Nogometni je sindikat objavom o katastrofalnom stanju u nekim klubovima PHNL-a što se tiče plaća igrača, posebno ističući Split i Cibaliju, otvorio prostor za brojne teme.
Mnogi su igrači na rubu egzistencije, plaće im ne stižu redovito. Mario Jurić, tajnik Nogometnog sindikata, vidi puno teškoća u proceduri koju provodi Hrvatski nogometni savez.
Igračima blokirani računi
– Da bi klub dobio licenciju, treba podmiriti sva dugovanja iz prethodne godine ili igrač treba dati pismenu suglasnost o odgodi dugovanja. U HNS-u poznajemo bar pet primjera u kojima nisu poštovana ta pravila. U HNS-ovu priopćenju stoji da je njegov arbitražni sud jako dobar. Istina je da su napravljeni određeni pomaci nabolje, ali rad arbitražnog suda HNS-a nije usklađen s okružnicom 1010 iz 2005 godine, što znači da nije neovisan. U prilog tomu govori pravosnažna odluka DRC-a (Fifin sud) iz prosinca 2015. – objašnjava Jurić, koji je zajedno s predsjednikom Nogometnog sindikata Darijem Šimićem nastojao pomoći nogometnim profesionalcima.
Jedan od osnovnih problema je status nogometaša, koji su samostalni djelatnici.
– To znači da su nogometaši, bez obzira na to dobiju li naknadu, dužni plaćati doprinose za mirovinsko, zdravstveno osiguranje i poreze. Zbog toga je u Hrvatskoj trenutačno 60-ak igrača s blokiranim računima. Zbog brojnih poziva trenera, igrača i njihovih roditelja i odvjetnika, odlučili smo reagirati. Ne želimo da nogomet stvara socijalne slučajeve. Hrvatski nogomet ne možemo gledati kroz prizmu iznimno malog broja uspješnih pojedinaca. Stvarnost je nešto sasvim drugo. Ne želimo docirati niti se svađati s HNS-om. Želimo da se napokon riješe problemi s licenciranjem, arbitražnim sudom te statusom nogometaša – kazao je Jurić.
Istaknuo je zanimljiv detalj u toj priči o samostalnim djelatnicima. Hrvatska je, naime, jedna od rijetkih zemalja koja prakticira takav odnos između igrača i kluba.
– Napominjem da status samostalnog djelatnika, uz Hrvatsku, imaju samo nogometaši u Češkoj, Slovačkoj i Sloveniji. Klubovi su naši partneri i ovom prilikom još jednom pozivam HNS da im pomogne, ali ne na štetu igrača, trenera i njihovih obitelji – zaključio je Jurić.
Predsjednik Splita Slaven Žužul, kluba koji je postao stalni gost na arbitražnom sudu i koji su napustili brojni igrači, svjestan je situacije, ali i uvjeren da će se njegov klub uspjeti iz nje izvući. Godinama je Split bio jedan od najpoželjnjih klubova, ali nerealno visoki ugovori došli su braći Žužul glave.
Bitno smanjili proračun
Sada je proračun bitno smanjen, u Splitu se prije igralo za pet-šest tisuća eura mjesečno, a sada se igra za isti iznos, ali u kunama. A o onim, za hrvatske prilike, “faraonskim” ugovorima višim od sto tisuća eura po sezoni nećemo ni govoriti. Kao i svuda, i kod braće Žužul se sve to odrazilo na rezultate. Kada su dijelili kapom i šakom, igrali su u Europi. Ne tako davno Split je, igrajući s Torinom, bio na pragu Europske lige, a sada je na pragu ispadanja iz Prve hrvatske lige.
– Ne mogu reći da nemamo teškoća i da smo redoviti u plaćanju, ali to je problem gotovo svih naših klubova. Split nikome nije ostao dužan, ali trenutačno je situacija takva kakva jest i mi smo je duboko svjesni. Prihvaćamo kritike, ali čistimo dugove, plaćamo koliko možemo. Nismo sretni zbog trenutačne situacije, ali nećemo se prestati boriti. Zna se da nikoga nismo zakinuli za ono što mu pripada. Godinama je Split isplaćivao plaće redovito, dok su drugi klubovi imali problema, i želimo se u što kraćem roku vratiti na taj kolosijek – zaključio je Slaven Žužul.
tako isto i 200 tisuca hrvata!