OSVOJIO MEDALJU

Jakov Fak nije htio napustiti Hrvatsku, ali su Slovenci izveli lukavi manevar...

Foto: Reuters/PIXSELL
Jakov Fak
Foto: Reuters/PIXSELL
Jakov Fak
Foto: Reuters/PIXSELL
Jakov Fak
Foto: Reuters/PIXSELL
Jakov Fak
Foto: Reuters/PIXSELL
Jakov Fak
Foto: Reuters/PIXSELL
Jakov Fak
Foto: Reuters/PIXSELL
Jakov Fak
Foto: Reuters/PIXSELL
Jakov Fak
16.02.2018.
u 08:21
- Nije on htio ići iz Hrvatske, već je samo htio trenirati s Urošem Velepecom - kaže Fakov prvi trener Marijan Petrović
Pogledaj originalni članak

Jakov Fak na najbolji je mogući način odgovorio svim onim Slovencima koji su bili protiv toga da Hrvat pod slovenskom zastavom nosi stijeg njihove zemlje na svečanom otvaranju Zimskih olimpijskih igara u Pjongčangu. Svim tim “hejterima” svega što nije slovensko odgovorio je olimpijskim srebrom za “Deželu” u utrci na 20 kilometara, najtežoj u biatlonskom programu. A to mu je donijelo i financijsku zadovoljštinu, odnosno državnu nagradu od 12.810 eura te nagradu nacionalnog olimpijskog odbora u visini od 17.500 eura, ali ta će svota biti umanjena za 25 posto poreza.

Zamalo amputirali prst

Foto: Reuters/PIXSELL
Jakov Fak
Foto: Reuters/PIXSELL
Jakov Fak
Foto: Reuters/PIXSELL
Jakov Fak
Foto: Reuters/PIXSELL
Jakov Fak
Foto: Reuters/PIXSELL
Jakov Fak
Foto: Reuters/PIXSELL
Jakov Fak
Foto: Reuters/PIXSELL
Jakov Fak
Foto: Reuters/PIXSELL
Jakov Fak

Nakon što je što je na društvenim mrežama uvidio da ima ljudi koji se oštro protive tome da on, nakon što je nosio hrvatsku zastavu, nosi i slovensku, Jakov je napravio mudar potez. Shvativši da ta tema izaziva prijepor, povukao se iz kandidature za stjegonošu i tako ostvario uvodnu pobjedu u ovo što će uslijediti u Južnoj Koreji. Nakon što je osvojio 23. mjesto u sprintu, a potom i 47. mjesto u dohvatnoj vožnji, 30-godišnji Mrkopljanin maksimalno je iskoristio poboljšane vremenske uvjete i u cilj stigao s drugim vremenom, samo pet i pol sekundi iza pobjednika Norvežanina Johannesa Boea. No, kako kaže njegov prvi trener Marijan Petrović, tih pet i pol sekundi nije samo izbrojiti do pet nego su to kilometri velike muke na stazi.

– Jako mi je drago zbog ove medalje jer je olimpijska prigoda u Sočiju otišla u nepovrat zbog zdravstvenih razloga. Imao je Jakov tih godina problema sa smrzavanjem prsta, pričalo se čak i o mogućoj amputaciji, a potom su uslijedile viroze i problemi sa sinusima pa ga nekoliko godina nije bilo na postoljima – kazao je Petrović primijetivši kod svog pulena jednu promjenu:

– Jakov u trkačkom dijelu ne može odgovoriti kao nekad kada je bio najbolji na dva posljednja kilometra, no zato je dobio na sigurnosti u gađanju. On je sada zreli biatlonac koji u pravom trenutku zna odlučiti o tempu i svim bitnim varijablama za uspjeh.

Sedma je to Fakova medalja s najvećih svjetskih natjecanja, a ona je osvojena gdje i prva – u Pjongčangu. Prve dvije, svjetsku i olimpijsku broncu, osvojio je za Hrvatsku, a preostalih pet osvojio je za zemlju u kojoj je pronašao puno bolje uvjete za bavljenje ovim vrlo zahtjevnim zimskim olimpijskim sportom.

– Mi smo u klubu bili suglasni da on ode jer kod nas nije bilo rješenja da takav talent dobije uvjete i trenera kakvog je dobio u Sloveniji. Nije on htio ići iz Hrvatske, već je samo htio trenirati s Urošem Velepecom, no kako je on bio ugovorom vezan za slovenski biatlonski savez, nije mogao postati hrvatskim izbornikom. Ono što se možda tada moglo, a danas je čest slučaj jest da su naši mogli Velepeca angažirati kao Fakova osobnog trenera. Uostalom, i Velepec je trenutačno izbornik ukrajinske ženske reprezentacije i Fakov osobni trener.

Ništa bez Velpeca

Koliko se mi sjećamo, Slovenci su tada izveli jedan lukav manevar zabranivši Velepecu da radi s članovima drugih reprezentacija i tako su pridobili talentiranog Hrvata. No nisu svih tih godina između trenera i štićenika cvale samo ruže. Štoviše, nakon neuspjeha na ZOI u Sočiju došlo je do raskida suradnje, no treneru čiji mu način rada najviše odgovara Jakov se vratio prošlo ljeto.

– Jakov je shvatio da nema potrebe za eksperimentiranjem i vratio se načinu rada koji mu najviše odgovara – kazao nam je Marijan Petrović koji se prisjetio Faka i početničkih dana:

– U utrkama najmlađih uzrasta Jakovu nije smetalo kada bi gubio utrke. Štoviše, on je prilično uživao u skijanju i za njega je to primarno bila jako dobra zabava. Na prizorištu svoje prve velike medalje Jakov se jučer izdignuo kao feniks iz pepela. Štoviše, ni pri jednom od 20 ispaljenja metaka ruka mu nije zadrhtala. Čak je i pobjednik Johannes Thingnes Boe dvaput promašio, no Norvežanin je bolje trčao pa je na koncu i slavio. Nijednom promašio nije ni brončani Austrijanac Landertinger, no Fak je od njega trkački bio brži za nešto manje od devet sekundi. Ali Austrijanac je iskoristio kiks najvećeg biatlonca današnjice Martina Fourcadea koji je u posljednjoj rundi gađanja promašio metu čak dvaput i završio na petom mjestu.

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 67

DU
Deleted user
09:09 16.02.2018.

šta bi slovenci bez hrvata, niti bi imali olimpisjske medalje, niti bi imali more:)

Avatar markoii123
markoii123
09:07 16.02.2018.

Svaka čast Jakove,samo naprijed.

DU
Deleted user
09:45 16.02.2018.

Pa ako su svi Hrvati ustaše može se reći da je sloveniji olimpijsku medalju donio ustaša iz Hrvaške ?