IGOR MILIČIĆ

Hrvatski prognanik učinio čudo, Poljaci ga obožavaju, najveća je senzacija Eurobasketa

storyeditor/2022-09-15/PXL_REU_140922_95672621.jpg
storyeditor/2022-09-15/MilicicSrce1_fib_spo_150922.jpg
16.09.2022.
u 09:45
Rođeni Brođanin spremio je sjajnu taktiku za Dončića i odveo Poljsku u polufinale.
Pogledaj originalni članak

U polufinalima Prvenstva Europe za košarkaše u petak će u Berlinu igrati domaćini završnice Nijemci i svjetski prvaci Španjolci te olimpijski doprvaci Francuzi i najveće iznenađenje Eurobasketa Poljaci. A njima na klupi sjedi apsolutna trenerska senzacija ovog natjecanja, Igor Miličić.

Fanatik i sjajan taktičar

A ovaj studiozni 46-godišnji Brođanin uvjerljivo je najmlađi trenerski sudionik završne četvorke. Najstariji je Gordon Herbert (63), Kanađanin s finskom putovnicom na čelu njemačkih "trupa", odlučnih da ponove zlato osvojeno prije 29 godina na završnici u Münchenu. No, za takvo što Herbert će prvo morati nadmudriti genijalnog Talijana na španjolskoj klupi Sergia Scariola (61), a potom i boljeg iz strateškog ogleda Miličića i 59-godišnjeg Vincenta Colleta, francuskog stručnjaka s 13-godišnjim stažem na klupi "galskih pijetlova".

I bit će jako zanimljivo vidjeti što će taj sjajni taktičar, kako ga etiketira naturalizirani Amerikanac AJ Slaughter, smisliti za polufinale s Francuzima. A iskusni krilni-centar Aaron Cel uvjeren je da će nešto novo izaći iz taktičke radionice njihova izbornika:

– Izbornik Miličić je sjajan taktičar, moderan trener koji veliku pozornost pridaje detaljima i svaki posjed lopte mu je važan. Tijekom priprema nacrtao je mnogo novih napadačkih setova iz sfere moderne košarke. Osim toga, on je fanatik. Prati sve što je novo u košarci i to pokušava odmah primijeniti. Neki su treneri možda malo lijeni, drugi se zadovoljavaju onim što su postigli i ne žele raditi 24 sata kao Igor, i to čini razliku. On drži da nikad ne smiješ misliti da si uspio sve što si mogao i da se više ne trebaš truditi jer to vam je kao i u životu, uvijek se moraš truditi naučiti nešto novo, a on stalno uči.

Foto: DAVID W CERNY/REUTERS
EuroBasket Championship - Group D - Poland v Czech Republic

Kako je Miličić uspio uliti toliko samopouzdanja momčadi koju je Fiba uoči ovog Eurobasketa rangirala iznad desetog mjesta?

– Nemamo ni NBA ni euroligaških igrača, no imamo srce i karakter, i to je nešto što je gradio prethodni izbornik Mike Tylor, s kojim smo bili osmi na svijetu, i što je nastavio Igor stavljajući višnju na tortu, što stvar čini savršenom. Ljudi moji, pa mi smo u polufinalu i to još ne mogu shvatiti! Ovo je za sve nas san.

Ilustrirao nam je Cel još nešto. Najveće zvijezde Eurobasketa – Jokić, Antetokounmpo i Dončić – otišle su kući, a ostale su reprezentacije s jakim timskim duhom.

– Mi se nikad ne bojimo jer jedan drugome čuvamo leđa i naše je pravilo ako netko napravi pogrešku, to nije napravio on, nego tim i to nam donosi manje pritiska. Ako ja promašim, nitko se na mene neće ljutiti jer mi smo tim. Kada imaš superstara u momčadi, moraš mu dati lopti koliko on želi, a to katkad zna poljuljati timski duh. Uostalom, i takvom igraču može se dogoditi pet prekršaja ili loš dan i onda vam preostaje osloniti se na ono što ste timski izgradili. Mi smo na ovom prvenstvu jurišali kao u onom filmu "300" vjerujući u svoje suborce.

