VANDALIZAM NA ULICAMA

Je li u opasnosti održavanje OI u Parizu? Prosvjednici su poslali jasnu poruku

Foto: JUAN MEDINA/REUTERS
Fifth night of riots after a teenager shot dead by police in Paris suburb
Foto: JUAN MEDINA/REUTERS
Fifth night of riots after a teenager shot dead by police in Paris suburb
Foto: JUAN MEDINA/REUTERS
Fifth night of riots after a teenager shot dead by police in Paris suburb
Foto: JUAN MEDINA/REUTERS
Fifth night of riots after a teenager shot dead by police in Paris suburb
Foto: NACHO DOCE/REUTERS
Fourth night of riots after teenager shot dead by police in Paris suburb
08.07.2023.
u 23:02
Ono trajnije jest nezadovoljstvo odlukom administracije predsjednika Macrona oko podizanja starosnog limita za odlazak u mirovinu na 64 godine. A radnička klasa, pogotovo oni koji se bave težim fizičkim poslovima, insistira da se ta granica zadrži na 62 godine. I stoga se, prije nekog vremena, mogla jasno vidjeti i ovakva poruka: "Ne odustanete li od mirovinske reforme neće biti ni Olimpijskih igara."
Pogledaj originalni članak

Do početka Olimpijskih igara u Parizu, koje će se održati od 26. srpnja do 11. kolovoza, tek je nešto više od godinu dana, a slike s ulica francuske prijestolnice ne ulijevaju povjerenje u kvalitetno gostoprimstvo za goste iz cijelog svijeta. Ne, ne sumnjamo mi ovdje u vrsnost francuskih ugostitelja i njihove ponude, nego u sigurnosni aspekt priče.

Ako je u Parizu toliko zapaljenih automobila kako europski gosti, koji će na Igre stići vlastitim prijevozom, mogu biti sigurni da se njihov limeni ljubimac neće pretvoriti u buktinju. I da se on neće, ni kriv ni dužan, naći usred nekog sukoba policije i demonstranata.

Osim toga, što ako za vrijeme Olimpijskih igara vozači pariških vlakova podzemne željeznice ili pak gradskih autobusa baš tih dana odluče štrajkati gađajući državnu i gradsku upravu tamo gdje je najranjivija?

Aktivisti ucjenjuju Macrona

Sportski svijet nada se da će u Parizu za vrijeme Igara gorjeti samo olimpijski plamen, no, ako je suditi po aktualnim događanjima, mogli bi gorjeti i pariški kvartovi. A dva su događaja dovela do nereda. Onaj svježiji je policijsko ubojstvo 17-godišnjeg tinejdžera alžirskih korijena, a ono trajnije jest nezadovoljstvo odlukom administracije predsjednika Macrona oko podizanja starosnog limita za odlazak u mirovinu na 64 godine. A radnička klasa, pogotovo oni koji se bave težim fizičkim poslovima, insistira da se ta granica zadrži na 62 godine. I stoga se, prije nekog vremena, mogla jasno vidjeti i ovakva poruka: "Ne odustanete li od mirovinske reforme neće biti ni Olimpijskih igara."

Najveći sportski događaji uvijek su i najbolja prilika za aktiviste da se pokažu sa svojom idejom ako se već za nju ne mogu izboriti. No ovdje je u pitanju i neka vrsta ucjene državne vlasti koja bi doista mogla biti dovedena na stup srama u očima cijelog svijeta. Zamislite da Igre otpočnu i da se na cestama za olimpijska borilišta pojave blokade, a s njima i uništavanje imovine i naglašeni fizički sukobi u slučaju policijske intervencije.

A da bi umolili ljutiti dio puka da to ne čini, Francuzi su angažirali nogometnu reprezentaciju, pa tako i njezina najboljeg igrača Kyliana Mbappéa koji planira nastupiti na Igrama:

– Nakon tragičnog događaja, ubojstva mladića, svjedočili smo izrazu bijesa, čiju suštinu razumijemo, ali oblik ne možemo podržati. Uništavate svoju imovinu, svoje četvrti, svoje gradove, svoja mjesta za uživanje – stoji u priopćenju Mbappéa i njegovih suigrača.

Aubervilliers, sjeveroistočno pariško predgrađe, bilo je poprište nereda u kojima je oštećena zgrada bazena na kojima će se tijekom Igara održavati plivački treninzi. Od plamena s gorućih autobusa fasada plivališta se zacrnjela, a popucali su i neki prozori.

Antiolimpijski aktivisti tvrde da je olimpijska infrastruktura podignuta na zemlji "plavih ovratnika" a na tu temu je jedna od vodećih aktivistica Natsuko Sasaki kazala:

– Mnogi ljudi ne znaju da su radnički vrtovi uništeni zbog olimpijskog bazena za trening, da su imigranti izgubili svoj dom zbog Olimpijskog sela, da je javni park oduzet građanima za potrebe Medijskog sela.

Usred svih političkih, ekonomskih pa i rasnih tenzija 14. srpnja se treba dogoditi prolazak olimpijskog plamena. Štafeta će krenuti sa Champs-Elyseesa a neke od postaja će joj biti sveučilište Sorbonne i muzej Louvre a tračat će se i pored koncertne dvorane Bataclan u kojoj su islamistički teroristi 2015. godine ubili 130 ljudi. A to bi moglo dodatno polarizirati lokalno stanovništvo osjetljivo i na pomisao na kakve akcije su sve spremni radikalni islamisti pa, ako hoćete, čak i za vrijeme otvaranja Olimpijskih igara koje će osiguravati 35.000 policajaca. Za usporedbu, recimo da je za krunjenje kralja Charlesa londonska policija angažirala "samo" 13.000 policijskih službenika.

Pariz će biti najsigurniji grad

Uvjeren u dobru pripremu, predsjednik Organizacijskog odbora Tony Estanguinet (trostruki olimpijski kanuistički pobjednik) hrabro je izjavio:

– Ako želite biti sigurni, dođite u Pariz za vrijeme svečanosti otvaranja Olimpijskih igara.

S obzirom na to da je riječ o svečanosti koja će se odvijati na rijeci Seini, to će, zbog na stotine tisuća očevidaca i prilično velikog prostora, doista biti najveći sigurnosni zahvat u povijesti Olimpijskih igara.

Da bi ohrabrio svoje francuske kolege, predsjednik Britanskog olimpijskog odbora Hugh Robertson prisjetio se nereda koji su se dogodili u Londonu, godinu prije Olimpijskih igara. Tada je smrtno stradalo petero ljudi, a šteta je bila u stotinama milijuna funti pa su se londonske Igre ipak održale.

A dobar test spremnosti Francuza bit će nadolazeće Svjetsko prvenstvo u ragbiju koje će se odvijati od 8. rujna do 28. listopada na devet francuskih stadiona.

 
Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

NE
Nemanadimak
09:08 09.07.2023.

Prije ili kasnije nezadovoljne mase ce svugdje pohrliti na ulice. Visoke cijene, podizanje starosnog limita za mirovinu, visoke kamate, lose zdravstvo, manjak sigurnosti, nesrijedjene migracije. Sve to dovodi do nezadovoljstva gradjana u cijeloj Europi sto je vjerojatno i planski organizirano kako bi se EU oslabila. Veliki problem je sto sve vlasti u Europi rade na ruku mocnicima a za svoj narod ih bas briga. Predsjednici sa placaju u kupuju raznim poticajima, pozicijama i njih vise bas briga za svoje drzave nego gledaju kako se uhljebiti i dici neku lovu. Nema tu vise nikakvog patriotizma nego cisti profitizam.