hrvatska hobotnica

Iako izjelica, Poli nije uspio izabrati prvaka...

Foto: D. Marušić/Pixsell
Hobotnica (1)
Foto: D. Marušić/Pixsell
Hobotnica (1)
Foto: D. Marušić/Pixsell
Hobotnica (1)
Foto: D. Marušić/Pixsell
Hobotnica (1)
Foto: D. Marušić/Pixsell
Hobotnica (1)
Foto: D. Marušić/Pixsell
Hobotnica (1)
Foto: D. Marušić/Pixsell
Hobotnica (1)
Foto: D. Marušić/Pixsell
Hobotnica (1)
Foto: D. Marušić/Pixsell
Hobotnica (1)
10.07.2010.
u 20:23
Hobotnica Poli u pulskom akvariju samo je promatrala rakove i zastavice, ni nakon 24 sata nije izrekla presudu
Pogledaj originalni članak

Sve se više posjetitelja zadržava uz akvarij u kojem su hobotnice i čini se da ih gledaju drugačijim očima – kaže voditeljica pulskog akvarija na Verudeli Milena Mičić komentirajući čudesnu hobotnicu Paula koja je u Njemačkoj pogađala rezultate na Svjetskom prvenstvu.

Pulski akvarij dnevno posjeti tristotinjak turista. Biologe ne čudi Paulov talent, jer hobotnice imaju sposobnost rješavanja problema.

– Paul je naučen ulaziti u staklene posude s hranom, a kako hobotnice imaju kratkoročno i dugoročno pamćenje, to što je naučio lako ponavlja – objašnjava Milena Mičić dodajući da se hobotnica može tako istrenirati da u krakom roku otvori čep posude u kojoj se nalazi hrana. Njezini su krakovi jaki mišići i bez problema može podignuti čovjeka od 60 kilograma, kažu biolozi.

I Večernjakova ekipa pokušala je od pulskih hobotnica doznati rezultat utakmice Nizozemska - Španjolska, ali bez uspjeha.

Skrivao se dva dana

Hobotnica Poli nije od petka u 11 sati sve do subote u 13 sati uopće reagirala na dva raka u staklenim posudama na kojima su bile naljepnice zastava Nizozemske i Španjolske. Kako je moguće da Poli nije reagirao na rakove onako kako to čini Paul u Njemačkoj?

– Naše su hobotnice ovdje tek dva mjeseca, vrlo su osjetljive, a Poli je na novost, staklene posude u akvariju, reagirao stresom. No da smo ga nekoliko dana učili na mogućnost staklenih posuda s hranom, i on bi ubrzo reagirao kao Paul – priča Milena Mičić o ponašanju hobotnice, koja se na naše razočaranje sve vrijeme krila iza morskog kamena. Bila je uplašena.

Hobotnica tek 12 posto vremena provede izvan mjesta u koje se zavlači (rupa u stijeni). Zato smo i mi, zureći tri sata u akvarij i nadajući se prognozi pulskog Polija, tek povremeno uspjeli vidjeti poneki krak.

Za Večernjakov eksperiment ponudili su nam prvo mladu, dvogodišnju hobotnicu, koju smo nazvali Bepo. U čisti stakleni akvarij postavljene su dvije posude sa po jednim rakom. No, Bepo se uplašio te se ni nakon sat vremena nije pomaknuo prema rakovima, iako to jutro nije dobio hranu.

– Jede tri do četiri puta dnevno, ali je pitanje hoće li uopće krenuti jer je pod stresom zbog selidbe, a i boji se ljudi. To su inteligentne životinje. Izlaze uglavnom noću, kada se i hrane. Vrlo su plahe – objašnjava biolog Žarko Jaković koji kaže da hobotnica ima razvijene oči i sve vidi jer ima vidno polje od 360 stupnjeva.

Bepo se zalijepio od straha


Nakon više od sat vremena, budući da se Bepo nije maknuo iz kuta za koji se prilijepio kracima, preselili smo ‘akciju’ kod nešto starije hobotnice, nazvane Poli.

No Poli, za kojeg su nas uvjeravali da je izjelica i da će brzo navaliti na kutije, ostao je nezainteresiran, skriven iza stijene. Nije se rakovima približio više od 24 sata!

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

DA
danebi
22:20 10.07.2010.

Samo je jedan PAUL.....:)

SD
satan da shumsky
21:48 10.07.2010.

ma što glupa hobotnica zna o zastavama i nogometu? baš ona zna gdje je npr srbija ili slovenija koji ni nemaju more