SPREMA SE ZA SP

Hrvatski sportaš godinama radi kao zaštitar: Imam mnogo medalja, ali troškovi su ogromni

Foto: Privatna arhiva
Hrvatski sportaš godinama radi kao zaštitar: Imam mnogo medalja, ali troškovi su ogromni
25.07.2022.
u 12:31
– Imam doista mnogo osvojenih medalja. Sada se spreman za europsko prvenstvo u dvorani, u studenome, a pokušat ću konačno otići i na svoje prvo svjetsko prvenstvo. Kako se svjetska prvenstva održavaju uglavnom u Americi, teško je naći financijska sredstva za tako dalek put.
Pogledaj originalni članak

U Hrvatskoj su, kada je riječ o streljaštvu, najpoznatije discipline gađanja zračnim i MK oružjem te gađanje letećih meta. Uostalom, u trapu imamo olimpijske pobjednike, Giovanija Cernogorza (London 2012.) i Josipa Glasnovića (Rio 2016.), Snježanu Pejčić, brončanu s Igara u Pekingu u gađanju zračnom puškom te niz osvajača medalja na svjetskim i europskim prvenstvima. No, u Hrvatskoj postoji još jedna grana streljaštva koja nije tako popularna ni razvijena – praktično gađanje. Riječ je o disciplini koja je poznata kao dinamično ili akcijsko gađanje. To je skup streljačkih sportova u kojima natjecatelji pokušavaju ujediniti tri principa – preciznost, snagu i brzinu, koristeći se vatrenim oružjem određenog minimalnog faktora snage kako bi postigli što više bodova u što je moguće kraćem vremenu.

Sport sličan paintballu

Jedan od naših najuspješnijih strijelaca u toj disciplini je Danijel Krnjatić, član riječkog kluba Reful. Natječe se u divizijama PCC (poluautomatska puška pištoljskog kalibra) i CO – Production optics (pištolj s optičkim nišanom) u asocijacijama praktičnog streljaštva IDPA i IPSC. Aktivno se počeo baviti streljaštvom krajem 2018. godine te u prvoj godini natjecanja 2019., u asocijaciji IDPA, sudjelovao je na 20 natjecanja u Europi, a na kraju te prve godine osvojio je ukupno 20 zlata, dva srebra i dvije bronce.

– Ova grana streljaštva nije poznata široj publici u Hrvatskoj bez obzira na to što je jako mnogo klubova koji njeguju ovu disciplinu. Problem je što u Hrvatskoj nema nijedno specijalizirano streljaštvo za ovu vrstu pucanja koja je vrlo slična paintballu. Najčešće treniramo ondje gdje odemo na natjecanja – istaknuo je Krnjatić.

Kasno ste se počeli baviti streljaštvom?

– Prije sam trenirao tekvando i boks, a kako sam dugo godina bio u Hrvatskoj vojsci te više od dvadeset godina radim kao zaštitar, izbor streljaštva bio je logičan izbor – rekao je Danijel koji je 2020. godine na europskom prvenstvu u Italiji osvojio srebrnu medalju.

Sprema se za prvo SP

– Imam doista mnogo osvojenih medalja. Sada se spreman za europsko prvenstvo u dvorani, u studenome, a pokušat ću konačno otići i na svoje prvo svjetsko prvenstvo. Kako se svjetska prvenstva održavaju uglavnom u Americi, teško je naći financijska sredstva za tako dalek put – priča Danijel.

Vjerojatno sport nije jeftin?

– Moja puška s dodatnom opremom stoji 6000 eura, a najskuplji su meci. Jedan je tri kune, a tjedno ih ispucam 1000, pa nije teško izračunati koliko mjesečno stoji samo municija. Da je naš Savez barem član Hrvatskog olimpijskog odbora, bilo bi mnogo lakše, ovako uglavnom strijelci sami financiraju odlaske na natjecanja – zaključio je Danijel.

>> Pogledajte i intervju s Nenadom Črnkom

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.