Hrvati, ne spremajte se za ljeto, nego za pakao, jer, kako kažu lokalni stanovnici u Manausu, to su jedina dva godišnja doba koja postoje u njihovu kraju u srcu amazonske prašume. Najveća avantura u povijesti hrvatske reprezentacije, sudbinski sraz protiv Kameruna (srijeda u ponoć, 18 sati po lokalnom vremenu), odvijat će se u gotovo neljudskim uvjetima, iscrpljujućim čak i za navijače na stadionu.
Umor i mučnina
Prežive li "saunu" uzavrelog, vlažnog Manausa, Kovačevi igrači zaslužit će ordenje za hrabrost jer tamo ih zaista čeka nešto što nikada nisu doživjeli.
I dok je Niko Kovač svojim dečkima Manaus pokušao simulirati boravcima u specijaliziranim saunama, Englezi su primijenili drugi recept. Oni su svoje prijateljske utakmice igrali u Miamiju, u približno sličnim uvjetima, a na treninzima uoči sraza s Talijanima nosili su nekoliko slojeva odjeće.
Njihov plan bio je sličan kao Kovačev, koji je reprezentaciju doveo u također vlažni Salvador, dakle što dulji boravak u novim nepoznatim uvjetima. Ne samo zbog fizičke, nego i psihološke pripreme. Njihov cilj bio je postići potpuni zaokret u razmišljanjima igrača nakon prvog šoka. Od potpunog otklona "ne, ne možemo se natjecati u ovim uvjetima" do postupnog prihvaćanja "mi to možemo, samo moramo neke stvari raditi drugačije".
Dakle, ono što je preporučeno Englezima odnosi se i na Hrvate, iako će našima biti teže jer moraju po rezultat. Preporučen je laganiji tempo utakmice, ni slučajno bezglavi juriš od prve minute. Ne juriti nepotrebno na svaku loptu, ne ulaziti u nepotrebne, beskorisne sprintove u kojima se gubi snaga.
Zamjene ne ostavljati za posljednje minute, nego ih obaviti 20, najkasnije 15 minuta prije kraja utakmice, jer u tom razdoblju svježa krv na travnjaku može biti faktor koji će presuditi.
Specifičnost uvjeta u Manausu jest da je znojenje manje učinkovito jer znoj ne isparava, a toplina iz atmosfere ulazi u tijelo. Zato tjelesna temperatura stalno raste i može prouzročiti umor, čak i mučninu. Tijelo se sve više znoji i može dehidrirati. Čim se uoče znakovi klonulosti igrača, preporučuje se odmah njegova zamjena.
Procjenjuje se da će igrači izgubiti po 2-3 litre tekućine u sat vremena. Igrač težak 75 kilograma može izgubiti i litru i pol ili dva posto ukupne tekućine u tijelu, a da to ne ugrozi njegovu učinkovitost. U takvim uvjetima, za intenzivne fizičke aktivnosti, srce tuče sve jače, a tijelo se zbog nemogućnosti djelotvornog znojenja pita kako smanjiti toplinu. Krv prenosi suvišnu toplinu iz unutrašnjosti tijela na površinu pa se uočava njezin crveni sjaj. Srce će u jednom trenutku biti u nemogućnosti istodobno slati krv u mišiće i u kožu, no s vremenom će se postići kompromis i, kako krv sve više bude prodirala u mišiće, igrači će brže usporavati, gubiti energiju i umarati se.
Stožer je sve učinio
Naravno da je naš stožer odavno upoznat sa svim zamkama i kako su se igrači već odavno u glavama preselili u Manaus.
– Ne brinite se, kondicijski trener hrvatske reprezentacije prof. Igor Jukić učinio je sve da bi naši reprezentativci što manje osjetili te specifične i teške uvjete u Manausu. Jukić je za Manaus složio odličnu energetsku shemu, s puno elektrolita, minerala. U takvim uvjetima elektroliti su presudni za normalno funkcioniranje organizma jer tijelo ne može apsorbirati toliko tekućine koliko je igrači gube znojenjem – objasnio je kondicijski trener Miljenko Rak.
Ma nema straha; ako je u paklu mogao 35-godišnji Pirlo izdržati 90 minuta, onda se ne bojimo za Srnu, Mandžu, Brozovića, najmanje za Ivicu Olića...
Koliko su svi nogometasi preplaceni I treba da se znoje, sta da kazu jadni ljudi koji po cijeli dan na +40 kopaju duhan ili rade po vinogradima za 3000 kn. mjesecno??? Vec mi je muka koliko se ovi pulenovi zale sto ce istrcati 90 min .I malo se iznojiti .