Ima li poljski izbornik kakve nadahnute motivacijske govore prije utakmica?

– Trener ima kratke ali sjajne motivacijske govore, a govori i Ponitka, koji je naš vođa. Ne bih htio loše govoriti o Sloveniji, no njihovi najbolji igrači nisu imali najbolji govor tijela i to je ostatak sastava vidio. Ponitka je uvijek 100 posto, a kada mi "vojnici" to vidimo, ne možemo ni mi drukčije.

Sve što nam je ispričao Cel djelo je hrvatskog trenera, koji je očito ne samo dobar taktičar nego i vrstan u psihološkom dijelu djelovanja, o čemu nam je sam kazao:

– Najvažnije je da igrači vjeruju u to što se radi. Moraš im prikazati zašto se nešto radi, puno taktičkih stvari, no nije slučajno da smo Dončića sveli na 14 koševa iz 15 šuteva. Trebali smo mu presjeći još dvije-tri lopte.

Na službenoj presici Miličić je kazao kako se nada da su ovime poljskim hejterima začepili usta, ali i da će ovaj domet pogurati košarku na listi popularnosti.

– Borimo se za svoje mjesto pod suncem. Ispred nas su nogomet i odbojka, u kojoj je Poljska najnoviji svjetski doprvak, a popularniji su i speedway i skijaški skokovi.

Foto: Annegret Hilse/REUTERS
EuroBasket Championship - Quarter Final - Slovenia v Poland

Tijekom utakmica u praškoj skupini Igor je imao snažnu podršku obitelji.

– S nama nije bio samo najstariji sin Igor, 20-godišnjak koji je već mjesec i pol dana na studiju u Americi. Ali zato su u Pragu bili supruga Barbara te 15,5-godišnji Zoran te 14-godišnji Teo. No njima su krenule obveze, i školske i sportske, pa su od ovog tjedna u Ulmu, gdje žive s mamom i gdje su polaznici sjajne tamošnje košarkaške akademije koja djeluje u trening-centru vrijednom 70 milijuna eura.

Nakon toliko godina izbivanja iz Hrvatske i 16 godina pečalbarenja u Poljskoj, osjeća li se Igor više Hrvatom ili Poljakom s obzirom na to da još od 2003. ima i poljsko državljanstvo?

– Ha, nemojte mi postavljati takva pitanja.

No zato nam je bilo dopušteno pitati što misli o hrvatskom sindromu ispadanja u osmini finala?

– Pogodilo me to kao navijača. Ne mogu vjerovati da se to događa. Mi u Poljskoj sve radimo s pozitivnom energijom i zato smo tu gdje jesmo. Čini mi se da Hrvatskoj, i igračima i okruženju, nedostaje pozitivne energije. Svi kao da čekaju da se dogodi nešto loše. Mi tražimo ono dobro i to smo u mojoj momčadi dobili, zapravo izgradili.

Zovu ga profesorom

A svojim pristupom igračima Igor je dobio i sljedeće:

– Moji igrači imaju muda kao lubenice, a srce kao mjesec.

Sve to došlo je do izražaja kada su se Slovenci vratili iz "minus 23" i poveli.

– Tada sam im rekao da nas je netko prije utakmice pitao bismo li u trećoj četvrtini htjeli imati taj rezultat, bili bismo presretni. Sretan sam što smo pokazali karakter. Vjerovali smo da možemo igrati protiv Slovenije i kada se ide sa srcem i kada svi vjeruju u to što radimo, onda se daje 110 posto, a moji su dečki zapravo dali 200 posto.

Sjajna je to priča za trenera koji je kao igrač bio velika razigravačka nada, a sada je, čini se, još veća trenerska nada. Sa samo 14 godina iz Broda se preselio u Split i zbog agresije na Hrvatsku silom prilika postao je prognanik, baš kao i njegovi roditelji, koji su se odselili u Dansku. A on se, najprije igrački, a onda i trenerski, skrasio u Poljskoj, u kojoj ga košarkaški fanovi s pravom zovu profesorom. 

>> Hrvatska u infarktnom finalu svladala Mađarsku i postala prvak Europe!

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.