KVESIĆ, KOLAK, TOMIĆ...

Hrvatski sportaši ulažu u obrazovanje: 'Bavim se neprofitabilnim sportom, ne mogu osigurati egzistenciju'

Foto: Dražen Brajdić
Hrvatski sportaši ulažu u obrazovanje: 'Bavim se neprofitabilnim sportom, ne mogu osigurati egzistenciju'
28.10.2021.
u 21:31
– Studiram jer sam svjestan da se bavim neprofitabilnim sportom u kojem ne mogu osigurati egzistenciju. Da treniram nogomet i da znam da ću zaraditi toliko da ću riješiti životno pitanje, možda bih drugačije razmišljao – kaže Ivan Kvesić
Pogledaj originalni članak

Da bi sportašima tranzicija iz sportske u novu karijeru protekla što bezbolnije – a u tim situacijama postoji i mogućnost za “sportski” PTSP – pametno je ulagati u obrazovanje. A upravo takvi su zacijelo i došli slušati ovu radionicu pa smo na pitanje “što želite biti nakon karijere” čuli ovakve odgovore: pravnik, veterinar, fizioterapeut, prevoditelj, socijalni radnik, kuhar...

Onaj koji sebe vidi kao vrsnog fizioterapeuta aktualni je svjetski karataški prvak Ivan Kvesić.

– Studiram jer sam svjestan da se bavim neprofitabilnim sportom u kojem ne mogu osigurati egzistenciju. Da treniram nogomet i da znam da ću zaraditi toliko da ću riješiti životno pitanje, možda bih drugačije razmišljao, no ovako sam još svjesniji potrebe da se što bolje pripremim za prijelaz iz sportske karijere u novu karijeru. I kada si na vrhuncu sportske karijere, važno je da imaš viziju što želiš biti nakon nje.

Želim prevoditeljski posao

A jasnu viziju, očito, ima tekvondaška olimpijka, bivša europska prvakinja Kristina Tomić.

– Na preddiplomskom sam završila talijanski i pedagogiju, a na diplomskom sam upisala talijanski. Najviše naginjem prevoditeljskom poslu, to je nešto u čemu se vidim nakon sportske karijere.

Poput Kvesića, i Kristina je iz takozvanog malog sporta u kojem se ne može osigurati egzistencija:

– Vi čim prestanete postizati rezultate vama se ukidaju stipendije i svi benefiti i to je nešto što nas sportaše neminovno čeka. I zato tada bolje prođu oni koji već danas imaju neku jasniju viziju i želju od onih koji, na vrhuncu svojih sportskih moći, o tome uopće ne razmišljaju.

Zajedno s doc. dr. sc. Gordanom Nikolić, dekanicom Poslovne akademije Rijeka, na radionici je bila i studentica spomenute škole Sara Kolak. A olimpijska pobjednica u bacanju koplja također je sportašica koja ne želi biti nespremna za trenutak u kojem će završiti sportsku karijeru.

– S obzirom na to da sam na trećoj godini PAR-a i da mi je tema završnog rada upravo i tema ove radionice, došla sam čuti što sve od izrečenog mogu iskoristiti. Htjela sam i upoznati ljude koji se bave s temom dvojnih karijera tako da dobijem dodatnu motivaciju, stisnem i da to što bolje napišem. I da se veselim tome.

Kazavši nam, usput, da radi na angažmanu novog trenera, Sara nam pak nije znala reći što bi ona željela raditi nakon sportske karijere.

– Jako puno stvari me zanima, imam širok spektar interesa i o svemu bih htjela učiti. Možda je i dobro da nisam u jednom kalupu nego da stalno istražujem, no fakultet svakako želim završiti. 

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.