju juniorskih medalja s velikih natjecanja (dvije europske te jedna svjetska bronca te svjetsko srebro):

- Ovo su moje prve Europske igre a moj primarni cilj je izboriti se za Olimpijske igre što znači da bih trebala izboriti polufinale. Bila bih na konju da uzmem sada normu jer bih se onda godinu dana mogla mirno pripremati za Pariz. To što nosim zastavu velika je čast ali mi to stvara i pozitivan pritisak ali mi i daje duplu snagu - kazala je doprvakinja Europe za uzrast do 22 godine.

- Zahvalan sam HOO-u što je izabrao baš mene a tu sjajnu vijest priopćio mi je otac. Sretan sam jer znam kakve su legende nosile hrvatsku zastavu na olimpijskim i europskim igrama - dodao je sretni barjaktar. 

Među najjačim medaljaškim adutima bit će i borilački sportovi, posebice tekvondo koji će nastupiti sa sedam tekvondaša i osam tekvondašica među kojima je svih šest medaljaša s netom završenog Svjetskog prvenstva pa tako i dvoje svjetskih prvaka (Lena Stojković, Marko Golubić). Premda će ih biti pet puta manje, u vrlo jakom sastavu stižu karataši jer je riječ o medaljašima s Prvenstva Europe među kojima je i europski prvak Anđelo Kvesić, osvaja srebra na prethodnim Igrama u Minsku (2019.):

- U karateu u svakoj kategoriji nastupa osam boraca i borkinja. Tri medaljaša, tri s rang-liste, jedan domaćin i jedan na poziv a i taj je netko od top 10 boraca u toj kategoriji.

I strijelci će imati niz kandidata za medalju, naročito među strijelcima letećih meta (Cernogoraz, A. Glasnović), a u njihovo ime govorio je Petar Gorša, osvajač pet medalja s najvećih natjecanja ali i srebrni u trostavu na prvim Europskim igrama održanim 2015. u Bakuu.

- Hrvatsko streljaštvo ima budućnost u kojoj ćemo vas uveseljavati s medaljama. U streljaštvu se na Europskim igrama dijeli jedna olimpijska kvota po disciplini pa meni srebro na prvim Igrama u Bakuu nije pomoglo. No, ove godine je u Azerbajdžanu Svjetsko prvenstvo s kojeg će prva četvorica na Olimpijske igre.

Svečanosti u zagrebačkom hotelu Zonar nazočili su predstavnici sedam sportova: Filip Špoljarec (badminton), Sara Beram i Nikolina Ćaćić s trenerom Franjom Kristićem (boks), Lucija Lesjak, Anđelo Kvesić i Enes Garibović s trenerima Danilom Domdjonijem, Danijelom Vučićem i Esadom Garibovićem (karate), Matija Marinić (kanu/slalom), Dorja Blažić, Andrea Majdandžić i Janko Leskovac (mačevanje), Luka Martinović i Matej Nevešćanin, s trenerom Šimom Perićem (skokovi u vodu), Petar Gorša, Miran Maričić i Josip Sikavica, s trenerom Damirom Bošnjakom (streljaštvo).

Na trećim Europskim igrama koje će se odvijati od 21. lipnja do 2. srpnja nastupit će 7000 sportaša iz 48 europskih zemalja u 27 sportova.

S prethodnih izdanja kontinentalnih Igara, Hrvatska se može pohvaliti s jedanaest (Baku, 2015.) odnosno osam (Minsk, 2019.) odličja. Od tih 18 odličja čak 15 su ih osvojili sportaši iz borilačkih sportova (karate 5, tekvondo 4, boks 3, džudo 1, sambo 1, hrvanje 1).

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.